Дефіцит державного бюджету РФ уже становить понад 4 трлн руб. Рубль при цьому обвалився до найнижчого рівня за рік. Російські санкції б’ють по російській економіці. Про це сьогодні, 7 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доктор економічних наук Василь Фурман.
За його словами, падіння рубля має прямий стосунок до санкцій і не тільки.
“Війна негативно впливає на економіку, великі бюджетні витрати, потрібні гроші, а їх з кожним місяцем стає все менше. Усе в сукупності впливає на національну валюту РФ. Рубль дуже сильно слабшає. Цьогоріч російський рубль, станом на сьогодні, найслабша валюта щодо долара. Дуже багато факторів на це все впливає”, — сказав Фурман.
Економіст уточнив, що один із механізмів пошуку грошей для фінансування дефіциту РФ — планове ослаблення національної валюти. Тому що частина доходів у доларах або інших валютах, взаємозалежність існує. Латати бюджетні дірки зможуть недовго.
“Путін нещодавно заявив, що санкції негативно впливають на економіку РФ у середньостроковій перспективі і це дійсно так. Центробанк РФ робив подібні заяви. Через вплив санкцій нафтогазові доходи до бюджету зменшилися майже на 50% порівняно з періодом рік тому. З кожним місяцем їм буде все складніше з фінансуванням бюджету, війни в Україні”, — каже Фурман.
Експерт наголосив, що важливо все більше опрацьовувати питання, щоб санкції працювали на 100%. Росія обходить санкції через паралельний імпорт, використовуючи дружні країни, наприклад, Туреччину і Грузію. Потрібно, щоб РФ не змогла обходити заборони. Так, в 11-му пакеті санкцій ЄС важливо створити механізми вторинних санкцій, що реально працюють, для країн, які допомагають РФ в обході санкційних заходів. До числа таких країн, цілком ймовірно, приєднався, зокрема, Сінгапур.
“Російській економіці вже складно. Торік вони скористалися високими цінами на нафту і газ і отримали 350 млрд дол. нафтогазових доходів. Це дуже велика цифра. Для порівняння, весь ВВП України до війни становив 200 млрд дол. Далі санкції негативно вплинули на всі галузі РФ, і особливо на ті, що пов’язані з виробництвом товарів із додатковою вартістю. Наприклад, автомобілебудування. Якщо брати легкові авто, то падіння 67%, а вантажні та автобуси, то сумарно падіння 50%. Виробництво побутової техніки, пральні машини, торік упало на 50%, холодильників — на 42%. Шалено великий відтік населення з країни, виїхало близько 500 тисяч айтівців, плюс їхні сім’ї, діти. Плюс мобілізація людей на війну, точні цифри не відомі (300-500 тисяч). За даними Центробанку кожне друге підприємство, що існує в РФ, має проблеми з кадрами. Дуже великий відтік капіталу. За даними Центробанку, у РФ торік відтік капіталу з банківської сфери становив мінус 217 млрд дол. І прогнози на цей рік — мінус 68 млрд дол. Можна наводити й інші цифри, але суть у тому, що санкції діють і потрібно працювати над їхньою якістю, щоб РФ не могла обходити санкції”, — повідомив Василь Фурман.
Читайте також: Колосальні втрати, крах економіки, репресії: з якими наслідками війни живуть в Росії — огляд (ВІДЕО)