Прокурор запросив 25 років позбавлення волі в колонії суворого режиму для опозиційного російського політика Володимира Кара-Мурзи. Про це повідомила його адвокатка Марія Ейсмонт. Політик перебуває в СІЗО вже рік. Його звинувачують у поширенні так званих фейків про російську армію, участі в діяльності організації, яку в Росії оголосили “небажаною”, та державній зраді. Журналісти та правозахисники вимагають зупинити терор і звільнити Володимира Кара-Мурзу. Кремль вважає небезпечним російського опозиціонера, повідомляє FREEДОМ.
Журналіст і політик Володимир Кара-Мурза виступав проти російської агресії в Україні ще 2014 року, а окупацію Криму назвав “злочином режиму”. Уже понад 20 років він перебуває в опозиції до влади Володимира Путіна. Був близьким другом і радником Бориса Нємцова і пережив два отруєння. Журналісти з Bellingcat, Spiegel і Insider після проведеного розслідування дійшли висновку, що до замахів причетні російські спецслужби.
“Я добре зрозумів, who is Mr. Putin і куди він поведе нашу країну, — це було 20 грудня 1999 року. День чекіста. Того дня Путін (тоді ще прем’єр) відкрив на Луб’янці меморіальну дошку “видатному державному діячеві” Юрію Андропову — людині, яка брала участь в організації вторгнення до Угорщини і створила в КДБ спеціальне управління для боротьби з дисидентами”, — написав Кара-Мурза в листі виданню “Медуза”.
У березні 2022 року, незабаром після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, Володимир Кара-Мурза виступив перед членами Палати представників штату Аризона з критикою війни Росії проти України:
“Цитатою з Біблії можна дискредитувати збройні сили — така антиутопічна реальність у стилі Орвелла, створена режимом Путіна в нашій країні. Знову звертаючись до мого досвіду історика, повторюся, що нам відомо, а тепер і показано наочно, до чого призводить потурання диктаторам. Але нам відомо також, що диктаторські режими руйнуються. В історії нашої країни було кілька таких прикладів”.
Незабаром після цього виступу і повернення до Росії Кара-Мурзу заарештували за звинуваченням у поширенні “фейків” про російську армію. Потім арешт подовжили і додали нові статті обвинувачення. Рік потому прокуратура просить для нього покарання в 25 років позбавлення волі.
“Це просто пряма розправа. 25 років — це граничний термін, убивцям таких великих термінів не дають. Жахливий цей вирок? Жахливий! Чи є там хоч грам права? Ні. Жодного грама права і правосуддя в цьому вироку немає. З іншого боку, з цього вироку можуть початися аналогічні вироки щодо інших опозиціонерів. Створено прецедент. Поганий прецедент”, — коментує докторка юридичних наук, професорка Вільного університету Олена Лук’янова.
Адвокат Кара-Мурзи Вадим Прохоров стверджує, що судовий процес відбувається з порушеннями — відмовляють у долученні до провадження нових документів і перешкоджають спілкуванню з адвокатом.
“Поспішають винести вирок, і для відволікання уваги громадськості. Швидше проведуть цей процес, бажано заткнувши рота не тільки пресі, яку просто не пускають. Чому людині в XXI столітті в країні, яка претендує на те, що вона начебто так чи інакше цивілізована, за публічну критику влади і за сюжети, які вона сама ж розмістила в інтернеті, закидають три статті, включно з держзрадою, і просять 25 років таборів суворого режиму?”, — заявив Прохоров в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.
Однією з причин бажання Кремля так жорстоко покарати Кара-Мурзу — його роль у появі “списку Магнітського”. Російський аудитор Сергій Магнітський 2008 року розкрив корупційну схему, організовану урядовцями і силовиками, яким вдалося викрасти 230 млн дол. Рік потому сам Магнітський помер у СІЗО. 2010 року Конгрес США вніс законопроєкт, згідно з яким 60 силовикам і урядовцям, які фігурують у справі Магнітського і підозрюються в розкраданні коштів, заборонили в’їзд до країни, а їхні активи заморозили. Переконав західних політиків зробити це Володимир Кара-Мурза.
“Володя одразу потрапив до всіх чорних списків. Усе що завгодно можуть пробачити — критику тощо. А коли ти безпосередньо закриваєш в’їзд до США тим, у кого там інтереси. Здавалося, тільки силовиків середньої ланки зачепили. Але насправді це була скринька Пандори”, — сказав російський опозиціонер Дмитро Гудков у коментарі виданню “Медуза”.
Одразу після ухвалення “закону Магнітського” Кара-Мурзу звільнили з роботи на телеканалі RTVI. Він почав працювати у фонді “Свободная Россия” — міжнародній організації, яка займалася допомогою політв’язням та емігрантам, боротьбою з пропагандою. Після повномасштабного вторгнення Росії до України Кара-Мурза разом з іншими опозиційними лідерами вступив до Антивоєнного комітету Росії.
Правозахисники та знайомі Кара-Мурзи вважають, що в Кремлі Володимира ненавидять.
Нині опозиційного політика і журналіста Володимира Кара-Мурзу звинувачують у поширенні “фейків”, державній зраді та в роботі на “небажану” організацію. Правозахисники стверджують, що суд відбувається за прискореною процедурою.
Читайте також: До Росії повертаються сталінські часи — розбір Піонтковського
Нагадаємо, на думку російського політолога Дмитра Орєшкіна, нинішня російська влада винищує тих, хто представляє для неї політичну альтернативу, — вона повністю неконкурентоспроможна. Термін для Кара-Мурзи демонструє страх влади Росії, адже вона відчуває, що втрачає контроль над людьми і ситуацією загалом.