Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну дозволило лояльним до російського президента Володимира Путіна чиновникам збільшити свої статки за рахунок вигідних державних контрактів. Про це у звіті пише міжнародна організація боротьби з корупцією Transparency International. Загалом у рейтингу держав країна-агресор отримала 28 балів, що означає високий рівень корупції. Водночас Україна, незважаючи на протистояння агресору, продовжує боротьбу з корупцією на шляху до вступу до Європейського Союзу, повідомляє FREEДОМ.
Боротьба з бюрократією та хабарництвом — одна із семи вимог, які має виконати Київ на шляху до вступу в Євросоюз. У Групі держав боротьби з корупцією — організації, створеною Радою Європи, зазначають, що рівень виконання рекомендацій більше не є “глобально незадовільним”, як це було у квітні минулого року.
“Війна в Україні, яка продовжується внаслідок агресії Російської Федерації, виводить на перший план інші пріоритети. Ми це чудово розуміємо: коли ви боретесь за своє життя, за свободу Української держави, дуже важко мати будь-які інші пріоритети, окрім перемоги у війні, порятунку життя громадян. Ми вважаємо, що прогрес, якого досягла Україна під час війни, — це справді щось особливе”, — зазначив голова Групи держав-членів Ради Європи з протидії корупції Марін Мрчела.
Організація надала рекомендації Україні ще 2017 року. Мета — боротьба з корупцією в структурах, що найбільш схильні до хабарництва, — серед членів парламенту, суддів і прокурорів. В останньому звіті фахівці GRECO заявляють: Україні вдалося виконати 15 із 31 рекомендації. Ще дев’ять Київ виконав частково. Якщо для України повномасштабна війна стала черговим поштовхом для боротьби з корупцією, то в Росії ситуація погіршується. Заробляють на армії у Федерації всі, хто має доступ до державного рубля.
“Путінська еліта — це клептократи, які розікрали всю армію, розікрали власну країну і продовжують це робити. У Росії її ця система пожирає країну зсередини. Вони будували в нас агентурні мережі, але чомусь їм нічого не вдалося. А дуже просто: виділяється один мільярд, 50% крадеться одразу ще в Москві, якщо не 60, а потім поки доходить кураторам в Україні, вони з цієї суми ще половину крадуть”, — сказав політичний та економічний експерт Тарас Загородній.
Виявилося, що російській армії не вистачає палива, бо його вже перепродали. Більшість радянської розконсервованої техніки не придатна для ведення бойових дій.
За даними українського Центру стратегічних комунікацій, 2012 року російська військова компанія отримала близько 26 мільйонів доларів на розробку авіаційного комплексу для перехоплення нестратегічних ракет. Деякі підставні компанії, через які проходило фінансування, були зареєстровані за адресами громадських туалетів. Непридатними виявилися бронежилети, броня на танках та харчування для російських солдатів.
У Росії навіть припинила діяльність міжнародна організація боротьби з корупцією Transparency International.
“Рішення про визнання міжнародного руху щодо протидії корупції Transparency International “небажаною організацією” (яке ми вважаємо раптовим, необґрунтованим, невмотивованим і образливим), а також практика застосування законодавства про такі організації в Росії роблять подальшу роботу російської “Трансперенсі” практично неможливою”, — заявили у Transparency International-Росія.
Крім того, Transparency International у Росії загрожують штрафи у розмірі 800 тисяч рублів. Ще в березні організація отримала кілька повідомлень від Роскомнагляду за недотримання закону про “іноагентів”.
Читайте також: Конфіскація активів РФ: як ефективно спрямувати гроші на відновлення України, пояснив Фесенко