Медична система України не була розрахована на ту кількість пацієнтів, що потребують реабілітації, котра виникла після початку повномасштабної війни. Головне завдання, яке стоїть на сьогодні, — зробити реабілітацію максимально ефективною. Про це заявив директор Департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
За його словами, кількість людей, і військових, і цивільних, які сьогодні потребують реабілітації, перевантажує медичну систему. Але разом із тим, протягом року повномасштабної війни її пропускна спроможність зросла вдвічі.
“Ми як держава намагаємося зробити так, щоб ця система мала великі можливості. Зокрема, завдяки збільшенню фінансування… Якщо навіть порівнювати з минулим роком, то пропускна спроможність зросла вдвічі. Якщо ми говоримо про фахівців, то ми маємо фахівців, які зараз працюють за світовими стандартами, роблять так, як роблять в інших країнах Європи”, — розповів чиновник МОЗ.
Проте, за його словами, брак фахівців, зокрема через масовий виїзд за кордон, також став викликом. Найбільш гостро стоїть питання з нестачею фізіотерапевтів. Розв’язання проблеми Стрілка бачить у тому, щоб мотивувати медиків до повернення гідними зарплатами, а також у залученні іноземних фахівців як безпосередньо до надання медичної допомоги, так і для навчання вітчизняного персоналу. До таких тренінгів вже долучилося чимало міжнародних організацій.
“Окрім того, є дуже багато іноземних фахівців, які за власним бажанням приїжджали в Україну і продовжують приїжджати для того, щоб допомогти постраждалим. Ми організовували можливість медичної практики для іноземних спеціалістів на території України. Ще в липні було ухвалено закон, який дозволяє іноземним фахівцям, іноземним лікарям приїжджати та проводити медичну практику на території України. Для цього їм не потрібно проходити якихось складних процедур, достатньо мати пакет перекладених документів для проведення практики у своїй країні. Ми дуже вдячні нашим міжнародним партнерам та всьому цивілізованому світу за допомогу в реабілітації постраждалих в Україні”, — зазначив директор Департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій.
Стрілка наголосив, що сьогодні головним завданням в організації ефективної системи реабілітації є максимальне наближення реабілітації до пацієнта.
“Суть у тому, щоб у великих багатопрофільних лікарнях, де дуже багато пацієнтів, які потенційно потребуватимуть реабілітації, повинні створюватися спільні реабілітаційні відділення, щоб не було розриву між стаціонарною чи гострою реабілітацією, де реабілітація інтенсивніша, та процесом, коли людина потребує реабілітації та одночасно перебуває на лікуванні… Якщо людина з пораненням голови лежить у хірургічному відділенні, уже тоді до неї мають приходити фахівці з реабілітацією та надавати допомогу у цьому гострому періоді. Якщо цього не відбувається, то людина виходить із лікування в дуже складному стані… І зараз ми намагаємося зробити так, щоб сконцентрувати тих пацієнтів, які потребуватимуть цієї складної допомоги з реабілітації”, — пояснив гість ефіру.
Василь Стрілка наголосив, що реабілітація спрямована на те, щоб не допустити незворотних процесів, обмежених можливостей, а зробити так, щоб людина поверталася до повноцінного життя.
Читайте також: В Україні створюють ефективну систему реабілітації за ініціативи Олени Зеленської (ВІДЕО)