Сучасні Праведники світу: як українці рятують людей на окупованих територіях

Йосиф Зісельс. Фото: novynarnia.com

На окупованих Росією територіях є багато випадків порятунку людей від звірств російських окупантів, місцевими жителями, які, ризикуючи своєю свободою та життям, здійснювали християнські діяння. Про це сьогодні, 14 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив співпрезидент Асоціації єврейських організацій і громад України, учасник ініціативної групи “1 грудня” Йосиф Зісельс.

За його словами, у Радянському Союзі тему Праведників народів світу не порушували, оскільки в СРСР була ідеологема, що існує тільки радянський народ, і будь-яку категорію виділяти не варто було.

“Радянська влада до свого кінця 1991 року не готова була визнати, що були якісь групи – євреї, роми, щодо яких фашистські репресії були набагато сильнішими, фактично були глобальними, на відміну від інших етнічних груп, які перебували на окупованій території. Радянська влада дуже сильно боролася з будь-якими іншими уявленнями, тому навіть ті праведники, які були в Україні та пам’ятали, що вони або їхні батьки зробили під час війни, навіть вони соромилися або боялися говорити про це відкрито. Але в єврейському середовищі, звісно ж, ми знали про це і дуже шанобливо з вдячністю ставилися до тих родин, яких ми знали тоді”, — розповів Зісельс.

Він звернув увагу, що з 1990-х років в Україні тему Голокосту та Другої світової війни вивчали навіть більше, ніж в інших країнах, і це дало змогу змінити та посилити українську ідентичність.

“Рік тому, коли наша організація “Ваад України” зайнялася з перших днів широкомасштабної агресії евакуацією жінок, дітей похилого віку зі Сходу, де йшли бої, на Західну Україну, нам довелося вивозити за допомогою наших можливостей дітей і онуків Праведників народів світу, які нам були відомі”, — повідомив Зісельс.

Він зауважив, що це своєрідна подяка єврейської громади України тим людям, які рятували євреїв під час Другої світової війни, під час Голокосту.

“Те, що так досить потужно цей процес утворення йшов в Україні, починаючи з початку 1990-х років, говорить про те, що Україна змінювалася за багатьма параметрами, звісно, зокрема й за гуманітарним аспектом”, — додав Зісельс.

Читайте також: Українці рятували євреїв під час Голокосту: історії Праведників народів світу (ВІДЕО)

Нагадаємо, 14 травня Україна вшановує пам’ять праведників народів світу. Звання праведника присуджує держава Ізраїль неєвреям, які ризикували життям під час Голокосту, щоб врятувати євреїв від знищення нацистами. Визнані отримують медаль і почесну грамоту, а їхні імена увічнюють у Яд Ва-Шем на Горі Пам’яті в Єрусалимі.

Прямий ефір