В анексованому Росією Криму окупаційна влада захопила і розкрадає єдиний на півострові храм Православної церкви України (ПЦУ). 11 березня представники окупаційної адміністрації взяли під контроль Кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги в Сімферополі під приводом нібито невідповідності документів оренди стандартам РФ. Водночас у Бахмуті російська армія знищила Благовіщенський храм, який належав до Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), інформує FREEДОМ.
Від початку повномасштабного вторгнення від дій Росії пошкоджено або було зруйновано щонайменше 494 релігійні споруди. Третина з них — об’єкти культурної спадщини.
Найбільше таких будівель зруйновано в областях, куди змогли просунутися війська загарбників: 120 — на Донеччині, 71 — на Луганщині та 70 — на Київщині. Українська влада активно привертає увагу до цих злочинів на міжнародному рівні.
“Ми фіксуємо, зокрема колеги, які виступали, спільно з міжнародними експертами, — фіксуємо злочини, руйнування. Для того, щоб мати, зокрема, репарації та свідчення про воєнні злочини на території України”, — сказав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Від початку повномасштабного вторгнення пошкоджено релігійні споруди більшості конфесій, які наявні в Україні. На тимчасово окупованих територіях російські військові піддають репресіям священнослужителів і парафіян, яких вони вважають нелояльними — мусульман, греко-католиків, і найчастіше — християн Православної церкви України.
“Є спроби практично знищити присутність Православної церкви України. Адже ПЦУ ідентифікує українство і є його прикладом. І вони розуміють, що там, де є громада ПЦУ, — там патріоти збираються, там віддані громадяни України. Тому з їхнього боку є бажання повністю знищити нашу присутність. І тому ми змушені здійснювати богослужіння підпільно”, — заявив настоятель ПЦУ митрополит Епіфаній.
Україна регулярно порушує тему знищення своєї культурної спадщини Росією та переслідування за релігійною ознакою на тимчасово окупованих територіях на міжнародних майданчиках, як-от ЮНЕСКО, ООН та Європарламент. Особливо західних спостерігачів шокує лукавство, яке виявляє Москва.
“Патріарх Кирил, глава Російської православної церкви (РПЦ), на подив, представив розв’язану Путіним війну, яка призвела до масового вбивства українських чоловіків, жінок і дітей, як “апокаліптичну битву зі злом”. Війна зробила життя небезпечним для багатьох християн на окупованих територіях України, яким доводиться турбуватися не лише про свою фізичну безпеку, а й про захист інших свобод, включно з правом на віру”, — наголосив Джо Вілсон, голова Комісії з безпеки та співробітництва в Європі.
Усі заяви Москви про нібито гоніння на віру в Україні безпідставні. Не існує жодної заборони на будь-яке віросповідання, зокрема — афілійованої з Москвою УПЦ. Навпаки, президент і представники влади України регулярно наголошують на важливості кожного громадянина та повазі до релігійного розмаїття.
Читайте також: Між Богом і Кремлем: кому служить Московський патріархат в Україні
Нагадаємо, 16 квітня, у світле свято Великодня, російські війська обстріляли кілька церков в Україні.