Російським військовослужбовцям затримують, а то й зовсім не виплачують обіцяні зарплати, надбавки та виплати. Проблеми з нарахуваннями грошей відчутні практично по всій Росії, пише видання “Север.Реалії”. З початку повномасштабного вторгнення на територію України росіянам, які беруть участь у бойових діях, обіцяли великі суми: контрактникам — у середньому 150–200 тисяч рублів, мобілізованим — щонайменше 195 тисяч. Однак з початку року грошей немає, передає FREEДОМ.
“Виплати нам ніякі не надавали, нас просто кинули вмирати, ми сидимо під обстрілами вже місяць і ніяка допомога до нас не приходить, нас стає дуже мало з групи 65 осіб, тут залишилося 23 — не милися вже місяць. Рвані, брудні, евакуація поранених здійснюється дуже погано”, — розповідає Степан Олійник, бойовик ПВК “Вагнер”.
Також не поодинокі випадки, коли росіянам відмовляють у лікуванні та відправляють на фронт. Так, наприклад, у Московській області було мобілізовано 33-річного чоловіка з припадками та блювотою через виразку шлунка. Хоча у нього були всі довідки, що він хворий уже 7 років, у військкоматі його визнали придатним.
“Він надав довідку, що перебуває на обліку, але військкомат проігнорував цю довідку, також його записали як добровольця, але прийшов він за повісткою. Лікарської медкомісії не було, в частині йому зробили гастроенетероскопію та сказали, що виразка зарубцювалася”, — каже падчерка мобілізованого Валерія.
У середині березня Путін заявив, що через пів року перебування на передовій кожен військовослужбовець має право на двотижневу відпустку. Проте нормативним документом ці слова досі не стали, повідомляють правозахисники. І піти у відпустку російському військовому можна лише отримавши поранення, та й то не завжди.
“Відпустки отримували після тяжких поранень, і це було не в останні місяці, а на самому початку війни, майже рік тому. На сьогодні ми знаємо досить багато випадків, коли люди ніяких відпусток не отримували і зі шпиталів, після важких поранень, взагалі від них не оговтавшись, поверталися благополучно на фронт. Їм не давали не лише відпустку, їм не давали жодного часу навіть на реабілітацію нормальну. Часто людей з реанімації переводять назад у розташування частини”, — заявив Іван Чувіляєв, пресаташе руху “Идите лесом”.
Дружини російських військових записують численні відеозвернення до Путіна, де скаржаться, що долею солдатів розпоряджаються командири, які, якщо й дають дозвіл на відпустку чи звільнення, забирають паспорти.
Ті, кому все ж вдається хоча б на короткий час приїхати додому, привозять із собою весь жах війни. Їхні дружини розповідають, що чоловіки змінилися: багато п’ють, погано сплять, піднімають руку на близьких родичів без причини. Усі, хто брали участь у бойових діях, у тій чи іншій мірі переживають “флешбеки” — це ознака посттравматичного стресового розладу, кажуть психологи.
“Він як би переноситься в ту саму стресову ситуацію. Мені здається, люди навіть на побутовому рівні уявляють, що таке ПТСР, бо це часто у фільмах показується. Чоловік іде, чує, як бурять асфальт на дорозі, — і раптом переноситься до зони боїв. У місце, де вороги, яких треба знищити”, — розповіла Ганна Мовшевич, психологиня із Нижнього Новгорода в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
У рік вторгнення російської армії в Україну в Росії вперше за 20 років побільшало вбивств та замахів. Точної статистики, скільки злочинів скоюють саме люди, які прийшли з війни, — немає. І це одна з найгостріших проблем. Після закінчення бойових дій до російських міст хлинуть сотні тисяч чоловіків, які довгий час убивали інших людей. І йдеться не лише про колишніх ув’язнених із ПВК “Вагнер”, але й про кадрових військових, у яких зараз приблизно така сама психологія, кажуть правозахисники.
“Якщо говорити саме про кадрових військових, а не про “вагнерівців”, то їхній психологічний стан залишає бажати кращого, жахливий стан. Навіть якщо ми говоримо про людей, які опинилися вже у безпеці, які самовільно залишили частину та виїхали з країни, навіть вони у тяжкому стані”, — додав Чувіляєв.
У прикордонних областях, з території яких Росія активно обстрілює Україну, зафіксували значне зростання злочинів, пов’язаних із використанням зброї. Так, наприклад, російське видання “Комерсант” з посиланням на дані МВС Росії повідомляє, що у січні 2023 року кількість таких злочинів у Білгородській області зросла майже на 217%, якщо порівнювати із січнем 2022 року. А кількість “злочинів із використанням зброї та вибухівки” — у понад 40 разів.
Читайте також: Покаліченим залишиться тільки сидіти вдома і спиватися — Чувіляєв про росіян, які повертаються з війни
Нагадаємо, з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у федеральному реєстрі інвалідів РФ зареєструвалося понад 3 400 осіб, які отримали інвалідність внаслідок бойової травми. Увагу на цю статистику звернула “Медіазона”. Дані про зростання кількості людей з військовою інвалідністю опубліковані на сайті реєстру, вони охоплюють період до 1 квітня 2023 року.