На майбутній саміт Китай — Центральна Азія покладає великі надії Пекін. Міжнародні експерти наголошують на важливому факті — саміт Китай проводить без Росії, передає FREEДОМ.
“Президенти розглянуть хід розвитку відносин між Китаєм і Центральною Азією, обміняються думками щодо розвитку механізмів між двома сторонами, співпраці в усіх галузях, а також основних міжнародних та регіональних питаннях, що становлять взаємний інтерес, і спільно підпишуть важливий політичний документ”, — заявив Ван Веньбінь, офіційний представник МЗС КНР під час пресконференції.
Місяць тому Сі Цзіньпін відвідав Москву, але Путін запрошення на саміт не отримав. Раніше глава Китаю якщо й спілкувався із лідерами країн Центральної Азії, то найчастіше це відбувалося у присутності президента Росії. Нині ситуація змінилася.
У вересні минулого року Сі відвідав Казахстан у межах своєї першої закордонної поїздки після початку пандемії коронавірусу. Тепер організовує саміт.
Експерти впевнені, що Росія втрачає вплив у регіоні, Центральна Азія більше не бачить у ній захисника, і Пекін не проти зайняти це місце.
“Довгий час вважалося, що між Москвою та Пекіном існує неявний поділ ролей: Росія забезпечує безпеку, а Китай забезпечує інвестиції та розвиток бізнесу. Якщо цей договір колись існував, то зараз його вже немає. Збройне втручання Росії з метою відновлення внутрішнього порядку в Казахстані на початку 2022 року, можливо, стало її останньою битвою у регіоні. Пропоновані спільні навчання з іншими країнами було скасовано. Зважаючи на навантаження на російську економіку, її здатність відігравати значну роль у майбутній торгівлі та розвитку в Центральній Азії є сумнівною”, — зазначив Стефан Хедлунд, професор русистики Упсальського університету у статті для GIS Reports.
А Пекін всіляко вкладається у розвиток Центральної Азії. Минулого року Сі оголосив про свій план надання країнам безоплатної допомоги у розмірі 500 мільйонів доларів для підтримки програм забезпечення коштів для існування.
Загальний обсяг торгівлі між Китаєм та п’ятьма країнами Центральної Азії минулого року досяг рекордних 70 мільярдів доларів, такі дані повідомив Державний комітет з розвитку та реформ Китаю.
Китай, один із найбільших споживачів енергії у світі, інвестував мільярди доларів у розробку запасів природного газу в Центральній Азії. На противагу цьому Росії надати нічого. Деякі країни це розуміють і виходять з орбіти впливу Кремля. Наприклад, Вірменія ратифікувала зобов’язання Римського статуту про Міжнародний кримінальний суд і це — безпрецедентний випадок.
Міжнародні оглядачі впевнені, що на майбутньому саміті Китай — Центральна Азія оголосять нові угоди між країнами у багатьох сферах, у тому числі в політиці, економіці та безпеці.
Читайте також: Розуміння, що автократи Центральної Азії хочуть дистанціюватися від Росії, хибне, —казахстанський політолог
Нагадаємо, на параді на честь 9 травня російському президенту Володимиру Путіну компанію склали лідери залежних від Москви Киргизстану, Казахстану, Таджикистану, Білорусі та Вірменії. Утім, напівпорожні трибуни без знакових політичних фігур — уже звична картина для Росії, починаючи від 2014 року, коли було окуповано Крим і розв’язано війну на Донбасі. А почавши широкомасштабну війну проти України, Путін занурив Росію в ще більшу ізоляцію, а на себе остаточно і безповоротно навісив ярлик нерукоподатного політика.