Найнадійнішим способом уникнути мобілізації в Росії залишається еміграція, кажуть правозахисники. Для тих же, хто виїхати не може, але і стати гарматним м’ясом не прагне, є ще один вихід — альтернативна служба. Щоправда, домогтися через суд реалізації свого законного права на проходження альтернативної служби поки вдалося тільки єдиному мобілізованому росіянину, повідомляє FREEДОМ.
23-річний мобілізований з Гатчини Павло Мушуманський відстояв у суді своє право не брати до рук зброю через переконання совісті та релігійні переконання. Вперше в Росії суд підтвердив право мобілізованого на альтернативну службу.
“Павло Мушуманський, мій довіритель, раніше проходив альтернативну службу ще в момент військової служби за призовом (до мобілізації), це було не так давно, незадовго до того, як йому надійшла повістка щодо мобілізації. Ключовий наш аргумент полягав у тому, що призовна комісія раніше визнала за ним право не брати до рук зброю через переконання совісті або релігійні переконання. Попри брак спеціального законодавства, яке врегульовує порядок реалізації цього конституційного права на АГС, держава не повинна відмовлятися від цього права і має його визнавати далі. З цією логікою погодився і суд, а скарги військкомату задоволені не були”, — розповів в інтерв’ю виданню “Обережно Media” адвокат Олександр Передрук.
Адвокат Мушуманського в суді посилався на конституційне право громадян Федерації на заміну військової служби на альтернативну. Це право не може бути обмежене жодними іншими законами чи підзаконними актами, переконаний юрист. Правозахисники розраховують, що тепер після перемоги Мушуманського в суді домогтися проходження альтернативної служби зможуть й інші мобілізовані росіяни. Перший крок — написати заяву про небажання брати в руки зброю через переконання совісті або релігійні переконання. А поки вашу заяву розглядають в інстанціях, потрібно всюди носити документ із собою.
“Цю заяву пред’являєте в будь-якій незрозумілій ситуації, якщо ви якимось чином опинилися у військкоматі. Втекти звідти не вийде, якщо вас туди затягнуть і ви отримаєте повістку. Виходьте на вулицю тільки з цією заявою, без неї з дому не виходити”, — радить пресаташе руху “Ідіть лісом” Іван Чувіляєв.
Домогтися позитивного результату непросто. Потрібно бути готовим не тільки до юридично-бюрократичної тяганини, а й до морального тиску. Кремлівська пропаганда навіює росіянам, що ті, хто обирає альтернативну службу, — слабаки та мало не зрадники. Так було і з медиком В’ячеславом із Бєлгородської області. Він не захотів убивати людей на війні. Сім’я і друзі його рішення домагатися проходження альтернативної служби не підтримали.
“У мене досі іноді бувають думки про те, чи правильно я вчинив. Може, треба було йти в армію і йти за мобілізацією. У мене батько колишній військовий, він завжди говорив, що армія мені потрібна. Мама з бабусею спочатку говорили, що альтернативна служба — це жахливо і нічого доброго з цього не вийде. А коли почалася СВО, я взагалі з ними посварився, тому що вони вважають, що треба йти захищати батьківщину. Я, правда, не зовсім розумію, від кого”, — заявив в інтерв’ю “Настоящему времени” російський мобілізований В’ячеслав.
Військкоми в Росії всіма способами намагаються тиснути на мобілізованих, які хочуть скористатися своїм конституційним правом на проходження альтернативної служби. Показовим виявився випадок 34-річного росіянина з Ленінградської області Михайла Ашичева. На засіданні призовної комісії він наполягав на заміні військової служби альтернативною. Його дружина знімала на відео відповіді членів комісії, а потім виклала ролик на YouTube. Тепер проти Ашичева відкрили одразу дві справи — адміністративну і кримінальну — про “дискредитацію” російської армії.
“Я отримав повідомлення, що призовна комісія збиралася ще раз, уже без мене, і вони вирішили вручити мені повістку повторно. Потім прийшло повідомлення з прокуратури, що на мене заведено справу за 20.3.3. Потім зателефонував дільничний і сказав, що йому потрібно взяти з мене пояснення. Коли він прийшов, то виявилося, що в матеріалах справи з’явилася і 280-та стаття”, — розповів Михайло Ашичев в інтерв’ю “Настоящему времени”.
За інформацією видання Bloomberg, цього року Кремль хоче призвати на військову службу понад півмільйона громадян. Більшу їх частину планують відправити на війну проти України.
Читайте також: Росіян незаконно утримують на пунктах збору: як уникнути призову у РФ, роз’яснив експерт
Нагадаємо, з моменту отримання повістки через портал “Держпослуги” росіяни матимуть тиждень на ухвалення рішення, щоб не стати співучасником повномасштабної війни проти України.