Історичну справедливість відновлено, Зеленський поставив крапку в питанні 8 і 9 травня — оцінка політолога

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський відображає думку українського суспільства щодо святкування 9 травня. Своїм законопроєктом, який оголошує 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а 9 травня, коли Росія відзначає День перемоги, — Днем Європи, він поставив крапку в питанні цих двох важливих дат. Таку думку сьогодні, 14 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.

“Я думаю, що це не тільки президент України. Він відображає позицію українського суспільства. Соціологічні опитування, які проводилися напередодні цих днів, показали, що українці дуже критично стали ставитися до того, як відзначають 9 травня в Росії. Власне, Путін не просто деформував значення цього свята, він його, вибачте за цей термін, “споганив”, бо це вже не День перемоги над фашизмом, не день пам’яті над загиблими, а таке торжество мілітаризму, агресії і виправдання нинішньої війни проти України. Україна і так уже була в такому певному перехідному періоді”, — сказав він.

Політолог нагадав, що в Україні від 2015 року відзначали і 8 травня разом з Європою перемогу над нацизмом. Це був День пам’яті за загиблими. Але зберігалася традиція відзначати і 9 травня.

“Але вже тоді, після 2014 року, ставлення до цієї дати стало змінюватися саме через війну Росії. А те, що сталося зараз, це дуже закономірно. Наскільки я знаю, громадськість, ціла низка громадських організацій закликали, щоб 9 травня стало Днем Європи, тому що в Європі вже давно відзначають саме цей день як День об’єднаної Європи. Саме в цей час з’явилася декларація французького міністра закордонних справ Шумана, який пропонував об’єднати Європу. І це вважається точкою відліку створення об’єднаної Європи і тому відзначати саме в цей день День Європи. А в нас ще з часів президентства Кучми, щоб не було накладки, відзначали пізніше — була плаваюча дата, третя субота, по-моєму, травня. І це, звісно, створювало певний дисонанс. Тому історична справедливість відновлена. Ми 8 травня разом із Європою відзначаємо День перемоги над нацизмом”, — пояснив Фесенко.

Він підкреслив, найголовніше для України — День пам’яті над загиблими у Другій світовій війні, а не святкування саме з акцентом на перемогу когось над кимось.

“Перемогли фашизм. А зараз гірка іронія історії в тому, що російський режим сам перетворився на нацистський, фашистський режим. Це теж створює величезний ідеологічний і моральний дисонанс. А 9 травня ми відзначаємо День Європи разом з усією Європою. І дуже символічно, що цього дня до нас приїхала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. І цей день був Днем солідарності України та Європи, ми разом його відзначали. У цьому теж своя глибока символіка, хоча візит мав і практичне значення”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Рішення про День Європи 9 травня і візит фон дер Ляєн до Києва — це новий етап євроінтеграції України, — Фесенко

Як повідомлялося раніше, під час Другої світової війни українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом і союзниками Німеччини. Ціна цього внеску  величезні втрати впродовж 1939-1945 років серед українців та інших народів, що жили на території України. Тоді загинуло понад вісім млн осіб. Тому Україна добре знає ціну війни. Сьогодні російська влада фактично зруйнувала систему міжнародних відносин, встановлену після Другої світової війни. Збройною агресією проти України Росія розв’язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі, зруйнувавши систему колективної світової безпеки. Водночас РФ нагадує гітлерівську Німеччину 30-х років напередодні глобального конфлікту. А Україна має нагадувати світові, що слабкість, страх і нерішучість міжнародної спільноти напередодні Другої світової заохочували агресорів до дедалі більшого розмаху злочинів.

Прямий ефір