Волонтерський центр для навчання та спілкування дітей-переселенців відкрили у Запоріжжі. За задумом творців, центр надасть дітям можливість у безпеці спілкуватися з однолітками, оскільки дитсадки та школи у місті закриті, повідомляє FREEДОМ.
Школярка Каріна до нового центру прийшла з молодшими братом Данилом та сестрою Ангеліною. Насамперед показала малюкам ігрову кімнату, в оформленні якої брала участь сама: розмальовувала стіни.
“Я як почала малювати, не могла зупинитися, кажу: “Я б тут і вночі навіть малювала”, — зізнається Каріна.
Дівчинка розповідає: допомагала своїй мамі Олені. Вона — одна з волонтерів, які облаштовували цей дитячий центр. До Запоріжжя Олена із п’ятьма дітьми переїхала з тимчасово окупованого Бердянського району рік тому. Через бойові дії в області в Запоріжжі поки що закрито всі дитсадки, а школи — на дистанційному навчанні. Тому більшість дітей постійно перебувають вдома.
“Не вистачає спілкування між дітьми. Діти почали забувати багато: ті ж цифри, літери. Навчання — це дисципліна. Діти це різко втратили через цю війну. Прекрасно, що ми відкрили все-таки цей центр усі разом”, — говорить мешканка Запорізької області Олена.
За словами волонтерів, через війну звичне життя багатьох українських дітей було зруйновано. Рятуючись від бойових дій та російської окупації, вони разом із батьками були змушені переїжджати. На новому місці діти займалися лише дистанційно, більшу частину часу грали в комп’ютерні ігри, не маючи можливості бачитися з однолітками. Як розповідає переселенець із Бердянська, керівник центру Азат Азатян, центр дозволить дітям спілкуватися з друзями та викладачами не лише онлайн. Чоловік знає про проблему не з чуток: має трьох дітей.
“Ми вже втомилися від цього онлайну, і хочеться, щоб діти вийшли з цих гаджетів і почали спілкуватися… Я розумію, це не вина нашої держави, це не вина наших вчителів, нашої влади, але це вина Росії”, — говорить волонтер Азат Азатян.
Дитячий центр з метою безпеки обладнаний як бомбосховище — у підвальному приміщенні з хорошою вентиляцією. Для найменших вихованців — ігрова зона. Є класи для учнів початкової школи та класи для старшокласників, де викладатимуть математику, українську та англійську мови. Батьки дошкільнят зможуть залишити дітей на весь день.
“Групи будуть для найменших — 3-6 років. Їх можуть з ранку і до 13:00 залишати, а потім уже, після першої, у нас починається навчальний процес”, — розповів Азатян.
Усі послуги в центрі — безкоштовні, він працює на волонтерські пожертвування. Вихователі та викладачі — волонтери-переселенці. Найближчим часом центр допомагатиме і батькам — надаватиме психологічну допомогу.
“У нас є вже психологи, які відгукнулися і хочуть працювати і з батьками… У нас постійні тривоги, у нас постійні “прильоти”, у нас серце не на місці: десь бахнуло, ти ж не за себе переймаєшся, ти переживаєш за цих малюків, за своїх дітей”, — пояснює волонтер Азат Азатян.
У планах волонтерів — відкрити подібні центри в інших районах Запоріжжя.
Читайте також: Спілкування, навчання та підтримка: у Запоріжжі допомагають адаптуватися переселенцям (ВІДЕО)