Інструмент пропаганди та судові тяжби: як у Росії реально ставляться до ветеранів Другої світової війни (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Про ветеранів Другої світової війни в Росії згадують перед 9 травня, але водночас постійно використовують їх для пропаганди. Російська влада ще кілька років тому обіцяла, що забезпечить ветеранів усіма необхідними пільгами і навіть новим житлом. Видання “Верстка” опублікувало розслідування і з’ясувало, що ця обіцянка так і залишилася невиконаною, повідомляє FREEДОМ.

Так, у Бурятії до 9 травня ветерани Другої світової війни мали отримати листівки від президента Росії. Про те, що листоноші вручать близько пів мільйона привітань, підписаних Путіним, повідомили місцеві ЗМІ. Тим часом видання “Верстка” опублікувало розслідування, в якому з’ясувало, що шансів отримати реальну, обіцяну президентом допомогу у російських ветеранів практично немає.

“Поки російська влада переконує суспільство, що військові в Україні повторюють “подвиги дідів”, посадовці судяться з сім’ями ветеранів через квартири, пенсійний фонд — через пільги, а військкомати — через витрати на похорон”, — йдеться в розслідуванні “Верстки”.

2011 року було створено проєкт і громадську організацію “Безсмертний полк”. Російські ЗМІ писали, що на реалізацію проєкту використовуються кошти державної підтримки з бюджету РФ — близько 5 млн рублів. Цьогоріч хода “Безсмертного полку” відбулася, наприклад, у Тунісі та Лівані. А в російській Тюмені влаштували заплив у водоймі з портретами ветеранів.

Водночас “Верстка” опублікувала історію ветерана з Московської області, який звернувся до благодійного фонду з проханням допомогти йому купити унітаз. А 90-річна Мотрона Іванівна і зовсім не може дозволити собі найнеобхідніше.

“Рік тому вона впала і зламала шийку стегна і вже понад рік не може самостійно ходити. Купити сама крісло-коляску вона не може, тому що вся пенсія йде на ліки. Донька її підтримує за можливості, але таких грошей на крісло-коляску для мами у неї немає”, — розповіла президентка Фонду допомоги літнім людям “Софія” Ольга Глухова в коментарі “Верстці”.

У жовтні 2009 року тоді ще прем’єр-міністр Володимир Путін пообіцяв за рік усіх ветеранів забезпечити житлом. Як з’ясували журналісти, це так і залишилося обіцянкою.

“У путінській Росії добре до ветеранів Другої світової війни ставляться тільки по телевізору. Згадують тільки на 9 травня, коли потрібно запросити на парад. Путінському режиму потрібен міф, потрібна створена міфологема про “непереможну армію”, про “другу армію світу”, про “діди воювали”. Але ось самих дідів, які воювали, їм точно не потрібно. Тому що ці люди можуть сказати дуже неприємні для Путіна і його режиму речі, тому що путінська диктатура — це зовсім не те, за що вони колись воювали”, — коментує кандидат політичних наук Олексій Буряченко.

День перемоги вже давно й активно використовується Кремлем для власної пропаганди, кажуть експерти. До приходу до влади Володимира Путіна паради на 9 травня не сприймалися з таким пієтетом.

“Тільки в середині-наприкінці 2000-х починається монополізація 9 травня державною пропагандою. Спочатку через георгіївську стрічку, потім через додаткові державні ритуали, наприклад, через парад, який стає дедалі більш і більш значущим”, — зазначив кандидат соціологічних наук Віктор Вахштайн у коментарі виданню “Медуза”.

Експерти вважають, що ветерани Другої світової війни для Кремля — це інструмент. На символізмі перемоги Радянського Союзу над нацизмом будується вся нинішня ідеологія Росії як держави.

“Путінська Росія, сучасна Росія — це країна клептократії безідеологічної. Але звісно ж їм потрібна якась переможна риторика для того, щоб поширювати свій геополітичний вплив і зовні, і тримати внутрішні скріпи. Росія — країна без майбутнього, тому що вона це майбутнє не будує. Усе їхнє сьогодення і майбутнє черпає натхнення з минулого”, — каже Буряченко.

Росія стала ізгоєм у світовій спільноті та змушена шукати опору, орієнтуючись на минуле.

Читайте також: Одна на всіх: Росія намагається привласнити перемогу в Другій світовій війні, але їй це не вдається (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше журналістки видання “Верстка” Дар’я Кучеренко і Рита Логінова розповіли, що у Росії для ветеранів Другої світової війни передбачено велику кількість пільг, але людям дуже складно їх отримати в реальності. Через соціальні органи домогтися справедливості не виходить, тому самі ветерани, їхні родичі, родичі в’язнів концтаборів змушені звертатися до судів.

Прямий ефір