Китай не хотів би посилення Росії в Білорусі через фактор поширення ядерної зброї, — Шевченко

Прапор Китаю. Фото: meixingnan.com

Питання розповсюдження й застосування ядерної зброї для Китаю — абсолютно червона лінія. Таку думку сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив аналітик, аспірант Цзілінського університету Петро Шевченко.

Він зазначив, що Китай не хотів би посилення Росії в Білорусі, оскільки КНР вкрай турбує фактор поширення ядерної зброї.

“Коли Росія каже, що влітку розмістять тактичну ядерну зброю в Білорусі, це означає, що вони начебто за собою застовпили ось цю територію. І ось виходить, що Китай насправді не хотів би ось такого навіть посилення Росії в Білорусі, тому що всі ми знаємо, що між Лукашенком і Сі Цзіньпіном існують особливі стосунки, але, з усім тим, він, напевно, все-таки повинен рахуватися з тим, що нібито Росія, вона вже зараз залучила Білорусь у сферу свого впливу. Але сам факт цього ядерного розповсюдження вкрай турбує Пекін… Для Китаю це така очевидна червона лінія, і він буде максимально тиснути на Росію, щоб у жодному разі не було прецеденту із застосуванням ядерної зброї”, — переконаний Шевченко.

Водночас він звернув увагу, що великі гравці часто почали ухвалювати нераціональні рішення. Так, Росія пішла на вторгнення в Україну, хоча агресія спричинила величезні економічні втрати, залежність від Китаю тощо.

“Ми зараз узагалі увійшли в такий режим великодержавної конкуренції, де великі країни починають між собою конкурувати й намагаються підім’яти під себе певні сфери впливу. І ось цей акт із розміщенням ядерної зброї в Білорусі якраз показує, що ось зараз країни вже перебувають у такому конкурентному середовищі. І я думаю, що Китай розуміє це, і він так само намагатиметься обмежувати вплив Росії, але вже в регіонах ближче до себе. Це Центральна Азія, це той самий Пхеньян. Тому що насправді Пхеньян зараз є майданчиком дуже агресивної конкуренції між Китаєм і Росією. І, напевно, все-таки це глобальний Південь… Тому що Китай використовує економіку як такий важіль впливу на Іран, на Саудівську Аравію, зокрема, і так далі”, — сказав Шевченко.

Аналітик наголосив, що Китай негативно ставиться до будь-яких тем, пов’язаних із ядерною тематикою, саме тому під час переговорів із президентом України Володимиром Зеленським глава Китаю наголосив на необхідності гарантувати безпеку ядерного об’єкта.

“Я думаю, що ця тема порушувалася і під час візиту до Москви. Тобто ми можемо побачити, що Китай негативно ставиться і, я думаю, що він у будь-якому разі впливає на Кремль, щоб ця тема все-таки була обмежена і ніколи не порушувалася”, — сказав Шевченко.

Читайте також: Застосування Кремлем ядерної зброї є малоймовірним — оцінка американської розвідки

Нагадаємо, раніше Путін заявив, що у Білорусі до липня розмістять тактичну ядерну зброю, порівнявши ці плани з розміщенням США своєї зброї в Європі.

Прямий ефір