Створення реєстру збитків від агресії РФ: про можливий механізм компенсацій за російські злочини в Україні розповів Петренко

Руїни Бахмута. Фото: instagram.com/libkos

Створення реєстру для реєстрації та документального оформлення доказів і претензій щодо збитків, завданих РФ Україні, дасть змогу не чекати на визнання Росією своєї провини і готовності виплачувати репарації. Таку думку сьогодні, 17 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.

Він нагадав, що Україна збирає свою доказову базу щодо руйнувань, які завдала російська армія. Запущено програму “єВідновлення”, де українці фіксують руйнування свого нерухомого майна, працюють спеціальні комісії тощо. За словами Петренка, це теж матиме велике значення для реагування партнерів України.

“Поки що ми виходимо з того, що Російська Федерація не буде напряму виплачувати репарації Україні”, — сказав політолог.

Він зазначив, що є заморожені активи Центрального банку РФ, а також російських олігархів.

“І зараз активно наші партнери працюють над імплементацією у своє законодавство норм, які б дозволяли використовувати ці кошти якраз у рахунок сплати тих збитків, які приносить Російська Федерація. Тому ось таким чином і працюватиме механізм. Ми розуміємо, що Нідерланди — це, скажімо, та країна, яка багато в чому якраз асоціюється зі справедливістю. Відповідні судові інституції, Гаага й різні там арбітражі, які, скажімо, якраз використовуються в різних суперечках на міждержавному рівні. Тому в них є колосальний досвід, уже інституційна спроможність розвинена. І тому тут уже кооперація з Україною, ну, відповідно, з усім світом, для того, щоб залучати Російську Федерацію, не чекаючи, коли вони визнають свою провину і будуть готові виплачувати репарації”, — сказав Петренко.

Він наголосив на важливості того, що реєстр вестиметься за межами України.

“Ми зацікавлена сторона, тут можуть якісь питання виникати. Інша справа, коли такий реєстр ведеться в третій країні, скажімо так, незангажованій. І тоді це сприйматиметься зовсім уже по-іншому. І ми показуємо, що ми повністю відкриті. Наше завдання — це отримати справедливість, а не здійснювати якісь зловживання”, — наголосив політолог.

Читайте також: Разом із партнерами зробимо захист України від терору РФ максимально міцним, — президент Зеленський наприкінці 447-го дня війни

Нагадаємо, у столиці Ісландії Рейк’явіку проходить дводенний саміт лідерів країн-учасниць Ради Європи. Рада Європи, що складається з 46 демократичних держав, — найбільша на континенті політична організація.

Президент Франції Еммануель Макрон на саміті Ради Європи оголосив про створення міжнародного реєстру збитків, завданих Україні з початку повномасштабного російського вторгнення. Реєстр діятиме в Нідерландах. У ньому реєструватимуться докази шкоди та позови про відшкодування шкоди або поранень.

Такий реєстр — важлива частина міжнародних ініціатив зі створення механізму компенсацій за злочини РФ в Україні.

Прямий ефір