Рада Європи створить реєстр збитків України через розв’язану Росією війну. Угоду підписали країни-учасниці саміту Ради Європи напередодні в Рейк’явіку. На думку експертів, це стане першим кроком для притягнення Росії до фінансової відповідальності, інформує FREEДОМ.
За оцінками ООН, від початку повномасштабного вторгнення Росія завдала Україні збитків на 411 млрд дол.
Зазначимо, це був четвертий саміт Ради Європи з 1949 року — моменту заснування міжнародної організації. У Рейк’явіку зібралися делегації 46 країн-членів Євроради, щоб обговорити загрози, які виникли через війну, розв’язану Росією проти України. До учасників саміту звернувся глава Української держави Володимир Зеленський.
“Рік тому ми не могли збити більшість ракет терористів, особливо балістичних, і коли я запитую, чи можемо ми це зробити зараз, чи можемо ми щось зробити, коли ми об’єднані та сповнені рішучості захистити життя, відповідь така: ми, в єдності, будемо викладатися на 100% у будь-якій справі. Нам також потрібно більше: винищувачі, без яких жодна система ППО не буде досконалою, і я впевнений, що ми до цього прийдемо. 100% має бути нашим орієнтиром. Ми повинні дати 0% агресору”, — сказав Зеленський.
Саміт присвячений основним цінностям Ради Європи та підтримці України через конкретні заходи, спрямовані на досягнення справедливості для жертв російської агресії.
Створення міжнародного реєстру збитків та спеціального трибуналу дасть змогу притягнути до відповідальності всіх причетних до злочинів проти України.
“Від початку війни Рада допомагає Україні в документуванні злочинів Росії. Це руйнування інфраструктури, застосування насильства як інструменту війни, вбивства, страти, депортація українських дітей. Я закликаю держави підписати і приєднатися, щоби зіграти активну роль у створенні цього реєстру”, — закликав президент Франції Еммануель Макрон.
Понад сорок країн уже підписали документ про створення реєстру збитків від агресії Росії. Це перший серйозний крок до отримання Києвом репарацій, кажуть експерти.
“Без звільнення всіх територій це дуже складно зафіксувати, складно щось довести. Потрібно піднімати реєстри того, що було до цього. Фіксувати має комісія: виїжджати і документувати руйнування, їхній ступінь”, — зазначив політичний та економічний експерт Тарас Загородній.
Тепер, для того, щоб механізм запрацював і був ефективним, необхідно створити Компенсаційну комісію та Компенсаційний фонд, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
“Нам належить підготувати необхідну правову базу для конфіскації російських активів, а також заснувати Компенсаційний фонд. Ці рішення стануть невід’ємною частиною повномасштабного відновлення України”, — акцентував він.
Паралельно в Гаазі створять спеціальний реєстр руйнувань, щоб Росія заплатила за шкоду, яку вона заподіяла під час війни проти України. Про це заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“Я підтримую створення трибуналу, щоб привести російські злочини агресії до суду. Ми також ухвалимо рішення про створення в Гаазі реєстру руйнувань. Це буде перший крок, але дуже хороший, у напрямку російської компенсації”, — резюмувала вона.
Змусити Росію виплатити Україні репарації буде непросто. Механізми компенсації обговорювали також міністри фінансів країн G7.
Крім того, глави фінансових відомств країн “Великої сімки” запропонували збільшити економічну та бюджетну підтримку України на 5 млрд дол. Сумарно на цей рік і на початок наступного планують виділити до 44 млрд дол.
Читайте також: Важливі для України рішення ухвалено на саміті лідерів країн Євроради — розбір експерта
Нагадаємо, 17 травня на саміті Ради Європи в Рейк’явіку створили реєстр збитків для України. Документ стане частиною міжнародного комплексного механізму компенсації жертвам російської агресії.