На запрошення президента РФ Володимира Путіна в параді 9 травня взяли участь сім глав держав СНД. Як розповів казахстанський політолог Дімаш Альжанов сьогодні, 10 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ, з боку президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва такий візит був не зовсім очікуваним, оскільки його не анонсували, до цієї дати у нього була заявлена зовсім інша програма.
“Але ми бачимо, що на запрошення Путіна він змінює повністю свій внутрішній порядок денний, і вирушає до Москви. Тут, мені здається, є певне хибне розуміння, що країни Центральної Азії або автократи Центральної Азії дійсно бажають дистанціюватися від Росії. За всіх її мінусів і за всієї тієї війни, і за економічних наслідків, які Росія принесла країнам Центральної Азії, у межах усе-таки ЄврАзЕС, ОДКБ і всіх цих структур, які допомагають Росії проєктувати силу на пострадянському просторі, ці автократи все ж таки зацікавлені зберігати з нею відносини”, — сказав політолог.
Він нагадав про події січня 2022 року в Казахстані — протести, які згодом стали відомі як “Січневі події” або “Кривавий січень”.
“Чи можете ви уявити, що за якихось інших обставин третя країна могла послати свої війська для того, щоб підтримати і допомогти Токаєву утримати владу. Це, звісно, можливо тільки в межах двосторонніх близьких відносин із Росією. Тому, попри те, як він намагається на публіку демонструвати своє дистанціювання від Кремля, в реальності він підтримує тісні відносини з Путіним, і це взаємовигідні для них умови, на жаль”, — каже Альжанов.
Водночас, за словами політолога, візит глави держави до Москви викликав дуже гостру реакцію всередині Казахстану, дуже багато людей різко відреагували.
“Це протистояння і в нас присутнє. Ще інша проблема, чому люди так різко реагують, — це поділ на тих людей, які піддаються, на жаль, російській пропаганді, їх досить чимало і в Казахстані. І своїми діями Токаєв показує, що війна, насильство, використання 9 травня, “Параду перемоги” для того, щоб вбивати громадян України — це прийнятно, і за це тут Токаєва піддали серйозній критиці. Але, попри ці ризики, він готовий зберегти близькі стосунки з Путіним і 9 травня всьому світові продемонструвати, що той перебуває не в ізоляції, що найближчі країни його підтримують”, — резюмував Дімаш Альжанов.
Нагадаємо, на параді на честь 9 травня російському президенту Володимиру Путіну компанію склали лідери залежних від Москви Киргизстану, Казахстану, Таджикистану, Білорусі та Вірменії. Утім, напівпорожні трибуни без знакових політичних фігур — уже звична картина для Росії, починаючи від 2014 року, коли було окуповано Крим і розв’язано війну на Донбасі. А почавши широкомасштабну війну проти України, Путін занурив Росію в ще більшу ізоляцію, а на себе остаточно і безповоротно навісив ярлик нерукоподатного політика.