Відновлення України від військової агресії Росії вже своєчасне. Така допомога обговорюється на рівні лідерів держав. Уже зараз опрацьовують механізми і створюють проєкти для плану відновлення України після війни. Про це сьогодні, 14 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив доктор політичних наук Ігор Петренко.
“Насамперед, зараз якраз саме час цим займатися, оскільки такі речі передбачають дуже багато різних домовленостей і дуже багато домашньої роботи, яку потрібно буде провести. Якщо говорити про змістовну частину, як це буде і що це буде, є різноманітні підходи і вони обговорюються на рівні лідерів держав, президента, прем’єр-міністра. І тут такий гібридний підхід. З одного боку, це будуть і бюджетні кошти, які безпосередньо йтимуть як внесок з боку уряду тих чи інших країн, які хочуть долучитися до відбудови України, тобто відповідні фінансові асигнування”, — сказав він.
З іншого боку, за словами політолога, це також можуть бути певні програми допомоги виробникам, які братимуть участь у відновленні. Не тільки українських, а, можливо, іноземних компаній, які займатимуться якимось певним спектром відновлення.
Також це можуть бути грантові гроші від різних організацій.
“Тут теж може бути і співфінансування і з боку уряду, і з боку міжнародних організацій глобального масштабу і рівня, які визначатимуться під певні потреби”, — пояснив Петренко.
Крім того, уточнив політолог, обговорюється також участь різних країн у різний спосіб.
“Один із підходів — коли країна бере шефство над певним регіоном і допомагає його освоювати. Йдеться про інфраструктуру, якісь виробництва, житло, соціальну інфраструктуру тощо. З іншого боку, ще один підхід, який теж зараз обговорюється, є певні напрацювання і пропозиції, це коли певні країни, які мають успішні історії в якійсь сфері економіки чи промисловості, припустимо, Німеччина. Вона може допомогти з побудовою машинобудівних заводів у глобальному. Багато хто говорив про автомобілі, але скажімо про обладнання, виробництво інструментів, товарів у цій сфері. Інші країни можуть допомогти в аграрній сфері”, — розповів Петренко.
За його інформацією, Україна намагається говорити про побудову заводів із перероблення своєї продукції, і це теж може бути певний інтерес.
“Крім того, окрім обговорення цього плану відновлення на рівні урядів, ідеться також і про розмову, про діалог із бізнесом, який частини фінансування може отримувати від своїх урядів або інші певні дотації, але які безпосередньо теж долучатимуться і як з боку певних фінансових моментів, і як безпосередній учасник відбудовування України після війни. Безумовно, це величезний шматок роботи і домовленості. Домовлятися вже потрібно зараз”, — вважає політолог.
Він наголосив, що тут позиція України має бути проактивна, вона, в принципі, така вже і є.
“І думаю, що цей візит Шмигаля (до Канади і США, — ред.) якраз на це і спрямований, тому що ми вже пропонуємо конкретні проєкти, конкретні регіони. Зараз ми активно намагаємося зробити так, щоб уже почати реалізовувати навіть пілотні якісь проєкти на деокупованих територіях і яким відносно немає безпосередньої загрози бойових дій. Є багато нюансів, оскільки, небо над Україною не закрите, нікуди не зникають атаки за допомогою “Шахідів”, ракет і всього іншого. Тому зараз це більше опрацювання механізмів і обговорення конкретних проєктів, які вже безпосередньо можуть бути реалізовані після нашої перемоги”, — резюмував Ігор Петренко.
Читайте також: Мінімум 50 млрд грн — на відновлення: стійкість енергосистеми України та ризики майбутньої зими оцінив експерт
Як повідомлялося раніше, першими результатами офіційного візиту прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля до Північної Америки стали нові санкції проти Росії, фінансова підтримка України та плани повоєнного відновлення країни. Відвідавши США і Канаду, українська делегація проговорила важливі для країни ініціативи, які готові підтримати ці дві держави.