Ситуація на ЗАЕС: навіщо росіяни встановлюють додаткові системи захисту і до чого може призвести шантаж РФ

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

21 квітня Міжнародне агентство з ядерної енергетики (МАГАТЕ) опублікувало звіт за результатами моніторингу ситуації на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яку було захоплено російськими окупаційними військами у березні 2022 року. На даний момент МАГАТЕ визначила ситуацію на ЗАЕС як небезпечну.

Суть звіту МАГАТЕ

У звіті, підписаному гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, зазначено, що на ЗАЕС було помічено чіткі ознаки військових приготувань. Зокрема, фахівці агентства, що знаходяться на станції, стали свідками щоденних обстрілів, “і в якийсь момент їм було наказано сховатися на майданчику через потенційну небезпеку, викликану бойовими діями, що продовжуються.”

“Я побачив чіткі ознаки військових приготувань у цьому районі, коли нещодавно відвідав Запорізьку атомну електростанцію. Після цього наші експерти, які перебувають на об’єкті, часто повідомляли, що чули вибухи, а іноді й про сильний обстріл біля АЕС. Я глибоко стурбований ситуацією на станції” , — зазначив Гроссі у звіті.

Нагадаємо, що Рафаель Гроссі побував на Запорізькій АЕС наприкінці березня, провів ротацію спостерігачів МАГАТЕ. Це був його другий візит на станцію, відколи її окупували росіяни.

Крайній візит Гроссі на ЗАЕС тривав кілька годин. Він побував на станції, щоб оцінити її ядерну безпеку та захист. Одразу після візиту Гроссі заявив, що ситуація не покращується, а бойові дії навколо станції посилюються. Також підтвердив необхідність захисту станції.

МАГАТЕ безуспішно намагається домовитися про демілітаризацію та зону безпеки навколо ЗАЕС.

“Підвищена військова активність — очевидна. Є ознаки військової присутності, видимі ознаки пошкоджень і руйнувань станції — ми це бачили ще до того, як дісталися місця. Таким чином, очевидно, що зараз у цьому районі спостерігається, можливо, більш небезпечна фаза з точки зору конфлікту. І це підтвердило одне з моїх припущень, що ми повинні активізувати наші зусилля і дійти якоїсь згоди щодо захисту станції”, — зазначив Рафаель Гроссі.

У звіті МАГАТЕ також вказують на низку інших проблем на ЗАЕС. Працює лише одна зовнішня лінія електропередач на 750 кВ. А до повномасштабної війни ліній зовнішнього живлення було чотири. Крім того, минулого року зменшився обсяг технічного обслуговування на енергоблоках. Причини — скорочення техперсоналу, відсутність зовнішніх підрядників та запасних частин. На АЕС працює близько чверті штатного обслуговуючого персоналу та немає плану техобслуговування.

Експерти МАГАТЕ також зафіксували значні пошкодження вікон у машинному залі 4-го енергоблоку у місці, яке не відповідає вибухам мін.

Враховуючи, зокрема, ситуацію на ЗАЕС, Федеральне міністерство економіки Німеччини звернулося до Європейської комісії з пропозицією ввести обмеження проти атомного сектора Росії в рамках нового 11-го пакету санкцій.

Крім того, розпочалася глобальна обмежувальна робота щодо російської атомної галузі. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.

“Будь-яка енергетика для Кремля — це зброя. Атомна енергетика для них — це також зброя. І саме це, до речі, відбувається на Запорізькій атомній станції, яку Росія використовує саме як зброю для шантажу світу. Для шантажу катастрофою. І добре, що Великобританія, Америка, Франція, Японія, Канада утворили альянс, який має прибрати з глобального ринку атомну галузь держави-терориста”, — пояснив український лідер у своєму зверненні.

Ситуація на ЗАЕС в оцінці експертів

Якою є ситуація на Запорізькій АЕС на сьогоднішній день, і які загрози несе окупація станції росіянами — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Дмитро Орлов, міський голова Енергодару, в районі якого знаходиться ЗАЕС;
  • Іван Плачков, міністр палива та енергетики України (2005-2006 рр.);
  • Ольга Кошарна, експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки;
  • Людвіг Литвинський, професор, експерт з атомної енергетики;
  • Микола Штейнберг, колишній головний інженер Чорнобильської АЕС, екс-заступник міністра енергетики України;
  • Олексій Іжак, завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Іван Федоров, міський голова Мелітополя Запорізької області.

ІВАН ПЛАЧКОВ: Ситуація на ЗАЕС вкрай складна

— Загалом ми бачимо, що вже ухвалено рішення про витіснення російської атомної енергетики зі світового ринку. Думаю, багато країн уже відмовлятимуться від контрактів, навіть укладених з російськими компаніями на будівництво атомних станцій енергоблоків, від російського обладнання. А щодо тих, які вже побудовані, гадаю, там буде гібридна політика.

Вважаю, що місія МАГАТЕ зіграла справді позитивну місію — вона відзначила та оголосила усьому світу, що російські окупанти порушили усі вісім компонентів безпеки роботи атомної станції.

Дуже важливо, що МАГАТЕ контролює те, що відбувається. І якщо будуть присутні інспектори агентства, той факт, що відбувається на станції, не зможе бути прихований від світової громадськості.

Я вважаю, що місія має працювати. Чим більше буде інспекторів, тим краще. І це буде стабілізуючим чинником.

Ситуація на ЗАЕС є вкрай складною. Ми знаємо, що залучено персонал “Росатому” з інших атомних станцій Росії. Яка у них роль? Які у них функції? Що вони роблять? Які вони дають команди?

Боюся, що вони робитимуть усе можливе для того, щоб після звільнення ЗАЕС Україна мала дуже багато проблем щодо її відновлення та приведення в експлуатаційний стан. Я впевнений, що місія цих людей не є позитивною.

Нам за допомогою МАГАТЕ треба забезпечити збереження обладнання, збереження технологічних процесів, які сьогодні є на станції — це охолодження, робота всіх допоміжних систем — щоб після деокупації ми в короткий період змогли ввести в експлуатацію всі шість енергоблоків.

ДМИТРО ОРЛОВ: Дії окупантів на ЗАЕС важко пояснити логікою

— Зараз, окупанти, крім стандартних систем фізичного захисту, які були передбачені на ядерному об’єкті проектно, встановлюють додаткові.

Росіяни ще влітку встановили над сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива непроектне покриття з повітря, передбачивши, щоб випадкове потрапляння під час провокаційних мінометних обстрілів не призвело до виходу радіоактивних речовин у довкілля. Вони встановили там огородження типу сітки у вигляді даху.

Останні тижні вони формують якийсь додатковий бар’єр по периметру станції, щоб люди до прохідної та своїх робочих місць йшли пішки ще більше.

Навіщо робити додатковий блокпост для працівників атомної станції? Для цього абсолютно жодних передумов та причин немає.

Людям навіть заборонено проносити мобільні телефони на атомну станцію та засоби, які можуть записувати аудіо- та відео матеріали без спеціальних дозволів, яких, звісно, ні в кого немає, крім представників окупаційної влади.

Тому я думаю, що це додатковий привід, додатковий фактор, який підтверджує, що атомна станція буде такою фортецею, з якої окупанти планують вести оборонні дії.

Дії окупантів на території Енергодару та на території Запорізької атомної станції складно якось укласти у логічний зв’язок.

Якщо росіяни дозволять вести оборонні дії з боку Енергодару, перекривши всі ланцюжки логістики, то вони залишаться в котлі.

Окупанти знаходяться саме там, тому що ЗАЕС є найбезпечнішою точкою по всій тимчасово окупованій території Херсонської та Запорізької областей. Останнім часом там мінімальна кількість вибухів. На території станції їх перебуває близько тисячі людей. Вони зберігають там свою техніку, боєприпаси, це вже відомий факт.

Атомна станція зараз на генерацію не працює. Наразі пошкоджено всі чотири лінії потужністю 850 кіловольт, які пов’язують із енергосистемою України.

П’ята лінія — єдина, яка зараз функціонує, — забезпечує роботу насосів охолодження для того, щоб відводити тепло від ядерного палива, яке знаходиться в реакторах та басейнах витримки перевантаження.

Наразі підключити її до енергосистеми України немає фізичної можливості, тому що регулятор забрав ліцензії на експлуатацію енергетичних рівнів потужності по всіх шести енергоблоках. Запустити безпечним способом її просто неможливо.

ОЛЕКСІЙ ІЖАК: Росія розуміє, що не можна перетворювати ЗАЕС на “Азовсталь”

— ЗАЕС — це найбільша електростанція, яка у процесі відновлення України буде дуже важливою. Потрібно буде багато електроенергії. І з соціального погляду економічно це дуже дорогий об’єкт.

Зрештою, це власність, про яку не можна просто так забути. Не можна забути, що її окуповано.

Хоча вона зараз не працює і практично не генерує електрику, ця АЕС може дуже багато електрики генерувати, зокрема, на експорт.

Це надзвичайно важливий об’єкт для економіки України. Не просто зараз, але після перемоги.

Думаю, що Росія розуміє, що не можна перетворювати Запорізьку атомну станцію на “Азовсталь”, на якийсь зруйнований об’єкт у процесі боїв. Тому вони там зміцнюють безпеку, але окопів таки не риють.

Я думаю, росіяни розуміють, що після початку контрнаступу ЗСУ найкращий варіант — це просто тихо піти.

Але постає питання про безпечну передачу оперативного управління цієї станції.

“Росатом”, якщо це справді відповідальна структура, яка не хоче потрапити під санкції, має спокійно прийняти українських фахівців, які прийдуть разом із контрнаступом та передати це управління, щоб не було жодних аварійних ситуацій. Думаю, саме про це йшлося під час останніх візитів Рафаеля Гроссі в Україну, і на саму станцію.

ОЛЬГА КОШАРНА: Персонал ЗАЕС може бути використаний як живий щит

— Останні кілька тижнів ситуація на Запорізькій АЕС сильно погіршилася, кількість військових збільшилась, фортифікаційні споруди всередині.

Нещодавно вибух був дуже сильний. Тобто коли є боєприпаси, зрозуміло, що може бути детонація.

Місто вони збираються евакуювати. За моїми джерелами, вони збираються весь персонал замкнути всередині периметра і не випускати його в місто.

Значить, вони готуються використовувати персонал як щит живий.

МИКОЛА ШТЕЙНБЕРГ: Немає повної інформації, чим займається агресор на території ЗАЕС

— Війна в Європі, яких не було вже дуже давно, показала повну неспроможність усієї системи міжнародної безпеки, яка опирається на Організацію Об’єднаних Націй.

МАГАТЕ — це один із напрямків системи ООН. Але жодних важелів впливу, окрім порожніх розмов, немає. І тому агресор почувається абсолютно безкарно.

Чим займаються російські фахівці, агресор на території ЗАЕС, сказати складно, повної інформації немає, вона уривкова, часткова.

Взагалі незрозумілі завдання та плани щодо станції, спроба відновити лінії, що залишилися. У РФ дискутується питання, щоб станцію запустити та розпочати подачу електроенергії до Криму. Думаю, що це безрозсудна ідея, її навряд чи технічно можливо сьогодні втілити, оскільки вся ця запитка йде через пару підстанцій, які будь-якої миті можуть опинитися під нашим вогневим контролем, і подачі електроенергії не буде.

На ЗАЕС сьогодні працює суміш персоналу – частково наш персонал, частково – російський.

Так, аналогічні станції є і в Росії, звичайно, типові блоки. Але кожна станція має свої особливості, персонал має пройти підготовку атестацію на конкретні робочі місця конкретної електростанції.

ЗАЕС вже стоїть понад півроку, блоки холодні.

ІВАН ФЕДОРОВ: На ЗАЕС обмежена кількість людей

— За понад рік повної окупації на Запорізькій АЕС змінилася вже, напевно, 10-та партія російського конвою.

Сьогодні мешканці тимчасово окупованих територій є заручниками терористів Росії — як співробітники атомної електростанції, так і наші медичні працівники, так і загалом жителі, які не мають змоги виїхати.

Найбільша загроза під час окупації — відсутність безпеки, і ніхто не може дати будь-яких гарантій безпеки.

Звісно, на такому важливому об’єкті, як Запорізькій АЕС, ця загроза наростає. Кількість інтелектуальних людей, які можуть бути співробітниками ЗАЕС, які можуть виконувати якісь функції на цій станції, обмежена. Вони під ще більшою загрозою, ніж решта.

Прямий ефір