Рубль є індикатором процесів, що відбуваються всередині російської економіки. Курс рубля продовжує стрімко падати через скорочення припливу валюти до РФ. Також впала можливість завозити до країни готівкові долари та євро. Про це сьогодні, 8 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
“На торгах учора 83 рублі за долар уже віддавали. Проблема в тому, що це безпрецедентна цифра. Це дуже глибоке падіння. Якщо уважно подивитися, то простий росіянин дуже жорстко реагує на ці речі — в обмінниках вишикувалися шалені черги. Причина — різко скоротився приплив валюти до Росії. Також різко скоротилася можливість завозити до РФ готівкові долари і євро. Таким чином було створено внутрішній досить серйозний дефіцит валюти, який миттєво виразився в те, що на торгах курс російського рубля різко впав”, — сказав він.
Економіст нагадав, що подібна тенденція була рівно рік тому, коли почалася активна фаза бойових дій, повномасштабна війна проти України.
“Але тоді РФ методом досить жорстких валютних обмежень змогла ситуацію якоюсь мірою утримати і щобільше, той факт, що Росія на той момент ще активно продавала енергоносії до Євросоюзу, до інших країн світу, обсяг насичення внутрішнього ринку валютою забезпечував більш-менш стабільний курс. Але після того, коли було ухвалено відповідні санкційні обмеження щодо нафти, зокрема ембарго нафти, яке вступило в дію від грудня торік, та ембарго на нафтопродукти, яке вступило в дію від лютого цьогоріч, обсяг валютних надходжень різко скоротився”, — пояснив Пендзин.
Ба більше, додав він, заморожені активи Центробанку Росії не дають можливості підставити плече в цій ситуації.
“Тому те, що ми зараз бачимо, є логічним продовженням тієї економічної ситуації, яка склалася в РФ”, — констатував економіст.
За його словами, рік тому російський уряд зміг покрити проблему валютними резервами, зараз такої можливості в нього немає.
“Рік тому, коли тільки починалися ці події, у завбачливих росіян ситуація з рублем викликала дуже великі сумніви, тоді на чорному ринку за долар давали до 110 рублів. На сьогодні ситуація дуже здорово повторюється, але якщо торік у Росії були внутрішні резерви, які могли якимось чином замортизувати процеси на валютному ринку, то після року ці резерви практично зникли. Сьогодні загальний обсяг надходження валютних коштів у РФ різко скоротився. Крім усього іншого, основні експортні контракти по нафті на сьогодні номіновані або в юанях, або в рупіях, які точно не є вільно конвертованою валютою, яка точно не може активно конвертуватися в РФ, готівкові, наприклад, юані точно не можуть проходити в РФ, тому що вони жорстко контролюються Центробанком Китаю. Тому в цій ситуації замінити американський долар на інші валюти, зокрема, на юані, не є можливим. Тому ця ситуація, найімовірніше, розвиватиметься і далі в негативний бік для РФ”, — резюмував Олег Пендзин.
Читайте також: Російський рубль — найслабша валюта щодо долара: дані про вплив санкцій назвав економіст