Крім інтеграції в межах НАТО, Фінляндія також розширює двостороннє співробітництво зі США, і це гарний приклад для України в плані безпеки. Таку думку сьогодні, 4 травня, сказав керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він зазначив, що США і Фінляндія готують двосторонній договір про оборонну співпрацю.
“Очевидно, що після повномасштабної агресії проти України ситуація з безпекою в Європі змінилася, тому що на сьогодні також країни Північної Європи відчувають безпосередню загрозу від Кремля. Я хочу нагадати, що буквально не так давно скандинавські країни, зокрема, домовилися про те, що необхідно посилити патрулювання Балтійського моря, оскільки можливі певні диверсійні та терористичні дії з боку Росії на енергетичних об’єктах, або на кабелях, які йдуть і прокладені під водою і які використовуються для передачі зв’язку, інформації тощо між країнами Альянсу. І ризики високі… Мені здається, цей договір між Фінляндією і США — дуже хороший прецедент і дуже хороший приклад і для України в майбутньому”, — сказав Мусієнко.
На його думку, питання вступу України до НАТО вирішиться зі звільненням Криму від російської окупації, що прискорить багато процесів.
“Мені здається, що і на нас після деокупації Криму в принципі має чекати такий самий сценарій у сенсі того, що навіть до моменту інтеграції до Альянсу в межах гарантування нам безпеки, те, чого загалом домагається зараз українське керівництво, Українська держава, ми маємо підписати відповідні договори, двосторонні, можливо, багатосторонні, щодо присутності та розміщення військових контингентів країн НАТО — США, Британії, Польщі, інших — у Криму. Це вкрай важливий аспект, який загалом даватиме відповідь на питання, яким чином посилити безпеку в Чорному морі від агресивних російських проявів, які можуть бути навіть після деокупації Криму та закінчення війни”, — сказав експерт.
Він також вважає, що це дасть змогу налагодити нормальне економічне співробітництво, використовувати портову та туристичну інфраструктуру.
“Ось це і має бути для нас у тому сенсі й френдлі мілітаризація від наших партнерів”, — сказав Мусієнко.
Він укотре наголосив, що для України найкращою гарантією безпеки буде членство в НАТО. На думку експерта, сама інтеграція може зайняти не десятиліття і навіть не роки.
“Я думаю, що насправді питання, скажімо так, щодо вступу України до НАТО вирішиться практично щойно буде деокуповано Крим і щойно будуть згасати активні бойові дії, я маю на увазі на полі бою. Саме, навіть, можливо, не сам факт припинення війни буде встановлений, а навіть ось таким ось чином — як буде встановлений український контроль”, — вважає Мусієнко.
Читайте також: Фінляндія і США готують двосторонню угоду в галузі оборони — що відомо
Нагадаємо, у Вільнюсі 11-12 липня відбудеться саміт країн НАТО, на який отримав запрошення президент України Володимир Зеленський. Очікується, що на саміті буде ухвалено конкретну програму дій щодо подальшої інтеграції України в НАТО.