Урожай пшениці в Україні може знизитися на 3 млн тонн порівняно з минулим роком. Через окупацію Росією українських територій, мінування, бойові дії та постійні обстріли російською армією мирних українських міст і сіл фермери змушені скорочувати посівні площі. У 2023-2024 роках Україна зможе експортувати близько 14 млн тонн пшениці. Для того, щоб країни Африки та Азії отримали необхідну їм продукцію, має працювати Чорноморський “зерновий коридор”. Але в плани Росії це не входить, інформує FREEДОМ.
У Стамбулі відбулися переговори про продовження Чорноморської зернової ініціативи. За їхніми підсумками стало зрозуміло — Росія шантажує Україну, Туреччину та ООН виходом з угоди. РФ фактично ставить ультиматум — вимагає для себе гарантій, зокрема на експорт аміаку. І це при тому, що обсяги експорту російської агропродукції в січні-лютому 2023 року майже подвоїлися порівняно з аналогічним періодом минулого року.
“Огидно, що Росія все ще вдає, ніби вона програє в цій угоді. Я навіть не буду нагадувати Раді безпеки [ООН] про аморальність таких скарг з боку держави-агресора, яка була і залишається єдиною загрозою для поставок продовольства в Чорному морі. Тому ми вважаємо ці спекуляції спробою відбілити цілеспрямовані дії Росії, спрямовані на використання поставок продовольства як зброї, і закликаємо міжнародну спільноту дати рішучу відповідь”, — заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради безпеки.
Росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують інспекції суден у Босфорській протоці в межах зернової ініціативи. Тільки у квітні вони тричі блокували коридор. А з 1 травня 2023 року проводять менше трьох інспекцій на день, хоча раніше щодоби здійснювали понад шість перевірок.
Представники США та Великої Британії заявили, що Росія не хоче нагодувати світ. Вона використовує голод, щоб отримати важелі впливу.
“Продовження Чорноморської ініціативи критично важливе, як і прихильність сторін до її безперебійного та ефективного функціонування. Ми закликаємо всі сторони виконати свої обов’язки в цьому відношенні, оскільки світ дуже уважно стежить за нами”, — зазначив координатор надзвичайної допомоги ООН Мартін Гріффітс.
За час роботи “зернового коридору” Україна експортувала 30 млн тонн продовольства. З розрахунку, що одній людині на рік потрібно близько 170 кг зерна, країна нагодувала понад 175 млн людей. Понад половину агропродукції в межах ініціативи Grain from Ukraine постачають до країн Африки та Азії. Решту — в Європу.
“Дуже важливо, що ми експортуємо не тільки до Африки, але й до Європи, тому що там 2022 року була посуха, і був дефіцит, зокрема, кукурудзи. Оскільки ми експортуємо в Європу, у неї є варіанти своє зерно експортувати в африканські країни”, — додав Мартін Гріффітс.
У підсумку, 17 травня зернову угоду було розблоковано, вона продовжить свою дію на 2 місяці — до 18 липня. Про це повідомив віцепрем’єр — глава Міністерства відновлення України Олександр Кубраков.
Проте, через позицію Росії реалізація Чорноморської зернової ініціативи продовжує перебувати під загрозою. При цьому на випадок, якщо федерація вийде з угоди, готового рішення в ООН немає.
Читайте також: “Черговий жест доброї волі росіян”: подовження зернової угоди прокоментував аналітик