Російські державні органи самі визнають, що статистика доносів істотно зросла. Констатують, що таких цифр не було ніколи. Тепер у РФ скаржаться на всіх: політиків, журналістів та артистів. Про це сьогодні, 7 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила редакторка відділу розслідувань “Новой газеты” Тетяна Брицька.
“[Кількість доносів] зросла дуже сильно. І це видно не тільки за статистикою вироків і судових рішень, у яких можна прочитати, з чого виникла справа: що такий-то доніс, надійшла скарга тощо. Це вже визнали і наші державні органи, які займаються судовим переслідуванням. Це і судова статистика, і прокурорська, і слідчого комітету. Вони всі на початку року завжди звітують [за результатами попереднього року], і дають статистику, скільки до них народу зверталося. І таких цифр не було ніколи. Вони самі визнають, що такого не було ніколи. Тому що від 30 до 300% зростання порівняно з нормальним таким рівнем. Люди завжди на щось скаржаться, завжди звертаються із серйозними чи несерйозними проблемами. Але щоб 300% — такого не було”, — сказала вона.
Редакторка уточнила, що найбільше росіяни зверталися до генеральної прокуратури. Там зростання найбільше. За даними відомства за 2021 рік, до повномасштабного вторгнення ЗС РФ до України, вони розглянули 2,5 тис. звернень, а після початку вторгнення — 10 тис.
“І це теж симптоматично, тому що відомство, яке займається адміністративним, насамперед, переслідуванням. І всі справи щодо, наприклад, інформації у ЗМІ чи інтернеті виявляється, яка комусь здається… у нас же тепер є стаття про дискредитацію російської армії, тобто будь-яке критичне слово на адресу збройних сил, до того ж незалежно від того, беруть вони участь у військовій операції чи просто сидять у казармі, це все карається адміністративно. А якщо ти два рази це зробив, то кримінально. Цим усім займається генпрокуратура”, — каже Брицька.
Найменше, за її інформацією, росіяни зверталися з доносами до слідчого комітету.
“Слідчий комітет — це відомство, яке розглядає реальні злочини. Тобто щодо суттєвих речей люди якраз стали менше звертатися, я думаю, що і менше стало довіри до правоохоронних органів, тому що вони більше за всіх не репресіями займаються. А все стосовно скарг на сусідів, на ЗМІ, на якісь журналістські розслідування, на зірок і артистів, — це все виросло і йде до генпрокуратури. Ба більше, всілякі доноси на те, що та чи інша людина або ЗМІ нібито є іноземним агентом, це теж генпрокуратура і ще Роскомнагляд”, — пояснила вона.
Як уточнила редакторка, до Роскомнагляду теж колосальна кількість скарг надійшла, вони ніколи стільки не отримували.
“З ними взагалі люди не дуже листуються. А тут вони відзвітували, що отримали 145 тис. звернень за рік”, — повідомила Тетяна Брицька.
Читайте також: Доноси, облави та атмосфера страху: як і за що карають людей у Росії
Як повідомлялося раніше, до РФ з посиленням репресій проти неугодних і поверненням диктаторських методів управління повернувся такий символ тоталітарного минулого, як доноси. Доносництво у РФ стало по-справжньому масовим явищем. Як за сталінських і брежнєвських часів, так і в нинішню епоху, в Росії на людей “стукають” з багатьох причин: через гроші, через особисту неприязнь, а також через ідеологічні переконання.