Угорщина як адвокат РФ на Заході: чому країна заступається за агресора і до чого це може призвести

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Фото: index.hr

Позиція Угорщини як члена НАТО та ЄС щодо України виглядає досить дивною. У той час, як інші країни всіляко підтримують Україну у боротьбі із російською агресією, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відстоює позиції Росії і з відповідною регулярністю “сипле” зверхніми висловлюваннями у сторону Києва.

Угорський уряд не підтримав жодної із санкцій, введених Європейським Союзом проти Російської Федерації. А Орбан каже, що без європейських та американських грошей України не існувало б.

Російські гроші та територіальний інтерес

Сама Угорщина зараз балансує між грошима ЄС та грошима РФ. За підтримку країни-агресора вона отримує фінансові привілеї від Росії, за підтримку проукраїнських позицій — від Євросоюзу.

“Угорці отримують кредити від Європейського Союзу, отримують багато грантів, інших видів допомоги, які дозволяють Орбану продовжувати цю популістську праву мантру, яка б не працювала без допомоги Європейського Союзу. Тобто вони можуть просто позбавити їх фінансування”, — зазначив політолог Максим Джигун.

Так, зокрема, у рамках угоди щодо розблокування макрофінансової допомоги Україні у грудні 2022 року Європейський Союз розморозив частину фінансування, призначеного для Угорщини.

Іноді здається, що у гонитві за фінансовою вигодою Угорщина спеціально лізе на рожен. Принаймні пояснити по-іншому візит перших осіб Угорщини 12 квітня до Москви, на який різко відреагували в Європейському Союзі та Україні, важко. Але…

З одного боку, Угорщина домовилася з Росією про продовження договорів про постачання дешевого російського газу та нафти до Угорщини та підписала кілька двосторонніх договорів щодо ядерної енергетики, на яку Москва щедро видавала кредити.

А з іншого боку, отримала підтримку ЄС у здобутті більшої незалежності від постачання енергоресурсів із Росії. Наприклад, значні кошти будуть доступні країні в рамках плану Євросоюзу щодо переходу на відновлювані джерела енергії та підвищення енергоефективності.

Також Угорщина вже отримала доступ до СПГ (скраплений природний газ, — ред.) та газу з Австрії, Румунії, Хорватії та Словаччини і може його імпортувати.

Втім, довго продовжуватись таке балансування Угорщини, схоже, не зможе. Поки Євросоюз ще в роздумах, як бути з Угорщиною, США вже готують відповідні санкції проти цієї країни.

Першим дзвіночком стало накладення санкцій на російський Міжнародний інвестиційний банк, що знаходиться в Будапешті.

Введення американських санкцій проти Угорщини може стати сигналом для інших європейських країн. Експерти не виключають, що в перспективі країну можуть вигнати із Євросоюзу.

Ще серйозніші наслідки можуть чекати на Угорщину в тому випадку, якщо підтвердяться підозри щодо домовленостей Орбана та Путіна напередодні вторгнення Росії в Україну. Вони стосуються передачі Угорщині частини української території, на якій сьогодні проживає угорська національна меншина у разі перемоги Росії.

Читайте також: Популізм Орбана: чим загрожує Угорщині – аналіз (ВІДЕО)

Огляд експертів

Детальніше про позиції Угорщини як захисника інтересів Росії на Заході в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олександр Левченко, дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.);
  • Юрій Корольчук, співзасновник Фонду енергетичних стратегій;
  • Юлія Павицька, аналіткиня Київської школи економіки.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Угорська економіка та Орбан особисто залежні від Росії

— Активні санкції зараз готують США. Вони дадуть сигнал, мабуть, і для інших європейських країн, а може, й для самого ЄС.

Відверта прокремлівська позиція Віктора Орбана вже всім набридла. Його не смутить те, що росіяни знищують цивільне населення України в Бучі, Маріуполі, Ірпені…

Сам Орбан не наважується поки що приїхати в Україну. Розмови ведуться про те, щоб він прибув сюди з візитом, і на свої очі переконався у тих катастрофічних наслідках, які українському народу приносить російська військова агресія.

Він продовжує політику підтримки РФ блокуванням запровадження санкцій. Пакети санкцій доводилося просто змінювати через політику Будапешта.

Проросійськими політиками не народжуються, ними стають.

Наприкінці 90-х років, коли Орбан вперше був прем’єром, він мав досить потужну антикремлівську риторику, бо тоді Угорщина лише входила до складу НАТО. На цій хвилі Орбан перемагав на виборах і привів країну до Північноатлантичного альянсу.

Із другим входженням у статус глави уряду риторика змінилася. І ми зауважуємо, що Орбан грає на дві сторони. Він намагається отримувати гроші від ЄС і, звичайно, максимум коштів від РФ.

Орбан взяв на себе зобов’язання щодо будівництва атомної електростанції “Пакш”. Фактично Росія профінансувала цей проект на суму 9,6 млрд дол. Він підсадив угорську економіку на російський газ і нафту. 85% – це російський газ в Угорщині, 65% – це російська нафта. Хоча європейські директиви передбачають не більше третини з одного витоку.

Позиція європейців давно змінилася. Усі розуміють, що нафта та газ недорогі, зате дуже дорого Європі доведеться платити, якщо Росія розпочне окупаційну політику із освоєнням ще більших територій. Це буде загрожувати як мінімум ще 15 європейським країнам.

Тому політика європейців у тому, щоб блокувати офіційний Будапешт. Вони потихеньку відмовляються від принципу одностайності в НАТО, Євросоюзі.

Введення санкцій з боку США буде оцінено і міжнародним бізнесом щодо того, чи потрібно комунікувати з такими людьми, і робити інвестиції в цю країну.

Ніхто не буде пропускати такого, що фактично Угорщина стала адвокатом Росії в Євросоюзі, і в НАТО такого ніхто не пропустить.

Є дуже серйозна залежність угорської економіки від російських енергоресурсів, але разом із цим ми помічаємо й особисту залежність Віктора Орбана.

Конгрес США щодо низки угорських політиків готує санкції, і це буде такий перший, напевно, випадок, коли у бік Євросоюзу вводяться американські санкції щодо фізичних осіб — угорських політиків із правлячої партії.

У самому угорському суспільстві досить високий відсоток вважає Росію агресором, незважаючи на те, що там активно присутня російська пропаганда.

ЮРІЙ КОРОЛЬЧУК: Угорщина хоче заробити свій рубль

— Часто в будь-яких питаннях, що стосуються і газу, і нафти, і нафтопродуктів, ми чуємо аргумент з боку Угорщини, що за умови покупки не російського продукту населення країне буде потерпати через більш високу ціну.

Потрібно, щоб Європейський Союз надав додаткові, скажімо так, дотації.

Угорщина просто хоче заробити свій рубль у буквальному розумінні цього слова.

Чому вони [Угорщина] тримаються і намагаються, скажімо так, продовжувати домовлятися? По-перше, підпирати політичні засади, які існують в Угорщині, економічним базисом — дешевше, ніж в інших країнах газ, дешевше, ніж в інших країнах, нафтопродукти, дешевша нафта в цілому.

Така ось економічна стабільність створюється за рахунок умовно дешевих енергоресурсів.

Домовленості, які ми бачили зараз щодо газу, скоріш за все, також передбачають, по-перше, ось цей соціально-економічний аспект якраз. Другий момент — Угорщина отримує можливість брати участь у посередницьких постачаннях газу для тих країн, які формально (неформально беруть частину газу) відмовляються від російського газу.

Не можу сказати, чи виключать Угорщину із нинішнього Європейського Союзу, але в майбутньому, швидше за все, Угорщина займатиме просто окрему позицію або взагалі не входитиме до Євросоюзу.

ЮЛІЯ ПАВИЦЬКА: Угорщина буде блокувати запровадження санкцій на атомну енергетику

— Євросоюз має важіль як впливати на Угорщину, коли вони абсолютно необґрунтовано починають блокувати санкції або поводитися подібно до Росії і підтакувати їм.

Євросоюз обмежує фінансування Угорщині, і тоді Орбан починає торгуватися та намагатися збити якісь санкції чи отримати вигідніші умови.

Загалом тут глобально стоїть питання прийняття рішень у Європейському Союзі. Можливо, йому варто якось модифікувати процес ухвалення рішення, тому що зараз одна країна, яка абсолютно неадекватно поводиться і є прихильником Путіна та його дій, може блокувати будь-які рішення.

Якщо до 11-го пакету санкцій включатимуть міру посилення та перші санкції на атомну енергетику з боку Євросоюзу, то ми дійсно будемо бачити, що Угорщина намагатиметься якось це заблокувати.

Важливо розуміти, що Угорщина далеко не зайде зі своїми заявами.

Наприклад, США в останньому пакеті вперше наклали санкції на створений Росією банк в Угорщині (через втрату можливості здійснювати фінансові операції в ЄС Міжнародний інвестиційний банк, що потрапив під американські санкції, був змушений закрити штаб-квартиру в Будапешті і почати релокацію своєї діяльності в РФ, — ред.)

Усі країни, які будуть співпрацювати і якось допомагатимуть Росії, теж нестимуть відповідальність і потраплятимуть під санкції чи обмеження.

Читайте також: Нові угоди між Будапештом та Москвою: як ЄС може вплинути на Угорщину (ВІДЕО)

Прямий ефір