9 травня Путін залишився без привітань від Сі — про що свідчить цей крок КНР, пояснив політолог

Путін на параді в Москві 9 травня 2023 року. Скріншот: YouTube

Те, що президент РФ Володимир Путін 9 травня залишився без привітань від глави КНР Сі Цзіньпіна, свідчить про те, що Китай намагається маневрувати і займати максимально відсторонену позицію. Таку думку сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

“Перебувати над сутичкою, так би мовити. Для того, щоб потім вирулити на ту траєкторію, яка для нього буде оптимальною з точки зору своїх економічних, політичних або геополітичних інтересів. Тому однією рукою говорять про мир, а іншою рукою нібито не вітають безпосередньо з цим святом, тому що можуть тоді піддатися певній критиці, зокрема і в західних медіа”, — пояснив він.

Рейтерович зазначив, що китайці зараз із західними медіа дуже щільно працюють.

“Вони намагаються сформувати там новий образ Китаю і Сі Цзіньпіня, вкладаються дуже сильно в такий білий PR, зміцнення іміджу лідера КНР. Тому вони, напевно, розуміли, що якщо пролунає таке привітання, але, наприклад, не буде таких привітань стосовно лідерів країн, які раніше входили до Радянського Союзу, а таких, окрім РФ, є ще 14, треба тоді вітати і решту учасників антинацистської, антифашистської або антигітлерівської коаліції. Китай собі такі якісь заяви не дуже може дозволити. Зокрема, виходячи з геополітичного бачення розвитку ситуації. Тому вони зробили вигляд, що це не настільки важлива історія, щоб конкретно передавати якісь привітання”, — каже політолог.

Також, за його словами, останні кілька місяців уся зовнішня політика Китаю будується на тому, що вони не хочуть однозначно і жорстко коментувати те, що відбувається в Україні, залишають собі істотний простір для маневру, водночас Китай повільно, але впевнено намагається застовпити за собою місце головного миротворця.

“Країни, яка однозначно виступає проти війни, готова зробити все для того, щоб настав мир, зокрема у взаєминах між Росією та Україною. Це дуже вигідна позиція, оскільки вона не передбачає якихось конкретних кроків з боку Китаю, але дає змогу йому на майбутнє в разі розвитку ситуації в тому чи іншому напрямі зайняти позицію, що максимально відповідатиме насамперед китайським національним інтересам. Тому до “заспокійливих” заяв представників Пекіна потрібно ставитися спокійно, оскільки вони насамперед свідчать про те, що Китай ще остаточно для себе не визначився, на чиєму він буде боці і яка його буде позиція щодо російсько-української війни”, — розповів Ігор Рейтерович.

Зазначимо, як пишуть журналісти видання Deutsche Welle, лідер Китаю промовчав другий рік поспіль. Хоча до початку повномасштабного вторгнення привітання з 9 травня були. Разом із цим відомо, що компліменти на адресу російського диктатора висловив інший диктатор — північнокорейський.

Читайте також: Китай і Бразилія як “миротворці”: ініціативи країн щодо припинення війни РФ проти України обговорюємо з експертом

Нагадаємо, на параді на честь 9 травня російському президенту Володимиру Путіну компанію склали лідери залежних від Москви Киргизстану, Казахстану, Таджикистану, Білорусі та Вірменії. Утім, напівпорожні трибуни без знакових політичних фігур — уже звична картина для Росії, починаючи від 2014 року, коли було окуповано Крим і розв’язано війну на Донбасі. А почавши широкомасштабну війну проти України, Путін занурив Росію в ще більшу ізоляцію, а на себе остаточно і безповоротно навісив ярлик нерукоподатного політика.

Прямий ефір