Німеччина сьогодні, 8 травня, згадує про всіх жертв німецького націонал-соціалізму. День пам’яті у ФРН, що відзначається у річницю беззастережної капітуляції Вермахту та закінчення Другої світової війни в Європі, є “тихою” датою. Це — робочий день, без масових заходів. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла кореспондентка ТСН Наталія Фібріг.
За її словами, цього дня політики покладають квіти до меморіалів жертвам війни. Це сьогодні відбуватиметься й у Берліні. Посол України в Німеччині Олексій Макєєв уже заявив, що не піде до радянських меморіалів, зокрема меморіалу Тіргартен, а покладе квіти до Ноє Вахе (нім. Neue Wache) — головного меморіалу жертвам війни та тиранії в Німеччині, розташованому в берлінському районі Мітте на вулиці Унтер-ден-Лінден.
Як розповіла Наталія Фібріг, центральна фігура цього меморіалу — мати із загиблим сином, на яку в сонячні дні через отвір у куполі падають промені світла, у дощ та сніг — крапельки вологи.
“Неймовірно, як показано горе жінки, яка втратила свого сина. Це дуже близько зараз українцям, бо щодня на полі бою проти Росії наші захисники платять найвищу ціну”, — прокоментувала журналістка.
Вона також нагадала, що починаючи з 2014 року Україна започаткувала в Берліні традицію вшанування пам’яті українців, які загинули у Другій світовій, із залученням до неї представників інших країн.
“8 травня збиралася велика делегація, приходили політики, представники уряду, приходили інші посли, і разом з Україною вони згадували всіх українських жертв націонал-соціалізму та те, що Україна зробила для визволення Європи, а це величезна роль”, — зазначила Наталія Фібріг.
Увечері в Берліні українські активісти проведуть жалобний марш на згадку про всіх українських жертв війни. Проходитиме він, зокрема, повз колишні фабрики і заводи, де в період Другої світової працювали українські остарбайтери.
Також Наталія Фібріг прокоментувала конфлікт навколо використання у Німеччині 8 та 9 травня української та російської символіки. Вона зазначила, що ця ситуація є дуже некомплементарною для німецької поліції, яка поставила на один рівень символіку жертв агресії та агресорів. На сьогодні використання цієї символіки вже дозволено судом, але щодо символіки РФ це заперечується, зокрема, через дозвіл на використання так званих георгіївських стрічок, оскільки це однозначний символ російської агресії проти України.
“Протягом сьогоднішнього дня ми чекаємо на рішення з приводу того, можна чи не можна буде російським “побєдоносцям” проносити свої прапори, георгіївські стрічки”, — зазначила журналістка.
Окрім того, відомо, що в Німеччині планується акція “Нічних вовків” — російських та проросійських байкерів.
“Це будуть не ті “вовки”, які їздять Москвою, їх сюди не пустять: вони під санкціями. Але тут є переселенці з Росії, які вже давно з німецькими паспортами, вони можуть на ці дні переодягнутися, сісти на орендований німецький мотоцикл “БМВ”, проїхати до пам’ятника і показати, які вони умовно круті. Ця “побєдоносність” напевно буде. Але цікаво, як вирішить німецький суд: що їм можна проносити. Поруч точно буде величезна кількість поліції. А чи ходитимуть туди українські активісти — посол України в Німеччині закликав цього не робити”, — розповіла Наталія Фібріг.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський повідомив, що подає до Верховної Ради України законопроєкт, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. 9 травня із завтрашнього дня щороку Україна відзначатиме День Європи. Раніше 8 травня в Україні було встановлено День пам’яті та примирення, 9 травня відзначався День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. День Європи українці відзначали окремо від європейців — третьої суботи травня.