Президент Франції Еммануель Макрон розраховує, що глава КНР Сі Цзіньпін допоможе у врегулюванні війни Росії проти України. Для перемовин із Сі Макрон і президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вирушили до Китаю. На порядку денному — питання економіки та російська неспровокована агресія проти України. Захід і КНР намагаються знайти точки дотику, повідомляє FREEДОМ.
Так, у середу, 5 квітня президент Франції та голова Єврокомісії розпочали триденний візит до Китаю. Лідер КНР поспілкувався з Еммануелем Макроном у Пекіні. Як повідомляє Bloomberg, зранку президент Франції зустрівся з прем’єр-міністром Лі Цяном, а потім провів перемовини з Сі Цзіньпіном.
“Я переконаний, що Китай має відіграти важливу роль у побудові миру. Це те, що я прийшов обговорити, щоб рухатися далі. З головою Сі Цзіньпіном ми поговоримо про наш бізнес, клімат і біорізноманіття, а також про продовольчу безпеку”, — написав Макрон у Twitter.
Перед перемовинами у кожного з гостей КНР був свій порядок денний і своя тактика. Напередодні глава Єврокомісії заявила, що основною метою її візиту є обговорення подальшого спільного економічного життя Європи і Китаю.
“Китай є важливим торговельним партнером, але підприємства ЄС стикаються з багатьма дискримінаційними перешкодами. Європейські компанії можуть багато чого запропонувати Китаю. Але їм потрібні рівні умови для інвестування та надання своїх товарів і послуг”, — написала фон дер Ляєн у Twitter.
Тема України — одна з пріоритетних.
“У мене була телефонна розмова з президентом Зеленським перед моїм візитом до Китаю. Україна буде важливою темою моїх зустрічей із головою Сі та прем’єром Лі. ЄС хоче справедливого миру, що поважає суверенітет і територіальну цілісність України”, — повідомила президентка Єврокомісії у Twitter.
Макрон наголосив, що офіційний Пекін має відіграти передову роль у відновленні миру:
“Російська агресія в Україні завдала удару по цій стабільності. Це поклало кінець десятиліттям миру в Європі. Я знаю, що можу розраховувати на те, що ви приведете Росію до тями і всіх посадите за стіл перемовин. Ми про це говоритимемо більш детально потім. Але нам потрібно знайти міцний мир, тобто мир, який поважає міжнародно визнані кордони і уникає будь-якої ескалації. Я вважаю, що це важливе питання і для Китаю, і для Франції, і для Європи”.
У відповідь Сі заявив, що Китай готовий бути частиною глобальної безпеки, але зберігаючи при цьому свої інтереси:
“Сучасний світ зазнає глибоких історичних змін. Будучи постійними членами Ради безпеки ООН і великими країнами з традиціями незалежності, Китай і Франція, як прихильники багатополярності світу і демократизації міжнародних відносин, можуть долати розбіжності та обмеження. Ми дотримуємося принципів всеосяжного стратегічного партнерства і співробітництва між Китаєм і Францією на основі стабільності, взаємності, розвитку і прогресу. І підтримуємо мир, стабільність і процвітання в усьому світі”.
Тільки цьогоріч Китай уже відвідали прем’єр-міністри Німеччини та Іспанії, які також порушували під час перемовин тему війни Росії проти України.
“Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес закликав голову КНР Сі Цзіньпіна в п’ятницю поговорити з українським керівництвом і дізнатися з перших вуст про формулу миру Києва, щоб допомогти покласти край російському вторгненню”, — йдеться в матеріалі видання Reuters.
На думку аналітиків, візити європейських лідерів до Китаю — це реакція на поїздку Сі Цзіньпіна до Москви. І основне завдання — переконати Пекін стати на бік країн Заходу в питанні війни Росії проти України, що вже впливає на публічну позицію КНР.
“Пан Фу сказав, що Китай не був на боці Росії у війні і що деякі люди “навмисно невірно тлумачать це, тому що існує так звана “безмежна” дружба або відносини”. Він додав: “Безмежна — це не що інше, як риторичний зворот”. Так Фу заявив, що Китай не надавав Росії військової допомоги і не визнавав її зусиль з анексії українських територій, включно з Кримом і Донбасом”, — з інтерв’ю посла КНР у Євросоюзі Фу Цуня для The New York Times.
За даними розвідки США і Великої Британії, наріжний камінь російських відносин із Китаєм — питання постачання летальної зброї. Як повідомило видання Politico, торік китайські компанії відправили до Росії 1000 штурмових гвинтівок, бронежилети і запчастини для дронів.
Читайте також: Сі незадоволений Путіним і рішеннями, які він ухвалював останнім часом, — політолог