У Росії розробляють новий ідеологічний курс для вузів. Мета — впровадити в обов’язковому порядку до вищих навчальних закладів федерації методичку, покликану викорінити у молодого покоління зачатки інакомислення та критичного ставлення до Кремля. Таке завдання поставили в Москві перед новим проректором російської академії народного господарства Андрієм Полосіним, наближеним заступником глави адміністрації президента Сергія Кирієнка, пише видання “Медуза”, інформує FREEДОМ.
На новій посаді Полосін має розробити курс вузів із порятунку, так званого, втраченого покоління молодих росіян, критично налаштованих до нинішнього політичного режиму.
“Молодь, особливо студенти — найбільш опозиційна частина російського суспільства, і це дійсно так, при цьому працювати з ними у Кремля завжди виходило погано”, — заявило джерело, близьке до Адміністрації Президента Росії виданню “Медуза”.
Розробка курсу розпочалася восени 2022 року. Очікується, що предмет викладатимуть в університетах уже з початку нового навчального року. Обов’язковий курс державності всім студентам Росії придуманий за аналогією з науковим комунізмом, вивченого за радянських часів. Філософія проєкту звучить так:
“Все у нас завжди починалося з інтелігенції, так було і 1917 року, 1990 року. Відповідно, нам потрібна патріотична інтелігенція. А де її народжують? У вишах. Отже, роботу в них треба організувати так, щоб на виході отримали патріотично налаштовану інтелігенцію, яка має кумира не Ілона Маска, а Ломоносова”, — каже джерело.
Курс складатиметься із п’яти блоків. Ключовим ідеологічним елементом стане блок — “Російський світогляд і цінності російської цивілізації”. Студентам розповідатимуть про “колективізм”, “особливий шлях”, “духовність”, “свободу і волю”, які нібито характерні виключно для російської цивілізації.
Подібні курси не новина після репресій, мілітаризації молодого покоління, популяризації радянської ідеології. Так, канадський історик Ян Гарнер у книзі “Покоління Z: у серці фашистської молоді Росії” охарактеризував молодь федерації як покоління, яке прославляє війну, смерть та Володимира Путіна.
“Саме в часто суперечливій, пантомімічній та огидній масовій та молодіжній культурі російська молодь провела понад 20 років, стикаючись та знову стикаючись з ідеологічними спонуканнями держави. Онлайн-коментарі або меми, які підтримують військові злочини, — це не просто одноразові ідеї. Фашистське мислення походить від кремлівської армії попутників та медіаекспертів, які представляють екстремістські ідеології невеликими порціями покоління соціальних мереж”, — пише історик.
Поки викладачі та вчителі-путіністи у вузах, школах та дитячих садках широко впроваджують ідеологію війни, інтелігенція їде з Росії. Тих, хто виїхав за кордон, і викладає дистанційно в російських вишах — активно звільняють.
З лютого минулого року міжнародна організація захисту вчених Scholars at Risk вивезла з Росії двісті людей. Ще 62 допоміг виїхати німецький фонд Олександра Гумбольдта. Серед них спеціалісти зі світовим ім’ям, лауреати численних премій.
Читайте також: “Діти не любитимуть дідуся Путіна”: чому російський режим втратив молодь, розповіла Курносова