Уперше від початку повномасштабної війни “Укрзалізниця” відкрила продаж квитків на регулярні рейси далекого сполучення до міста Покровськ Донецької області. Раніше звідти вирушали виключно евакуаційні рейси, квитки продавали лише в один кінець: до Львова чи Києва. Прямі рейси “Львів — Покровськ — Львів” та “Київ — Покровськ — Київ” починають курсувати сьогодні, 28 квітня. Провідники ж досі згадують, як рятували людей у перші дні повномасштабної російської агресії, повідомляє FREEДОМ.
“Дим — скрізь і всюди, попереду нас — підірвали шляхи”, — так згадує евакуацію з міста Лисичанська Луганської області 24 лютого минулого року провідниця пасажирських вагонів поїзда “Краматорськ — Львів” Валентина. Каже, що за 12 років роботи на “Укрзалізниці” їй ще ніколи не було так страшно.
Рік тому російська армія обстрілювала цивільну інфраструктуру Луганської області. Під ударом опинилося й залізничне полотно. Потяги тоді стали основним способом евакуації мирного населення із прифронтових регіонів.
“Летели “Гради” під Харковом, у вагонах був треш: повністю забиті, завантажені, неможливо було закрити вагони. У моєму вагоні не було навіть місця, куди мені залізти”, — ділиться спогадами провідниця поїзда “Краматорськ — Львів” Валентина.
В одному купейному вагоні, розрахованому на 36 осіб, тоді намагалися розмістити понад 300: жінок, дітей, людей похилого віку. Провідниця Людмила розповідає, як намагалася не показувати пасажирам свій страх, а навпаки, — всіляко підтримувати їх.
“Було страшно, але ми не могли показати, що нам страшно. Треба було підтримувати людей, які пішки йшли рейками метро до Південного вокзалу. А от у сусідньому вагоні студенти-іноземці викинули провідницю. Мені довелося з ними трохи повоювати, щоб забрати колегу”, — згадує провідниця пасажирських вагонів поїзда “Краматорськ — Львів” Людмила.
До кінця не розуміючи, що відбувається, залізничники намагалися організувати евакуацію людей.
“Люди від страху не розуміли, куди їм бігти, що їм робити і як робити. Організовували ми це швидко, на ходу. Ми самі до ладу ще не розуміли, що відбувається. Діти плакали, жінки плакали, були й інваліди, були і старі, були і на ношах, і на кріслах, були і люди похилого віку, але з собаками, кішками, і все це — у вагон”, — розповідає начальниця поїзда “Краматорськ — Львів” Віра Золотухіна.
Провідники з вдячністю говорять про волонтерів та небайдужих людей, які тоді забезпечували гарячою їжею пасажирів евакуаційних поїздів.
Значна частина колективу поїзда “Краматорськ — Львів” — харків’яни. Вони залишили свої сім’ї для того, щоб допомогти людям тепер на Донеччині. Вивозять усіх бажаючих евакуюватись із Краматорська до Львова. Поїзд прибуває на залізничний вокзал у Краматорську кілька разів на тиждень.
“Ми пережили страх та жах. Ми пережили бомбардування Харкова, починалося все з Північної Салтівки, і потім бомбардували центр міста. У нас залишалися будинки, сім’ї, діти, і маленькі, і дорослі, і люди похилого віку — наші батьки — залишалися у багатьох. І багато провідників хотіли просто вибігти зі складу та піти. Я їх зібрала до єдиної людини у штабі та сказала: “На нас дивиться вся Україна, треба вивезти дітей. Якщо треба вивезти ваші сім’ї — теж вивозитимемо. Давайте організовано дзвонитимемо, збиратимемо і вивозитимемо людей на західну Україну”. А із західної України їх вивозили тоді до всіх країн Європи”, — згадує начальниця поїзда “Краматорськ — Львів” Віра Золотухіна.
На другий рік повномасштабної війни евакуація з небезпечних регіонів, як розповідають провідники, проводиться у менш стресових умовах. Охочих виїхати вже не так багато, як торік. Але поїзди регулярно прибувають у близькі до фронту регіони, зокрема Донецьку область.
Читайте також: Роковини трагедії в Краматорську — спогади очевидців ракетного удару РФ по залізничному вокзалу (ВІДЕО)
Зазначимо, безпересадкові групи вагонів у складі рейсів №86/234-233/85 “Львів — Покровськ — Львів” та №80/234-233/79 “Київ — Покровськ — Київ” курсуватимуть за таким розкладом:
- відправлення зі Львова щодня о 10:40, прибуття до Покровська о 13:00, зворотній рейс о 14:15 із прибуттям о 12:44;
- відправлення зі столиці щодня о 23:05, прибуття до Покровська о 13:00, зворотній рейс о 14:15 з прибуттям о 05:54.