Шанси на продовження зернової угоди стали більшими — деталі від Фесенка

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

Шанси на продовження зернової угоди збільшилися завдяки позиції президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Таку думку сьогодні, 12 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.

На його думку, саме публічні заяви Ердогана найближчими днями стануть головним критерієм у цьому питанні.

“Ось якщо завтра, наприклад, а можливо, сьогодні ввечері, подивимося, Ердоган виступить і скаже, що досягнуто певного компромісу, значить, росіяни пішли на поступки Ердогану”, — сказав Фесенко.

Він зазначив, що росіяни висунули низку своїх умов, серед яких, зокрема, відновлення експорту російського аміаку через Україну, що пов’язано з небезпекою.

“Потім вони ще теж хочуть вибити для свого банку вибити таку поступку, щоб цей банк був під’єднаний, який обслуговує зернову угоду, до системи міжнародних банківських платежів SWIFT. Тому що проти російських банків тут введено санкції. Ось вони, мабуть, хочуть створити прецедент позитивний”, — сказав Фесенко.

За його словами, на цьому тлі залишається ризик, що росіяни можуть хоча б на деякий час заблокувати цю угоду, призупинити на певний час реалізацію зернової угоди й створити ситуацію кризи.

“Але навіть за російськими джерелами з’явилися шанси на досягнення домовленості. І це пов’язано з позицією Ердогана. Росіяни можуть зробити такий пас Ердогану якраз напередодні виборів. Підуть вони на це чи ні? Питання поки що відкрите. Я так розумію, що зараз це узгоджується в російському керівництві. Але навіть російські джерела пишуть, що ймовірність того, що зернову угоду буде продовжено, щоправда, теж, але не на повний, а на частковий термін, можливо, на 90 днів. Все-таки така ймовірність існує. Тому шансів на продовження зернової угоди стало дещо більше. Але поки що остаточної домовленості не досягнуто”, — сказав політолог.

Читайте также: Вибори у Туреччині не вплинуть на зернову угоду, — президент Української зернової асоціації

Чорноморська зернова ініціатива (коротко — зернова угода) є угодою про безпечний експорт українського продовольства морем, яка була повністю зупинена з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Туреччина та Організація Об’єднаних Націй виступають гарантами виконання угоди.

Документи було підписано у Стамбулі 22 липня 2022 року. Експорт українського продовольства морем розпочався в серпні.

29 жовтня 2022 року РФ призупинила участь в угоді нібито через атаку на російські військові кораблі в порту Севастополя. Але вже 2 листопада відновила участь у ній.

19 березня 2023 року дію зернової угоди продовжено ще на 4 місяці (120 днів). У Росії стверджують, що продовжили угоду на 60 днів.

7 квітня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, перебуваючи з візитом у Туреччині, пригрозив розірвати зернову угоду, посилаючись на те, що через санкції Росія обмежена в експорті зерна і добрив, хоча власне їх санкції не торкнулися.

Прямий ефір