Переселенці привели до ладу “Донецький будиночок” у Пирогові — як пройшла толока (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Переселенці зі сходу України сьогодні, 8 квітня, зустрілися в музеї просто неба в Києві. Із собою взяли шпателі, ґрунтовку, фарбу і робочі рукавички, щоб привести “Донецький будиночок” до ладу. На толоці в Пирогові побувала і знімальна група телеканалу FREEДОМ.

Полісся, Наддніпрянщина, Причорномор’я, Донбас і Карпати — і все це в Києві. У Національному музеї народної архітектури та побуту України можна знайти дерев’яні млини та криниці, церкви та традиційні хати з різних регіонів України. Уся країна тільки в мініатюрі.

Є там і автентична хата Донецької області. Донеччани зібралися на традиційну весняну толоку: і садибу до ладу після зими привести, і ніби вдома побувати.

“Зараз ми збираємо листя, обкопуємо дерева, плани грандіозні. Цей будиночок показує нашу душу, наш побут, який був, тобто треба це пам’ятати і знати, як це було”, — розповіла переселенка з Донецької області, учасниця толоки Настасья.

“У нас дача є точно така сама. Будинок 901 року. І він подібний, виглядає також майже. Ми колись купили будинок у селі просто. І там зараз, на жаль, живуть російські солдати”, — поділилася переселенка з Донецької області, учасниця толоки Анжеліка.

“Ми вдома не були від 2014 року, тому чому ми сюди прийшли? Та тому, що наше серце там, наше серце там… Ми переживаємо за Донецьку область і за ті події, які там відбуваються”, — сказав переселенець із Донецької області, учасник толоки Сергій.

Більшість учасників толоки переїхали з Донеччини ще у 2014 та 2015 роках — одразу після окупації Росією частини території регіону. Але є й ті, хто живе в Києві зовсім недавно. Один із них доктор із Бахмута Тарас Коваль. Разом із дружиною вони перебралися з міста-фортеці до столиці всього пів року тому.

“Я працював ще недавно в Бахмуті лікарем. Моя амбулаторія на Забахмутці, у східній частині міста. У мене там залишився будинок моїх батьків. Я нещодавно побачив відео в мережі, там є стіни, але вікон і даху немає. Будинок, де ми жили з дружиною, він мав два під’їзди по 9 поверхів, але один із них уже 9-ти поверхів не має. Кажуть, що наша половина будинку ще тримається”, — розповів чоловік.

Донеччани збираються на толоку вже 7 років поспіль. За цей час будинок і ділянка сильно змінилися. Волонтери пофарбували прибудову, розбили клумбу і посадили плодовий сад, встановили копію скіфської баби і справжню шахтну вагонетку.

“Це був обов’язковий атрибут шахтарського будинку. Ось півторатонна вагонетка, різні бувають: тонна двісті – півтори тонни, її мета була мати резервну воду. Вона стоїть так, що туди вода з даху повинна стікати, і завжди є резерв води. А дітвора, ми маленькі в них із задоволенням купалися, не скрізь же були річки, пірнали там хлопці маленькі. Так що це обов’язковий атрибут”, — пояснив переселенець із Донецької області, учасник толоки В’ячеслав Редько.

Коли всю роботу було зроблено, настав час смажити шашлики, пити чай і обговорювати наступну зустріч. Усі сподіваються, що відбудеться вона вже у звільненому від російської окупації Донецьку.

Читайте також: Жителів Донеччини евакуюють з-під російських обстрілів — як це відбувається і де влаштовують переселенців (ВІДЕО)

Прямий ефір