Енергетична зброя Путіна проти Європи виявилася одноразовою, — Блант

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

У Європейському Союзі замість дефіциту утворився надлишок газу, так спрацювали ринкові механізми. І попри всі заяви російських політологів про те, що в ЄС “енергетичний апокаліпсис” і США наживаються на біді, сьогодні ціни на газ насправді знизилися в 10 разів. Про це сьогодні, 17 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав російський економічний оглядач Максим Блант. 

“Ринкові механізми спрацювали таким чином, що в Європі зараз надлишок газу. При тому, що “Газпром” поставляє той мінімум, який йому дозволяють поставляти по збережених трубопроводах. Країни “Великої сімки” вже цього тижня в Хіросімі (на саміті G7, — ред.) можуть ухвалити рішення про те, щоб заборонити відновлення тих трубопроводів, які нині не працюють у бік Заходу. Це стосується і нафти, і газу”, — зазначив Блант. 

За його словами, ціни на газ у Європі зараз удесятеро нижчі від пікових значень, яких сягала вартість ресурсу в ЄС у 2022 році. 

“Незважаючи на всі нарікання російських політологів, аналітиків про те, що американці наживаються на тому, що в Європі “енергетичний апокаліпсис”, ми бачимо, що газ зараз дешевше в 10 разів у Європі, ніж був на піку в березні та серпні, коли спочатку розпочалася війна, а потім сталися вибухи на “Північних потоках”. Газ беруть звідусіль, починаючи з Північного моря, закінчуючи США, Канадою, країнами Південної Америки, Катаром. Тобто та ситуація, коли ціни злетіли, призвела до зворотного — до буму на європейському енергетичному ринку”, — сказав гість ефіру.

Блант нагадав, що енергетична криза в Європі почалася десь за пів року до повномасштабного вторгнення РФ в Україну, на початку осені 2021 року. Тоді Європа виходила з кризи, спричиненої пандемією коронавірусу. 

Тепер, вважає Блант, ситуація розгорнулася у зворотному напрямку. А енергетична зброя Росії виявилася одноразовою.

“Енергетична зброя виявилася одноразовою. За великим рахунком це означає, що Кремль втратив серйозну зброю, яку постійно використовував у дипломатії на європейському напрямку. Адже не секрет, що останні 20 років “Газпром” слугував таким собі департаментом Міністерства закордонних справ: щойно щось трапилося — одразу починалися погрози перекрити вентиль, заяви про проведення якихось додаткових робіт компанією. І це працювало щодо не дуже сильно розвинених країн, наприклад, Угорщини”, — резюмував оглядач.

Читайте також: Путін програв: про три етапи невдалої енергетичної експансії до Європи розповів Плачков

Нагадаємо, одним із ключових інструментів впливу Росії на Україну був газовий шантаж. Росія була головним постачальником газу до України і використовувала це становище, щоб нав’язувати свою політичну волю українцям.

Прямий ефір