Президент Російської Федерації Володимир Путін підписав указ, який дає змогу депортувати жителів тимчасово окупованих територій України, які не прийняли громадянство РФ.
Згідно з указом, громадяни України на цих територіях з 1 липня 2024 року вважатимуться “іноземцями”. Вони можуть бути видворені із захопленої території.
Крім того, тих, хто нібито “створює загрозу національній безпеці” і виступає за “насильницьку зміну основ конституційного ладу”, депортуватимуть і заборонятимуть їм в’їзд до Росії. Тут ідеться і про захоплені території, які Кремль незаконно вважає своїми.
Експерти наголошують, що це один із проявів геноциду і справа для Міжнародного кримінального суду.
Реакція Києва
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук закликала українців на окупованій території не брати паспорти РФ.
“Мої рекомендації українцям на ТОТ залишаються незмінними: російські паспорти не брати, з окупантами не співпрацювати, за можливості виїхати, чекати ЗСУ”, — написала міністерка у Telegram.
Водночас омбудсмен Дмитро Лубінець закликав жителів тимчасово окупованих територій України отримувати російське громадянство для збереження життя. Він зазначив, що після деокупації люди зможуть відмовитися від російського паспорта.
“Я б порадив брати російський паспорт, все ж таки для себе прийняти рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під фізичним тиском. Тому — взяти паспорт, вижити, дочекатися, коли ми звільнимо цю територію”, — сказав він.
Пізніше в Офісі президента України роз’яснили, за яких умов українці в окупації можуть взяти російський паспорт.
“Якщо ви можете не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, тортур — беріть. Принципова громадянська позиція заслуговує на високу оцінку. Але ніхто не виграє від збільшення кількості українських полонених або закатованих громадян. Україна не буде переслідувати громадян, які пасивно отримали “російське громадянство””, — написав у Twitter радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
Про ситуацію на прикладі Маріуполя
Серед жителів окупації є і люди, які отримали російський паспорт добровільно, і ті, хто до останнього чинить опір. Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко розповів, що вже 40 тис. паспортів РФ видано в захопленому місті. Ще 40 тис. жителів, за даними окупаційної так званої “влади”, нібито перебувають у черзі за отриманням російського громадянства.
Із цих людей, за його словами, добровільно йдуть на отримання російських паспортів не більше 20%.
“Усі інші — це фактичний примус до отримання паспорта. Росіяни чинять постійний психологічний тиск на жителів міста. Це і погроза, що не буде соціальних виплат, погрози у відмові у видачі документів… Або ти маєш російський паспорт, або в тебе немає нічого”, — розповів Андрющенко.
За його словами, тотальна паспортизація, за якої людей до того ж примушують здавати паспорт громадянина України та писати заяву на відмову від українського громадянства, підштовхує жителів до від’їзду з Маріуполя.
Думки правозахисників і чиновників
У яких ситуаціях варта людина може отримати паспорт РФ у тимчасовій окупації? Які є ризики для тих, хто чинить опір паспортизації? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України;
- Тетяна Іванова, юристка, ексчленкиня української делегації в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу;
- Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки;
- Дмитро Забавін, депутат Маріупольської міської ради;
- Сергій Гармаш, журналіст, президент Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Кремль знищує залишки поваги до російського громадянства
— Це унікальна історія. Настільки потрібно зневажати власне громадянство і власний паспорт, настільки потрібно розуміти, що воно нікому не потрібне, що ти насильно його всім нав’язуєш.
Тільки вдумайтеся: ти заходиш з автоматами на територію, вбиваючи і грабуючи масово людей. А потім приходиш до залишків населення, яке змушене було з тих чи інших причин залишитися на окупованих територіях, і просто під примусом видаєш їм цей паспорт.
Я не зовсім розумію, що вони хочуть довести. Ти зайшов і танками розчавив свободу в іншій країні, ти захопив суверенну частину іншої країни, і водночас ти однаково настільки не впевнений у собі, що однаково примушуєш навіщось взяти свій паспорт.
Цими кроками Росія остаточно обнуляє залишки репутації серед свого населення. Тому що потрібно ще постаратися, щоб не поважати свої ж документи. В історії, напевно, таких випадків немає. Але сьогоднішня Росія тим і вирізняється, що повністю знищує розумний сенс.
Російський паспорт — це книжечка, завдяки якій люди можуть отримувати пайку в таборі. Відносини між державою і суспільством у РФ досить прості: суспільство — це великий безправний табір, де ти повинен мати ідентифікаційний номер. Російський паспорт, на відміну від українського, це ознака рабської приналежності.
Роздача паспортів громадянам іншої країни під примусом — це, по суті, фіксація злочину, за який той самий Сергій Лавров і Володимир Путін відповідатимуть у рамках Міжнародного кримінального суду.
Проблема Росії в тому, що в РФ йдуть за старими кліше, зокрема за кліше, які вони використовували на пострадянському просторі впродовж 2000-х років, намагаючись показати, що в Абхазії та Придністров’ї є російські паспорти. Нібито, це громадяни Росії і їх там ображають.
Сьогодні це вже все не працює. Тому Росія — архаїчна, відстала, злиденна країна, з великим ресурсним потенціалом, який, на жаль, вони використовують для мілітаризації своєї економіки і суспільства.
Різниця між нами і Росією в тому, що вона залишилася в епосі, коли потрібно приходити в чужий дім і різати горло. Тобто це не конкурентна країна і російський паспорт абсолютно не конкурентний на сьогоднішній день.
ТЕТЯНА ІВАНОВА: Мешканцям окупації потрібно діяти за ситуацією і враховувати всі ризики
— Якщо жителі тимчасової окупації можуть уникнути депортації шляхом отримання російського паспорта, то я б радила його отримати. Ба більше, якщо громадяни, які отримають його зараз, після того, як Росія оголосила про те, що запроваджує там своє законодавство, то буде це буде розглядатися як вимушені обставини.
Є люди, які прожили на Донбасі дев’ять років, не отримуючи російське громадянство і отримали його зараз Провокації, шантаж, погрози відбуваються для того, щоб прискорити отримання російських паспортів. Таким чином вони хочуть перевести місцеве населення з розряду свідків у розряд співучасників. А місцеве населення дійсно цього боїться. це очевидно. І навіть жителі тих територій, які були окуповані після 24 лютого 2022 року, які прожили більше року, не отримуючи російського громадянства — зрозуміло, що вони його і не хочемо.
Якщо у вас є можливість уникнути отримання російського громадянства, я рекомендую це зробити, якщо ви розумієте, що для вас немає явної загрози депортації. Але у вас немає іншого виходу, якщо, наприклад, потрібно зробити термінову операцію, але вас на неї не приймають, тому що у вас немає російського паспорта. Або не приймають дитину до школи. Або ви маєте через місяць вийти на пенсію, і у вас немає інших засобів до існування. У таких випадках доводиться брати російський паспорт, а потім, коли території будуть звільнені, від нього відмовитися.
Я як юрист рекомендую діяти в цих випадках відповідно до ситуації. Якщо є загроза депортації, то краще отримувати паспорт. Немає загрози депортації — потерпіть, адже ви набагато довше терпіли.
ДМИТРО ЗАБАВІН: Окупанти розуміють, що мало хто в окупації не прагне отримати паспорт РФ
— За рік окупації клаптик туалетного паперу під назвою “російський паспорт” отримали менше ніж 5% від тих жителів, які залишилися в Маріуполі, менше ніж 100 тисяч. Виходячи з того, що окупанти побачили, що ніхто не бажає отримати російський паспорт, вони зробили цей процес примусовим.
Людина без цього клаптика паперу не може отримати ні медичне обслуговування, ні спеціальні ліки, ні гуманітарну допомогу. Без російського паспорта там навіть не влаштуєшся на роботу, яка не передбачає співпраці з окупантами, наприклад, продавцем або прибиральником. Той, у кого є паспорт РФ, платить менше податків, а той, у кого паспорт громадянина України, платить утричі більше податків.
Різними діями вони змушують людей отримувати цей клаптик паперу і показують на камери, які черги шикуються за паспортом. Тобто самі створили ажіотаж, самі змусили людей піти туди, щоб отримати паспорт і зняли красиву картинку.
ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Паспортизація — це елемент етноциду
— Росія веде політику етноциду на тимчасово окупованих територіях з 2014 року. Тобто знищення етнічної групи невійськовими методами.
Наприклад, РФ почала активно видавати паспорти з 2018 року. Зараз, коли вкотре спростили отримання паспорта РФ і почали примусову видачу, указ Путіна від 26 грудня 2022 року передбачає обов’язкову відмову від українського громадянства під час отримання паспорта РФ. Вони це регламентували на своєму законодавстві, що і підтверджує злочинну політику Кремля — етноцид.
Для них головне — знищити українську ідентичність на всіх рівнях: ідеологічному, юридичному, політичному, і щоб людина відмовилася від українського громадянства.
Давайте згадаємо процес депортації дітей. Коли дитину відправляють у дитячий будинок, їй призначають опікуна. І цей опікун від імені дитини пише заяву в міграційну службу, що дитина відмовляється від українського громадянства.
Вони забирають українське громадянство навіть у дітей. Ось так вони бояться України і всього українського.
Російський режим не розуміє, що він робить монолітом усю українську спільноту на окупованій території. Люди ще старанніше намагаються зберегти українське громадянство.
Після 2022 року на нових захоплених територіях України окупанти не змогли в достатній кількості роздати свої паспорти. Статистика про виданий мільйон російських паспортів перебільшена. Це свідчить про те, що українці в окупації не хочуть їх отримувати, тому РФ змушена йти на крайні заходи — створювати каральні групи для того, щоб людей ще більше залякувати і змушувати відмовлятися від українського громадянства. Але я впевнений, у них це не вийде.
Жоден закон внутрішньої країни не може регулювати відмову від громадянства іншої країни. У цьому і полягає терор. Тема примусової паспортизації, зокрема й дітей, стане приводом для другого ордера на арешт Путіна.
СЕРГІЙ ГАРМАШ: Окупанти суперечать навіть своїм законам
— Останній указ Путіна про паспортизацію було ухвалено, зокрема для того, щоб населення не було лояльним до української держави під час майбутнього контрнаступу.
У Херсонській області ФСБ погрожує депортацією з позбавленням майна місцевим жителям, які не хочуть отримувати російські паспорти. Хоча це незаконно навіть згідно з указом Путіна про паспортизацію — ці люди цілком можуть жити без російських паспортів до липня 2024 року. Навіть якщо вони не отримають паспорта, депортувати їх можна тільки якщо вони вестимуть антиросійську діяльність, ходитимуть на мітинги, або займатимуться екстремізмом — у розумінні РФ.
Провокації, шантаж, погрози відбуваються для того, щоб прискорити отримання російських паспортів. Таким чином вони хочуть перевести місцеве населення з розряду свідків у розряд співучасників. А місцеве населення дійсно цього боїться.
Читайте також: За отримання паспорта РФ під примусом не може бути кримінальної відповідальності — коментар Соболевського