Перешкоджаючи виконанню Україною зернової угоди, Росія намагається змусити до перемовин на своїх умовах. Але поведінка РФ у зерновій угоді не вплине на експорт українського зерна. Таку думку сьогодні, 17 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев, коментуючи подовження угоди ще на 2 місяці.
“Там регламентовано, що має бути безперешкодний вихід українських суден із портів. І цей пункт передбачає те, що якраз-таки порт не повинен бомбитися. Але, власне, не доводиться дивуватися поведінці росіян. І те, що вони подовжили зернову угоду, це добре для нас, але з їхнього боку це черговий жест доброї волі. І зрозуміло, що вони захотіли показати, що це все не просто так, і що вони так легко не здалися. Я думаю, це ніяк не вплине на відновлення експорту. І поступово ми побачимо, як кораблі заходять і виходять із трьох портів Одеси”, — сказав він.
Також аналітик прокоментував заяву президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, що турецькі судна “зможуть заходити в порти Миколаїв і Ольвія”, а росіяни не перешкоджатимуть їхньому виходу з цих портів.
“Швидше йдеться про вихід суден під турецьким прапором. По суті, це нічого серйозного не означає для нашого експорту. Але загалом добре, що саме ці порти трошки активізувалися, тому що це може бути сигналом, що вони також можуть запрацювати”, — каже Мартишев.
Він пояснив, чим особливі зазначені порти. Миколаїв — найбільший транспортний порт в Україні. І обидва порти — мілководні, куди заходять костери, тобто невеликі судна.
“І якби Миколаїв запрацював, це б дуже активізувало якраз-таки зерновий експорт, тому що у зв’язку з військовими ризиками не всі хочуть оперувати середніми і великими кораблями. Багато хто хоче використовувати дрібні судна. Тому ми сподіваємося, що зернова угода може бути розширена і до цих портів. Але вузьким місцем залишається все-таки протока на Босфорі. Тому скільки б не розширювалася можливість портової інфраструктури України зараз, усе одно це все впиратиметься в інспекції якраз-таки на Босфорі, які гальмуються російською стороною”, — пояснив Мартишев.
Також аналітик відповів на запитання — хто головний важіль впливу на РФ у питанні, що вона все-таки йде на подовження зернової угоди?
“Відповідь на це питання десь у сфері геополітики, і тому складно сказати. Мабуть, так, це російсько-турецькі відносини. Це також не без посередництва ООН, і, можливо, це частина глобального контексту щодо втягування України в мирні перемовини за невигідними для нас умовами. Тому, найімовірніше, відповідь десь лежить у російсько-турецьких відносинах, зокрема”, — висловив думку Павло Мартишев.
Читайте також: Росія поставить угоду на стоп: зв’язок виборів у Туреччині та роботи “зернового коридору” пояснив експерт