26-27 квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль здійснив офіційний візит до Італії.
Глава українського уряду зустрівся з президентом Серджо Маттареллою, італійською колегою Джорджою Мелоні, керівництвом парламенту Італії, міністром оборони Гвідо Крозетто. Також узяв участь у Конференції з відновлення України, відвідав оборонне підприємство Rheinmetall Italia S.p.A., що спеціалізується на виробництві сучасних систем ППО. А у Ватикані Денис Шмигаль провів аудієнцію з Папою Римським Франциском.
Італія готова активно допомагати Україні
В першій день візиту прем’єр-міністр України зустрівся з керівництвом Італії: президентом Серджо Маттареллою, головою Ради міністрів Джорджою Мелоні, головою Сенату парламенту Іняціо Ла Русса та головою Палати депутатів Лоренцо Фонтаною. Обговорювалися питання всебічної підтримки України та євроатлантичної інтеграції.
“Італія запевнила нас у своїй рішучій підтримці на цьому шляху“, — зазначив Денис Шмигаль.
Глава українського уряду наголосив, що важливим елементом зустрічей стало обговорення Формули миру президента України Володимира Зеленського. Зокрема, такі ключові пункти як ядерна, продовольча та енергетична безпека, повернення полонених і депортованих українців додому, відновлення територіальної цілісності України та забезпечення гарантій безпеки.
Прем’єрка Італії Джорджа Мелоні на зустрічі зі своїм українським колегою заявила, що Рим зробить усе можливе, щоб Україна вступила до ЄС якомога швидше.
“Ми віримо, що майбутнє України з нами, що Україна дедалі більше приєднуватиметься до нашої європейської сім’ї. Ми допомагатимемо робити все, що від нас залежить, щоб прискорити процес вступу. Ми сприятимемо прискоренню переговорів у межах процесу приєднання до ЄС”, — запевнила вона.
У Римі відбулася Конференція з відновлення України, де взяли участь сотні українських та італійських компаній, прем’єрка Італії Джорджа Мелоні та онлайн виступив президент України Володимир Зеленський.
Як зазначив Денис Шмигаль, Світовий банк наразі оцінює збитки й потреби відновлення України в 411 млрд доларів. Водночас для швидкого відновлення держава потребує понад 14 млрд доларів за базовими пріоритетами.
Українська делегація окреслила ключові напрямки швидкого відновлення України, щоб італійські компанії мали розуміння цього складного процесу та напрямки, які потребують інвестування. Ключовими з них є:
- енергетичне відновлення;
- гуманітарне розмінування;
- відновлення пошкодженого житла;
- відновлення критичної інфраструктури;
- відновлення економічної спроможності України в галузі мікро-, малого й середнього бізнесу.
Глава українського уряду оцінив результати конференції як плідні для України.
“Ми підписали шість меморандумів в галузі екології, промисловості, логістики в енергетичній сфері. Також два меморандуми було підписано між регіонами України й Італії, що ще раз демонструє налагодження прямих зв’язків між нашими громадами й людьми”, — сказав він.
Денис Шмигаль наголосив, що італійський бізнес висловив високу зацікавленість в участі у відновленні України. Крім того, Експортно-кредитне агентство Італії (SACE) готове відновлювати роботу з Україною. Було досягнуто домовленості, що агентство виділить ще 1 млрд євро для проєктів відновлення в Україні.
Прем’єрка Італії Джорджа Мелоні зазначила, що партнери Києва повинні зіграти провідну роль у відновленні України, адже зараз деякі українці змушені будувати своє життя заново на руїнах, залишених російськими загарбниками.
Окрім цього, МЗС України та Італійське торговельне агентство уклали меморандум про співпрацю. Завдяки меморандуму українські експортери зможуть, зокрема, постачати свою продукцію на полиці провідних торговельних мереж Італії.
У Ватикані Денис Шмигаль провів аудієнцію з Папою Франциском і державним секретарем Святого Престолу кардиналом П’єтро Пароліном. Сторони обговорили Формулу миру президента України й можливу допомогу Його святості та Ватикану в досягненні всіх кроків формули. Прем’єр-міністр також попросив сприяння в поверненні додому українців та українських дітей, які незаконно утримуються, арештовані або депортовані до Росії.
27 квітня Денис Шмигаль у Римі зустрівся з міністром оборони Італії Гвідо Крозетто.
Сторони обговорили посилення військово-технічної допомоги для України, співпрацю в оборонній галузі та євроатлантичну інтеграцію.
“Вдячні Італії за підтримку України на шляху до НАТО. Українська армія за підтримки союзників уже впроваджує найкращі стандарти Альянсу й на практиці доводить перевагу цих стандартів у війні з Росією”, — сказав прем’єр-міністр України.
Очільник українського уряду також наголосив, що Україна зацікавлена у співпраці з Італією як з одним із ключових союзників в оборонній сфері.
Денис Шмигаль подякував Італії за ухвалення шести пакетів військово-технічної допомоги та за послідовну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України.
Прем’єр-міністр України відвідав оборонне підприємство Rheinmetall Italia S.p.A., що спеціалізується на виробництві сучасних систем ППО.
Серед розробок Rheinmetall — система ППО малого радіусу дії Skynex, якою цікавиться Україна.
“Нам потрібна така ефективна зброя для захисту від дронів, якими Україну атакує Росія. Це збереже десятки життів та важливу інфраструктуру для мільйонів людей”, – акцентував Шмигаль.
Наразі такі батареї вже перебувають на бойовому чергуванні в Україні.
Крім цього, Кабінет міністрів України та уряд Італії розглядають можливість спільного виробництва систем протиповітряної оборони, які захистять інфраструктуру від атаки російських дронів.
“Розширюємо горизонти співпраці України та Італії в галузі ВПК. Розглядаємо можливість спільного виробництва компонентів цих систем. Працюємо над тим, аби мати більше таких дієвих ППО. Вони створять надійний щит навколо наших стратегічних інфраструктурних об’єктів“, – заявив глава Уряду.
Італія вже передала і планує ще передати Києву сумарно 60 самохідних артилерійських гаубиць М109. Про це пише італійське видання La Republica. Частина гаубиць уже перебувають на передовій в Україні.
Також Італія спільно з Францією пообіцяла передати Україні новітні зенітно-ракетні комплекси SAMP/T-MAMBA. Така техніка здатна не лише успішно протистояти бойовій авіації противника, а й перехоплювати крилаті та балістичні ракети, якими російські воєнні злочинці регулярно б’ють по мирному населенню України. Італія планує передати й інші системи ППО.
Візит прем’єра України в оцінках експертів
Які в Італії бізнес-інтереси в Україні? Чи вигідно їй брати участь у відновленні країни? В українському експертному співтоваристві можна зустріти кардинально різні точки зору з цього приводу. Підсумки візиту українського прем’єра до Італії та перспективи співпраці двох країн в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Маріанна Сороневич, головна редакторка “Української газети в Італії”;
- Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи.
ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Україна має ретельно й обережно обирати партнерів
— Я думаю, що українська позиція повинна полягати в тому, що нам не потрібні нескінченні розмови про вступ до ЄС, адже вони можуть розтягнутися і на 10, 20 років. Наше завдання — отримати вільний доступ на європейські ринки мінімум на п’ять років. І тоді ми швидше будемо відновлювати економіку.
Як українське зерно може потрапити в Італію? Тільки через Польщу, через балтійські порти. Тобто це додаткове логістичне плече, яке закладається в ціну зерна. Це ембарго буде накладено на весь ринок Євросоюзу. Тобто Італія може бути проти або не проти, але в результаті ми отримаємо той самий результат.
Експортні агентства просувають свій експорт, підвищуючи свою зайнятість. Тобто вони нам дадуть кредит, на який ми закупимо італійські товари. Але незрозуміло, що буде з нашою зайнятістю, як це буде працювати на зменшення безробіття в Україні.
Тобто це чисте просування іноземних інтересів. У чому інтерес України? Де наш бізнес? Що ми отримуємо? Яка зайнятість буде в нас у країні, яка залученість українських компаній буде у відновлення України?
Підтримка України в Італії — найнижча серед країн старої Європи, там до 40% жителів або нейтральні, або підтримують Росію. Ми про це теж маємо пам’ятати.
А де гарантії, що, наприклад, Італія не заборонить використання систем ППО в разі нападу Росії або якщо зміниться там уряд чи станеться щось із цим пов’язане? Ми насамперед повинні взаємодіяти з тими країнами, які не схильні до впливу Росії і які в нас точно зацікавлені.
Насамперед ми все одно повинні максимально виробляти власну продукцію. Якщо говорити про системи ППО, то ракети мають бути нашими. Воно має бути максимально обмежене тими країнами, які продемонстрували не дуже зрозумілу позицію, особливо на початку війни. Нагадаю, що навесні минулого року прем’єр-міністр Італії Маріо Драґі подавав план, який складався з 12 пунктів, про фактичну капітуляцію України.
Якщо італійці хочуть інвестувати, наприклад, у відновлювану енергетику, так, будь ласка, це нормально. А що стосується критичних технологій, від яких залежать безпека держави, життя наших громадян, ми маємо чітко слідувати розумінню того, а що буде, якщо Італія припинить постачати озброєння.
Що буде, якщо, наприклад, у нас спільне виробництво ППО з італійцями, і вони припинять постачати запчастини? Можливо, це буде спільне виробництво з тією країною, яка точно в нас зацікавлена. Це можуть бути США, Британія, Швеція, Південна Корея, Японія. Тоді ми закриємо свої занепокоєння з приводу безпеки, тому що вплив Росії в країнах старої Європи все ще сильний.
МАРІАННА СОРОНЕВИЧ: Італія не може не допомагати Україні, гуманізм — основа її політики
— Італія була, є і хоче залишатися лідером Європейського Союзу. І тому вона підтримує ту політику, яку Євросоюз прийняв щодо України. І це означає, що Італія буде далі підтримувати Україну.
У нас є ще канали колишнього прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі, де лунають іноді проросійські гасла, є деякі політики, які дуже завуальовано, але все ж таки озвучують точку зору Росії. Це частина демократії. Але все-таки більшість допомагає і захищає Україну, тому що порушення міжнародного права в таких масштабах, як це робить Росія, неможливе в сучасному світі.
В Італії періодично проходять мітинги, вони не проросійські, вони — за пацифізм, за припинення війни. Але учасники цих мітингів закликають не давати озброєння Україні. Тобто це така завуальована форма захисту Росії. І все ж вони нічого не вирішують у політиці Італії.
Крім озброєння, звісно, італійська політика сконцентрована на підтримці економіки України.
Проросійську політику передають саме канали Берлусконі. Це комерційні канали, які побудовані на тому, щоб запалити інтерес глядача. Це означає, що глядачеві показують постійну лайку, постійні дискусії. І для того, щоб зав’язати ці дискусії, на канали запрошують людей, у яких є альтернативна точка зору. І, звісно ж, про Україну постійно ведуться дискусії, але залишаються порожніми словами.
Італія побудована на принципах гуманізму. Тому допомагати іншим країнам — це частина італійської культури. І бачачи тих людей, які зараз приїхали з України, чуючи історії біженців, італійці, звісно, переживають через цю війну.
Ідея Італії завжди була такою, щоб допомагати країнам і людям, але не приймати дедалі більше і більше біженців чи іммігрантів. А створювати таку ситуацію в країні їхнього походження, щоб ці люди жили у своїх домівках, не виїжджали зі своєї країни і будували там демократію.
У планах Італії, наприклад, постачати в Україну насіння і будувати теплиці для підтримки сільського господарства. Відбудовувати пошкоджені будинки і будувати нові, підтримувати українського виробника і просувати італійські інвестиції в Україні. Ці всі проєкти вже стартували. Спочатку вони тільки обговорювалися як можливі, а зараз уже починається їхня реалізація і будуються плани на наступні періоди.
Читайте також: Шефство над областями та співпраця між громадами: Міжнародний саміт міст і регіонів в огляді експертів