Низка замахів на активних прихильників розв’язаної Кремлем війни проти України з числа так званих ультрапатріотів триває в Росії. Неподалік Нижнього Новгорода 6 травня було підірвано позашляховик “Ауді” російського письменника-українофоба, політика Захара Прилєпіна, повідомляє FREEДОМ.
У результаті замаху ідеолог війни в Україні з важкими пораненнями був доставлений в обласну лікарню. Загинув його водій — бойовик “ДНР”, відомий під позивним “Злий”. Наступного дня лікарі вивели Прилєпіна з медикаментозної коми. У своєму Telegram він написав, що висадив доньку з машини за 5 хвилин до події, й що причиною вибуху стала нібито протитанкова міна, зарита в землю.
“Мені повідомили, що мін було дві. Але цей тип злякався й відразу втік після вибуху першої. Якби підірвав другу, загинули б усі. Його спіймали”, — написав Прилєпін.
Підозрюваного затримали “за гарячими слідами”. І вже традиційно в організації замаху МЗС Росії звинуватило СБУ. Українська сторона причетність до вибуху предметно не коментувала, а відповідальність узяв на себе партизанський рух “Атеш”, створений українцями і кримськими татарами.
На думку експертів, замах на Прилєпіна можна розглядати разом із убивством пропагандистів Дарини Дугіної та Владлена Татарського, які також загинули внаслідок вибухів бомб.
“Деякі кола в Росії розуміють, що війну програно, особливо після Херсона. І, відповідно, вони вже вибудовують усю свою політику, як вони житимуть у постпутінську епоху, і програш у війні проти України — це частина політичної боротьби саме в РФ, зокрема й у постпутінську епоху”, — зазначив політичний та економічний експерт Тарас Загородній.
Прилєпіну цілком могли помститися радикальні організації, вважає опозиційний російський політик Геннадій Гудков.
“Звичайно, це фігура одіозна. Воював у так званій “ДНР”, хизувався тим, що вони творять, загалом, давно викликав вогонь на себе. Він один із тих, хто роздмухував пожежу цієї війни… Інша версія банально пов’язана з матеріальним питанням. Там, де є серйозне фінансування, цілком можуть бути і серйозні розбіжності. Я цього надивився на практиці в 1990-ті роки. Найчастіше за підривами машин ховалися такі мотиви, як розподіл фінансових потоків, активів тощо”, — сказав Гудков в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Виграв би від смерті Прилєпіна і близький до нього творець ПВК “Вагер” Євген Пригожин. Аналітики вважають, що тепер він зможе перетягнути на свій бік весь електорат загиблого. Резонансний теракт і миттєве затримання підозрюваного вигідні й спецслужбам, як привід виправдати розмах репресій, зокрема і проти реальних, і проти уявних супротивників Кремля.
“Сьогодні в Росії потрібно запустити терор, до того ж, по можливості, максимально можливого для дохлої системи управління рівня — і вибухають воєнкори, доньки ідеологів або ось тепер — політики третього-п’ятого ешелону, які для вигодонабувачів цих заходів можуть бути тільки витратним матеріалом, а отже, чого їх жаліти”, — написав російський блогер Анатолій Несміян у Telegram.
Так чи інакше усунення пропагандистів і завзятих прихильників війни — це позитивний момент для України. Адже це породжує хаос у РФ і рано чи пізно може призвести до громадянської війни, кажуть експерти.
“У Кремля зараз те, що в шахах називається цуцванг — кожен хід веде до програшу, хоч як би вони не хотіли. Добре, ви прибираєте Прилєпіна, значить, уся фашистська тусовка починає відчувати “зраду” скрізь, тобто починається пошук диверсантів. Відповідно, ця система розгортається в систему доносів. Кожен починає підозрювати один одного — йде ерозія спецслужб”, — сказав Загородній.
Нові вбивства, зокрема й унаслідок внутрішньої російської політичної боротьби, скоро стануть непоодинокими, впевнені експерти.
Читайте також: Замах на російського письменника-пропагандиста Прилєпіна: до чого тут глава ПВК “Вагнер”, розповів Ягун
Нагадаємо, за повідомленнями російських ЗМІ, Прилєпін планував виставити свою кандидатуру на виборах президента РФ у 2024 році. У лютому 2017 року Служба безпеки України відкрила щодо бойовика кримінальне провадження за статтями “Участь у діяльності терористичної організації” та “Фінансування тероризму”.
2 квітня в кафе “Стріт-бар” у Санкт-Петербурзі внаслідок вибуху загинув воєнкор РФ “Владлен Татарський” (Максим Фомін). Псевдонім “Владлен Татарський” на честь одного з літературних героїв письменника Віктора Пелевіна Фомін узяв після втечі з колонії в Горлівці 2014 року, де відбував покарання за грабіж. Після втечі він приєднався до підтримуваного РФ угруповання “ДНР” і воював проти України. У 2019 році переїхав до Росії, де зайнявся активною пропагандистською діяльністю.
21 серпня 2022 року внаслідок підриву автомобіля загинула Дар’я Дугіна, яка поверталася з підмосковного фестивалю “Традиція”. Олександр Дугін — ідеолог “русского мира”, “неоєвразійства” — концепції домінування Росії над сусідами. Його донька, Дар’я, була одним зі співавторів “Книги Z” про бойові дії в Україні. У липні 2022 року Дугіну внесли до санкційних списків США і Великої Британії.