Професор американського Університету Джанін Ведел вивчила шляхи розвитку України та Росії з початку 1990 року. З 2012 року, коли російський диктатор Володимир Путін вступив на свій третій президентський термін, усі клани російських олігархів опинилися у його владі. Шлях України за останні 30 років був іншим, пише у своїй доповіді Ведел, інформує FREEДОМ.
“На відміну від Росії, в Україні не виникло “єдиного якоря” для консолідації влади. Існувала безліч конкуруючих центрів сили. Кремль наполегливо працював над тим, щоб завадити успіху України як незалежної держави різними каналами. Це було помічено та викликало неприйняття в українському суспільстві”, — йдеться у доповіді.
За словами Джанін, після анексії Криму, українська держава зміцнилася у певних сферах. Зокрема почалося відновлення армії, реформування поліції та судової системи. Водночас, в Україні існує проблема корупції, але, на думку автора, важливим кроком у боротьбі стало її публічне обговорення.
Вона також пише, що суперництво між двома системами загострило вторгнення Росії до України.
“Якщо в Україні громадянське суспільство прискорило своє формування на основі спільної організації українського народу для опору окупантам, то “путінський олігархат” підтримав дії держави, або мовчки зазнає санкцій. Весь світ має уважно придивитися до цього процесу, це те, що може статися з будь-якою демократією та економічною системою”, — пише Ведел.
Україна знає, що таке воювати за демократію, про це заявив Президент України Володимир Зеленський під час свого виступу на другому Саміті “За демократію”.
“Росія вже давно воює з багатьма демократіями світу, включаючи механізми дезінформації, корупції. Але чи всі зусилля вільного світу були спрямовані на обмеження агресивного потенціалу тиранів та притягнення їх до юридичної відповідальності за злочини? На жаль ні. Ми маємо це виправити”, — сказав Зеленський.
За словами експертів, для зміцнення громадянського суспільства Україні слід прагнути не лише демократії та свободи, а й змін у державних інститутах.
“Громадянське суспільство безумовно є частиною системи оборони і ведення військових дій проти Росії, а водночас воно не розуміє що робити, як впливати на ті економічні процеси, що відбуваються в країні”, — каже Ярослав Романчук, економіст, президент науково-дослідного центру “МІЗЕС”.
За словами Джанін Ведел, довговічність існуючих реформ в Україні також значною мірою залежатиме від Західних країн. Зокрема, для підтримки демократичних альянсів у всьому світі США мають намір виділити 600 мільйонів доларів на проведення вільних виборів та розвиток незалежних ЗМІ, а також на боротьбу з корупцією.
Читайте також: “З поверненням Криму і руйнуванням путінського режиму”: яким буде мир у Європі після перемоги України — думки