Геноцид нечисленних народів: як путінська агресія проти України вплинула на корінне населення РФ

Буряти в армії РФ. Фото: armyinform.com.ua

З початку мобілізації у Росії на війну активно забирали чоловіків — представників корінних нечисленних народів Федерації. Велику кількість мобілізували в окупованому українському Криму та регіонах із значним відсотком корінного населення, таких як Бурятія, Дагестан, Якутія, Тива, Хакасія, Калмикія, Чувашія. Через рік після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підтверджено сотні смертей військовослужбовців із числа корінних народів РФ, повідомляє FREEДОМ.

Мобілізація, оголошена в Росії 21 вересня 2022 року, особливо сильно торкнулася регіонів із корінними народами. Багато експертів вказували на невідповідність призову до армії представників національних меншин чи корінних народів та титульного населення Росії. Так, наприклад, на початку рекрутингової кампанії в РФ журналісти видання DOXA з’ясували, що в Новосибірській області за планом мобілізації повинні призвати трохи понад 2 000 осіб — це 0,27% чоловіків. Тоді як у Республіці Саха збираються призвати 4 750 чоловіків, і це 1,66% чоловічого населення регіону.

“За призовом лідирують арктичні райони Республіки Саха — Абійський, Анабарський, Верхньоколимський, Верхоянський, Нижньоколимський, де живуть корінні нечисленні народи, які й так перебувають під загрозою зникнення. Наразі виникла загроза зменшення чоловічого складу малолюдних північних районів Республіки. Незрозуміло, як пояснити таку різницю у пропорціях, але схоже на те, що Кремль задумав геноцид нечисленних народів, використовуючи нас як гарматне м’ясо”, — розповів активіст із Республіки Саха в інтерв’ю виданню DOXA.

Про етнічні чистки корінних нечисленних народів від початку оголошення мобілізації заявляли і активісти в Дагестані.

Уряд Росії залучав малозабезпечені верстви населення для війни в Україні, обіцяючи зарплату, яка у кілька разів перевищує середній оклад у регіоні, не даючи потенційним рекрутам реальної інформації про те, чого очікувати на війні, та використовуючи пропаганду під час зборів населення.

“Ми живемо, ми працюємо у Росії. Ми не тільки повинні, ми зобов’язані виправдати той хліб, який ми їли, пропоную сформувати добровольчий батальйон і назвати його великим ім’ям Амір Темур”, — заявив глава узбецької діаспори у Пермі Джахонгір Джалілов.

Загальну кількість загиблих російських військових із числа корінних народів на даний момент важко оцінити, оскільки багато хто носить російські імена, що не дозволяє відрізнити їх від військовослужбовців некорінного походження у відкритих базах даних, йдеться на сайті “Росія корінних народів”, до якого “Роскомнагляд” обмежив доступ усередині країни.

Так, наприклад, через пів року після початку вторгнення Росії в Україну у Владикавказі, столиці Північної Осетії, офіційно було підтверджено загибель трохи понад ста військовослужбовців, але на цвинтарях не залишилося вільного місця, повідомляє агентство REUTERS.

Щодо тимчасово окупованого Криму, то тут, як пише DOXA, на початку кампанії з мобілізації було зафіксовано грубі порушення міжнародного права.

І кримські татари, і всі інші кримчани стикаються з повальною мобілізацією, розповідає член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв. Активно вона розпочалася у червні 2022 року, тоді так звана влада тимчасово окупованого Криму оголосила про створення добровольчого батальйону чисельністю 1 200 осіб. Загалом, за даними експерта, з вересня 2022 року було незаконно мобілізовано близько 20 тисяч кримчан.

Кримськотатарський Ресурсний Центр, за словами Барієва, від початку війни в Україні веде інформаційно-роз’яснювальну кампанію: допомагає зібрати документи для виїзду до третіх країн, а також роз’яснює своїм землякам, як ухилитися від “призову” до російської армії, а тим, хто потрапив до лав збройних сил РФ, розповідає, як перейти на бік України.

Прямий ефір