Глава КНР Сі Цзіньпін уперше заявив про можливість телефонних перемовин із президентом України Володимиром Зеленським. Про це виданню Leparisien повідомив французький дипломат, який перебуває в Пекіні у складі європейської делегації. За його словами, китайський лідер заявив, що проведе перемовини, “коли будуть відповідні умови і час”. Президент Франції Емманюель Макрон і президентка Європейської комісії Урсула Фон Дер Ляєн у Пекіні зустрілися з генеральним секретарем ЦК Компартії Китаю, повідомляє FREEДОМ.
Захід прагне запобігти подальшому зближенню Китаю і Росії. Візит президентів Франції та Єврокомісії до Пекіна спрямований на те, щоб Китай не перейшов до надання прямої військової підтримки Москві. У цьому питанні Захід виступає єдиним фронтом. За день до візиту Емманюель Макрон провів телефонні перемовини з президентом США Джо Байденом і заявив, що наближення миру в Україні буде основною темою його розмови з Сі Цзіньпіном.
“Міцного миру можна досягти тільки за умови поваги до українського народу, який зазнає нападу за рішенням Росії. Ця європейська архітектура безпеки, як ви її називаєте, потребує стабільної організації безпеки в майбутньому. А це недосяжно, якщо європейські країни окуповані. Як це відбувається тепер в Україні”, — заявив Макрон.
Позиція Китаю в цьому питанні залишається двоїстою. Щонайменше, публічно. Глава КНР повторив фрази про повагу до суверенітету всіх країн і необхідність уникати будь-яких дій, які призведуть до нових людських жертв. Єдина тема, де КНР категоричний, — ядерна зброя. Тут думка китайського лідера йде врозріз із гарячими головами з путінського оточення.
“Ми закликаємо всі сторони виконати урочисту обіцянку не застосовувати ядерну зброю і не вести ядерну війну. За жодних обставин не допускати застосування біологічної та хімічної зброї. Протистояти збройному нападу на цивільні ядерні об’єкти, такі як атомні електростанції”, — заявив Сі.
Пекін уже не вперше порушує тему ядерного стримування. Одна з причин — показова заява президента РФ Володимира Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі за два дні після закінчення візиту Сі до Москви. Хоча в комюніке за результатами зустрічі сторони офіційно виступили проти розміщення ядерного озброєння в третіх країнах. Витівку російського диктатора в Пекіні не оцінили, і вже на початку березня представник КНР у Євросоюзі продемонстрував, що, попри формулювання про “безмежну дружбу” в китайсько-російському договорі про співпрацю, терпіння Пекіна не безмежне.
“Пан Фу сказав, що Китай не був на боці Росії у війні і що деякі люди “навмисно невірно витлумачують це, тому що існує так звана “безмежна” дружба або відносини”. Він додав: “Безмежна — це не що інше, як риторичний зворот”. Так Фу заявив, що Китай не надавав Росії військової допомоги і не визнавав її зусиль щодо анексії українських територій, включно з Кримом і Донбасом”, — йдеться в публікації The New York Times.
Позиція посла не може розходитися з позицією компартії. Відповідно, керівництво КНР відкрито висловило невдоволення Путіним. Проте Євросоюз стурбований можливістю прямих постачань китайського озброєння Росії. Напередодні візиту Урсула Фон Дер Ляєн звинуватила Китай у тому, що він, як постійний член Ради безпеки ООН, не виконує свої зобов’язання щодо досягнення справедливого миру. У Пекіні вона нагадала китайському лідеру про ці зобов’язання.
“Європейський Союз і Китай сьогодні мають великі та складні відносини. Ось чому я не вважаю, що відмежування від Китаю — це життєздатна або бажана стратегія. Але водночас я бачу низку ризиків, з якими Європі необхідно впоратися. Зважаючи на війну Росії проти України, ми хочемо відновлення справедливого миру. А для цього нам потрібно, щоб Росія припинила своє вторгнення і вивела війська з України. Територіальна цілісність і суверенітет є основою Статуту ООН, який ми повністю підтримуємо”, — сказала президентка Єврокомісії.
Раніше президент Зеленський заявляв, що хотів би запросити Сі до України, щоб наочно продемонструвати йому, за що борються українці. Французькі дипломати, які зараз перебувають у КНР разом із президентом Макроном, відзначають позитивну динаміку в намірах Сі щодо перемовин з українським лідером.
Читайте також: Краще торгувати з ЄС, ніж воювати на боці РФ: підсумки візиту Макрона і фон дер Ляєн до Китаю в огляді експертів