Запорізький ботанічний сад від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну перетворився на притулок для домашніх тварин. Сюди приносили на перетримку своїх улюбленців місцеві жителі, змушені вирушати в евакуацію. За рік у ботсаду прихистили понад сотню тварин, частину з них уже забрали господарі, а решті шукають нові сім’ї, повідомляє FREEДОМ.
Кішок і котів тут близько сорока, для них виділили окремий будиночок. Там вони сплять, а гуляють по всій території саду. У кожної тварини своя, пов’язана з війною, історія. Кішка на ім’я Юна з іще трьома кошенятами жила у місцевого волонтера. Він загинув, а чотирилапих прихистили в ботанічному саду.
“Цю кішечку звати Юна. Вона, на жаль, втратила господаря. Потрапила до нас. Їх було всього чотири сестри: двох ми віддали в сім’ю, а дві в нас залишилося ще. Вона дуже ласкава, дуже ніжна. Друга сестра її не дається в руки, не підпускає до себе, а ця дуже лагідна”, — розповіла лаборантка ботанічного саду Таїсія Толмачова.
Живуть у ботанічному саду й собаки. Серед них — цуценята Арчі та Ніка. Вівчарка Єва — уже доросла, їй три роки. Собака з тимчасово окупованого Бердянська, кілька місяців тому під час обстрілу її поранило, тож досі доводиться носити лікувальний бандаж. Господар Єви — на фронті, часто телефонує, запитує, як його собака. Вона знає всі команди, але демонструє незалежність, мабуть, чекає на свого господаря.
“Характер норовливий. Тобто якщо не нав’язувати їй свою волю, то вона нормально поводиться, а якщо ти хочеш чогось від неї домогтися, то треба або ласкаво, або просити тих, кому вона довіряє”, — сказала заступниця директора ботанічного саду Ірина Артюх-Савлучинська.
Усім підопічним зоопритулку роблять необхідні щеплення, у кожного — щоденне триразове харчування. Усе це — на добровільні пожертви працівників ботсаду та волонтерів: оскільки це бюджетна організація, кошти на утримання тварин не передбачені.
У співробітників ботсаду давній досвід догляду за тваринами. Неформальний зоопритулок у них утворився майже три роки тому, коли на територію саду стали підкидати кошенят і цуценят. Після вторгнення РФ в Україну кількість підопічних збільшилася майже до сотні: господарі, які вирушали в евакуацію, приносили кішок, собак і навіть папуг.
“Здебільшого, звісно, котів залишають, іноді собаки бувають. Деякі залишають на перетримку — тобто на якийсь час певний, а потім приїжджають і забирають їх назад. Ну, а деякі кажуть, що можете шукати інших господарів, якщо хтось забере. Ми здебільшого, звісно, прагнемо знайти сім’ї нові тим, хто в нас утримується”, — сказала Артюх-Савлучинська.
Нових господарів знайшли майже половині підопічних: запоріжці розібрали всіх папуг і кілька десятків котів.
Читайте також: Собак і котів із Бахмута евакуюють зоозахисники, ризикуючи життям — репортаж із міста (ВІДЕО)