Угорщина блокує затвердження нового пакету санкцій Євросоюзу проти Росії. Режим Віктора Орбана раніше також, як і зараз, гальмував ухвалення 6-го, 8-го та 10-го санкційних пакетів ЄС, ветуючи персональні обмеження для низки російських чиновників та патріарха Кирила Гундяєва. Наразі Будапешт ще й блокує фінансову допомогу Україні від ЄС. Причина — внесення угорського “ОТP-Банку” до українського списку спонсорів війни, адже той продовжує працювати у Росії. Брюссель уже заявив про проведення переговорів. Це вже не вперше, коли Будапешт відкрито саботує роботу Євросоюзу, інформує FREEДОМ.
“Ми робитимемо те, що ми робимо завжди — ми говоритимемо один з одним, говоритимемо з українською стороною, говоритимемо з державами-членами, говоритимемо з Угорщиною. Наш пріоритет — гарантувати, що ми можемо підтримувати Україну, щоб вона перемогла, і для цього ми маємо гарантувати фінансову підтримку. Це абсолютний пріоритет для ЄС”, — сказав Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки, на брифінгу перед нарадою глав МЗС країн-членів ЄС.
Таку послідовну антиукраїнську політику Будапешт веде через кілька причин, пояснюють експерти. По-перше, Угорщина багато в чому залежить від російських енергоносіїв, які вона купує за заниженими цінами. По-друге, це прямий наслідок корумпованості та автократичних замашок режиму Віктора Орбана.
“Орбан намагається, знаєте, відчувати, як кажуть, кордони, грати з вогнем, і робити взагалі все фактично для того, щоб показати, що він як зловживав, так і зловживає, скажімо так, своїми цими допустимими можливостями. І що він їх використовуватиме максимально”, — вважає експерт Центрально-Східної Європи аналітичного центру ADASTRA Богдан Мироненко.
Україна — не єдиний сусід Угорщини, який страждає через поведінку країни. Нещодавно Будапешт віддав розпорядження випустити із в’язниць усіх контрабандистів та організаторів нелегальних шляхів проникнення мігрантів на територію ЄС. Мовляв, податки громадян не повинні йти на утримання таких злочинців. Через це Австрія змушена терміново посилювати контроль на кордоні. У своїй жорсткій реакції Відень вказав на непослідовність дій уряду Орбана. Раніше угорського прем’єра неодноразово викривали в расистських заявах і обіцянках надзвичайно жорстко боротися з неєвропейськими мігрантами.
“Обґрунтування того, що ув’язнення торговців людьми, які мають іноземне громадянство, обходиться надто дорого — діаметрально протилежно проголошеній раніше жорсткій лінії Угорщини щодо торгівлі людьми”, — йдеться в офіційній заяві МЗС Австрії.
Третьою причиною протидії Будапешта експерти називають проблеми у самій Угорщині. Економіка країни, через недемократичні дії Орбана, занепадає. Інвестиції не йдуть до Угорщини, а Євросоюз блокує дотації через нереформовану судову систему та посилення контролю над ЗМІ. Наразі уряд Орбана ухвалив збільшити навантаження на вчителів, щоб скоротити витрати. Це викликало багатотисячні мітинги у столиці, які поліція жорстко розганяє.
“Коли вони вперше застосували сльозогінний газ, я схопився за огорожу. Через п’ять хвилин мене знову оббризкали сльозогінним газом, цього разу довго. Мене побили кийком і вивели за паркан на територію, що охороняється поліцією. Там на мене одягли кайданки”, — розповідає учасник протестів Мате Хідаш.
Саме для цього, щоб змістити фокус уваги з реальних проблем, Будапешт і вигадує нібито зовнішній тиск з боку України та Брюсселя. Проте така політика не підвищує ані добробут громадян Угорщини, ані її репутацію у Євросоюзі.
Читайте також: Орбан намагається грати на боці Росії — розбір від аналітика Київської школи економіки