Православна церква України поступово заходить у Києво-Печерську лавру, але це не буде одномоментно, — релігієзнавиця

Києво-Печерська лавра. Фото: ukrinform.ua

Православна церква України поступово заходить у Києво-Печерську лавру, найдавніший монастир на території країни. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала релігієзнавиця, докторка філософських наук, професорка, наукова співробітниця Інституту філософії імені Г. Сковороди НАНУ Віта Титаренко.

“Ми бачимо, що Православна церква України теж поступово заходить у Києво-Печерську лавру. Ніхто не каже, що це буде одномоментно, це буде прямо так повсюдно, але, тим не менш, відбуваються служби українською мовою. Ми вже знаємо, що ці літургії почалися з різдвяних свят”, — сказала вона.

Релігієзнавиця зазначила, що в Лаврі перебували близько 200 ченців Української православної церкви, хоча декларувалося, що там до 600 осіб.

“Середовище цих ченців, воно теж не є однорідним. Тобто певна частина, ну, десь відсотків 25, могли б приєднатися до Православної церкви України, зберігши таким чином своє чернече життя, чернечий послух. Тобто обираючи між обителлю своєю та особистістю Павла (намісник Києво-Печерської лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло, — ред.), вони саме схиляються в бік Києво-Печерської лаври та перебування тут під омофором Православної церкви України. Природно, що частина, ну, десь відсотків 15 — це “русскомировцы”. Ось це ось, ну, скажімо так, фанати цього напряму. Ну, і відсотків 15 — це, напевно, особисті такі симпатики Павла. Ну, і десь відсотків 50 — це ті, які, скажімо так, вивчають, дивляться на те, що відбувається. Але тут треба розуміти, що це середовище, воно інерційне саме по собі, воно інерційне історично. Але, з усім тим, вибір їм доведеться робити. За них ніхто не зробить цей вибір. Я думаю, що процес самоідентифікації, хоч би який він не був болючий, важкий, але він усе-таки буде поступово відбуватися”, — сказала Титаренко.

Наразі в Лаврі працює комісія Міністерства культури та інформаційної політики з приймання-передачі державного майна

“За результатами роботи цієї комісії будуть певні висновки про те, як, власне кажучи, експлуатувався і використовувався національний заповідник, в якому він стані. Тому що вже навіть на сьогодні ми знаємо про щонайменше 36 незаконних будівель. І одна справа, якщо це ще якісь МАФи для потреб. І інша річ, коли в історичні будівлі там вклинюються якісь пластикові структури або в підвалі влаштовується лазня чи будь-що ще. Звичайно, має бути проведена кропітка робота”, — сказала релігієзнавиця.

Титаренко також зазначила, що розриву Української православної церкви з Російською православною церквою не відбулося.

“Ми прекрасно знаємо, я маю на увазі в середовищі науковців, у середовищі дослідників, у середовищі релігієзнавців-експертів, ми знаємо, що, на жаль, не було розриву Української православної церкви з Російською православною церквою, тому що вона однаково залишається складовою Російської православної церкви та з певними правами… Тим паче коли була проведена експертиза Державною службою з питань етнополітики та свободи совісті, там працювали професіонали своєї справи. І проаналізувавши досить багато матеріалу, вони дійшли висновку, що фактичного розриву між УПЦ і РПЦ не відбулося”, — сказала вона.

Що стосується переходу УПЦ МП до ПЦУ, то його динаміка теж не є рівномірною, все відбувається певними хвилями. Основними каталізаторами були отримання Православною церквою України автокефалії та повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Титаренко зазначила, що процес переходу зазвичай затягується судовими позовами щодо кожної парафії, яка хоче перейти тощо.

Релігієзнавиця прогнозує, що черговий сплеск переходу парафій до ПЦУ відбудеться після звільнення Києво-Печерської лаври від впливу РПЦ.

Читайте також: Недопуск комісії Мінкульту, прокльони та зниклі ікони: події в Києво-Печерській лаврі обговорили експерти

Нагадаємо, з 29 березня Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) не може користуватися Києво-Печерською лаврою і всім її майном. Раніше державний заповідник розірвав договір про оренду цією церквою Нижньої Лаври, укладений у липні 2013 року.

Прямий ефір