У майбутньому між українцями і поляками не існуватиме жодних кордонів: політичних, економічних і, що дуже важливо, історичних. Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський під час візиту до Польщі. Напередодні він здійснив перший офіційний візит до цієї країни від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Главу Української держави супроводжувала перша леді Олена Зеленська. Детально про підсумки візиту — в матеріалі FREEДОМ.
Оборона України — головна тема переговорів лідерів України та Польщі. На спільній пресконференції у Варшаві Володимир Зеленський і Анджей Дуда оголосили про узгодження нового оборонного пакету.
Підтвердив президент Польщі й намір домагатися гарантій безпеки для України на липневому саміті НАТО у Вільнюсі.
Крім того, Дуда анонсував передачу Києву ще чотирьох літаків МіГ-29, на додачу до вже відправлених чотирьох. Загалом Україна отримає 14 винищувачів. Водночас польський президент не виключив передачу всього парку МіГ-29 у майбутньому.
“Ми готові ще передати шість, які зараз готуються. Вони могли б бути передані досить швидко. У нашому розпорядженні є ще літаки МіГ, які були модернізовані до стандартів НАТО. Ці МіГи будуть нам поки що потрібні, але коли вони звільняться через нові літаки, які надійдуть у наше розпорядження, як FA-50 від Південної Кореї, як, ми сподіваємось, літаки F-35, я переконаний, що в майбутньому ми зможемо передати інший флот наших МіГ-29, якщо буде така необхідність”, — сказав Дуда.
На сьогодні Польща входить до трійки лідерів — поряд зі США і Британією — у питанні надання військової допомоги Україні. За даними Канцелярії президента, тільки за минулий рік Варшава спрямувала 1,5 % свого ВВП на допомогу Києву. Володимир Зеленський подякував Польщі за безпрецедентну підтримку.
Обговорили лідери держав і питання економічної співпраці, санкційної політики, інфраструктурні проєкти, а також участь Польщі у відновленні України.
“Це справді зблизить наші бізнеси, для нас важливо, щоби Польща була одним із головних партнерів у відновленні України. Це має бути не тільки допомогою Україні, але це, передовсім, має бути вигідно. Тому ми хочемо, щоб польський бізнес був одним із лідерів на ринку нашому серед інших партнерів. Польща є найбільшим економічним партнером України, сьогодні товарообіг найбільший — із Польщею, сподіваємося, що буде так і далі”, — сказав Зеленський.
Польща стала першою державою, куди з офіційним візитом від початку повномасштабного вторгнення вирушив український лідер у супроводі першої леді Олени Зеленської.
“Це справді унікальний візит. Це сигнал світові, що президент Зеленський рішуче налаштований на те, що Україна хоче бути членом Європейського Союзу, НАТО і частиною спільного політичного простору”, — зазначив Ян Пєкло, посол Польщі в Україні (2016-2019 рр.).
У межах одноденного візиту український президент також зустрівся з прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким. Сторони підписали протокол про оборонну техніку для України.
“Погоджено дуже потрібний нашим воїнам пакет оборонної допомоги. Ми підписуємо документ про постачання БТР Rosomak, самохідних мінометів Krab, ПЗРК Piorun — ви молодці, що виробляєте такий важливий продукт, який захищає українське життя, — МіГів та іншого озброєння, якого ми так потребуємо. Обговорили з нашими братами створення спільних підприємств із виробництва озброєнь і боєприпасів”, — розповів глава Української держави.
Дві держави підписали меморандум про співпрацю у відновленні України та угоду про спільне виробництво 125-мм танкових боєприпасів, а також низку інших офіційних документів про співпрацю.
“З першого дня війни Польща стіною стала за Україну, а українці своєю кров’ю написали на барикадах чітко свою програму на майбутнє — вони хочуть бути в НАТО, вони хочуть бути частиною ЄС, і Польща сильно підтримує ці прагнення, тому що ми знаємо, що коли Україна буде в НАТО, ми будемо в більшій безпеці. Тому тут я звертаюся до Євросоюзу: місце героїчного українського народу — в НАТО і ЄС. Це українські військові сьогодні своєю кров’ю показують нам, що таке боротьба за незалежність і європейські цінності”, — резюмував польський прем’єр Моравецький.
Також сторони обговорили експорт українського зерна. Напередодні Єврокомісія опублікувала проєкт продовження безмитного ввезення зерна з України ще на рік.
Володимир Зеленський звернувся до поляків та українців у Королівському замку у Варшаві.
“Це честь для мене — бути тут, я кажу вам слова вдячності та сили. Українські та польські серця б’ються за одну свободу, за обопільну незалежність наших держав, і ми переможемо. Мій візит і переговори у Варшаві стали ще одним кроком до перемоги. Бо коли ми з вами вільні — це гарантія, що свобода буде міцною, в усіх наших країнах-сусідах у Євросоюзі: Румунія і Словаччина, Литва та інші країни Балтії — всі сильніші, коли ми вільні. Це гарантія, що свобода встоїть у Молдові, не покине Грузію і прийде в Білорусь”, — наголосив Зеленський у своєму виступі.
Перемога України — завдання всього цивілізованого світу, акцентував президент Польщі.
“Єдині умови, які лідери країн повинні вимагати — повне виведення російських військ із території України, повне виведення військ. Ми повинні стояти поруч з Україною, ми повинні підтримувати її мілітарно, економічно, гуманітарно, повинні бути послідовними в цьому. Ми не можемо сумніватися, це наш обов’язок перед жертвами цієї варварської агресії. Ми, поляки, віримо, що Україна захистить себе від російської агресії”, — заявив Дуда.
Глави держав також узяли участь у роботі Українсько-польського економічного форуму.
Провела низку зустрічей і перша леді України Олена Зеленська. Вона зустрілася з українськими медиками, які завершують практичний курс з екстреної медичної допомоги. Крім того, вона відкрила новий український аудіогід у Музеї Варшавського повстання та зустрілася з українськими біженцями.
Читайте також: Оборонна техніка та відновлення — Україна і Польща підписали документи: подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський разом із першою леді Оленою Зеленською 5 квітня з офіційним візитом відвідав Польщу.
Читайте також: Візит Зеленського до Польщі є сигналом для Росії — розбір політичного аналітика