Росіян незаконно утримують на пунктах збору: як уникнути призову в РФ, пояснив експерт

Часткова мобілізація в РФ. Фото: lrt.lt

Російське законодавство визнає право громадян на альтернативну громадянську службу і свідому відмову від військової служби, але система Росії не забезпечує такої можливості. Про це розповів сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ  директор_ка Руху свідомих відмовників Саша Бєлик.

Він пояснив, що на збірному пункті людина ще не є призовником і її свобода не може бути обмежена. На цьому етапі росіянин може претендувати на альтернативну цивільну службу.

“Це не військова частина, це просто процес направлення до збройних сил Російської Федерації. На цьому етапі людина ще є цивільною. Вона ще не повинна одягати жодної форми. Вона має право на розгляд заяви на цивільну службу. Її свобода не може бути обмежена”, — сказав гість ефіру.

За його словами, система у Росії не забезпечує такої можливості своїм громадянам, що є незаконним. Бєлик зазначає, що в подібних ситуаціях дуже сильно допомагає громадська увага і те, що людина продовжує чинити опір.

“Не здається і сидить на збірному пункті і відмовляється кудись їхати, відмовляється одягати форму і повторює: “Мені потрібно замінити військову службу на альтернативну громадянську”. Потребує розгляду заяви на цивільну службу і на всі питання, на всі спроби щось дати підписати, вона повторює одну й ту саму заяву: “я проходжу альтернативну цивільну службу, випустіть мене з території збірного пункту”, — розповів активіст.

Бєлик наголосив, що утримання людей на пунктах збору є окремим складом Кримінального кодексу Російської Федерації — незаконне позбавлення волі.

“Людина має право вийти із території збірного пункту. Якщо її утримують там проти її волі, це є порушенням закону”, — зазначає він.

Однак не всі призовники знають свої права. Вони гадають, що не можуть покинути збірний пункт до призову до армії. Але це не так, як наголошує гість ефіру: “Якщо призовник із переконань совісті відмовляється від військової служби, то він має право на альтернативну цивільну службу. Російська Федерація визнає це право, і ми повинні дотримуватись міжнародних зобов’язань перед Організацією Об’єднаних Націй”.

Для того, щоб отримати альтернативну цивільну службу, призовнику необхідно звернутися до призовної комісії у військовий комісаріат свого регіону. Як зазначає Бєлик, призовна комісія зобов’язана розглянути заяву призовника та винести рішення щодо неї.

“Якщо призовникові відмовляють в альтернативній службі, то він має право оскаржити це рішення у суді. Поки суд не розбереться із цим питанням, його не можна призвати до армії законним чином”, — наголошує експерт.

Бєлик також розповів, що штовхає росіян йти на війну вбивати українців і закликав своїх співгромадян не робити цього.

Читайте також: Через місяць-два у РФ мало не “чорні воронки” забиратимуть ухилянтів від мобілізації — прогноз дав Гетьман

Нагадаємо, російських призовників прямо в повістках почали залякувати “обмежувальними заходами” — забороною залишати країну в разі неявки до військкомату.

Як повідомлялося, в Росії триває “тестове розсилання” електронних повісток через “Держпослуги”: відповідні повідомлення надходять з Москви та Санкт-Петербурга. Паперові повістки також залишаються чинними. 

Читайте також: Війна проти України як геноцид корінних народів РФ: як мобілізація в Росії впливає на демографію всередині країни

Прямий ефір