Сьогодні, 6 травня, у Брюсселі відзначають День Європи. Офіційна дата свята 9 травня, але заходи традиційно починають раніше, передає FREEДOM.
Святкування проходять під українськими національними кольорами. Також жовтий і блакитний — це національні кольори Швеції, яка зараз головує в Раді Європи.
Під час відкриття святкових заходів єврочиновники про Україну згадують окремо.
“Український народ б’ється у своїй війні. Але український народ бореться також за нашу демократію, за нашу свободу, за наші права, за мирну Європу. І ми повинні це підтримувати, це ми підтримуємо сьогодні”, — сказав єврокомісар із праці та соціального захисту Ніколас Шміт.
“Україна бореться у війні за мир. Україна захищає наші спільні європейські цінності: демократію, солідарність, верховенство закону, рівність. І наша перемога неможлива без вашої допомоги. Я хочу вам подякувати за все що ви робите для України”, — звернувся представник України в ЄС Всеволод Ченцов.
Сьогодні євроінституції відкриті для всіх, і скрізь організовані українські стенди.
“На них представлені різні теми. Реконструкція України, багато фактів і цифр про те, що ми робимо. Реконструйована Україна буде дуже сучасною країною, готовою стати членом ЄС”, — розповів співробітник Єврокомісії Георг Циклер.
“Україна сьогодні найважливіша частина експозиції Дня Європи в Берламонті — штаб-квартирі Єврокомісії. Тому що та трагедія і солідарність, яку ми відчуваємо з Україною, мабуть, найважливіша річ зараз у Європі”, — наголосив гендиректор Головного управління сусідства та переговорів про розширення Єврокомісії Герт Ян Купман.
Діляться своїми враженнями і пересічні відвідувачі виставки. Мірела — з Румунії.
“Я румунка, жила біля кордону з Україною, і я відчуваю все. Коли я була молодшою, то всі мене приймали за українку. Я бажаю Україні всього хорошого і сподіваюся, що війна скоро закінчиться, тому що ми страждаємо разом із вами, ми всім серцем із вами”, — сказала вона.
“Європа підтримує Україну з перших днів російської агресії, і ми б хотіли підтримати все, що було вже зроблено, показати нашу близькість Україні”, — додала відвідувачка виставки Елізабета.
В умовах війни ніхто не хоче називати точної дати вступу України до ЄС, але де-факто інтеграція вже розпочалася і торкнулася найчутливішої сфери — оборони та безпеки. У цій сфері спільні проєкти вже є.
“Ця співпраця налагоджується, і вже є приклади, конкретні кейси спільного виробництва. Я, звичайно, не можу вам сказати, де і що, але процес триває”, — прокоментував представник України в ЄС Всеволод Ченцов.
Європейська промисловість успішно підлаштовується під потреби Збройних сил України і це реальність сьогодення. Європейці взяли зобов’язання поставити Україні 1 мільйон снарядів.
“Перший транш або перший елемент програми вже працює. Він полягає в тому, що ЄС виділив 1 млрд євро для того, щоб країни передали все, що у них сьогодні є на складах і отримали компенсацію”, — продовжив Ченцов.
Читайте також: Боєприпаси Євросоюзу для України: чи все йде за планом — оцінки експертів