Литва закличе до нових санкцій проти Москви та Мінська. Заява литовського Міністерства закордонних справ прозвучала після повідомлення російського президента Володимира Путіна про можливе розміщення російської тактичної ядерної зброї в Білорусі, інформує FREEДОМ.
У Міністерстві закордонних справ Литви заявили, що їхня країна попросить включити додаткові обмеження щодо Росії та Білорусі до пакету санкцій, обговорюваного у Брюсселі. До такого рішення призвели слова президента РФ про можливе розміщення російської тактичної ядерної зброї в Білорусі.
“Це відчайдушні кроки Путіна і Лукашенка, спрямовані на створення чергової хвилі напруженості й дестабілізації в Європі. Подібні дії ще більше втягують Білорусь у війну з Україною і конфронтацію з демократичним світом. Додатковим фактором ризику для Балтійського регіону є Білорусь, яка дедалі більше втрачає свій суверенітет, підтримує і допомагає російській агресії, дедалі більше інтегрується в російські військові плани”, — йдеться в заяві МЗС Литви, яка опублікована на офіційному сайті відомства.
Заяви Кремля про можливе розміщення ядерної зброї в Білорусі вже засудили Україна, Франція і Німеччина. Риторику Путіна назвали черговою спробою залякування. У ЄС відреагували попередженням Москві та Мінську і пригрозили черговими санкціями.
“Розміщення в Білорусі російської ядерної зброї означатиме безвідповідальну ескалацію і загрозу європейській безпеці. Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір. ЄС готовий відповісти на ескалацію подальшими санкціями”, — написав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у Twitter.
Крім цього, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив: є велика ймовірність того, що Європейський Союз введе 11-й пакет санкцій проти Росії вже в найближчі два місяці. До того ж європейські дипломати думають не тільки про нові обмеження, але й хочуть зосередитися на боротьбі з можливостями обходу Росією вже чинних санкцій. Міжнародна робоча група з питань санкцій проти Росії Єрмака — Макфола зазначає, що пріоритет у роботі над обмеженнями — це зниження рівня цінових лімітів на російські енергоносії, зокрема й для державних корпорацій.
“Найболючіші — це нафтогазові. Нафта, тому що це 50% наповнення бюджету, доходи легкі в доларах і євро. Друге — це санкціоновані заморожені активи Центрального банку Росії, тому що це була величезна кишеня, з якої вони фінансували все що завгодно”, — зазначила віцепрезидентка з економічних досліджень Київської школи економіки Наталія Шаповал.
Попри запевнення Кремля, що санкції не завдають жодної шкоди російській економіці, західні обмеження працюють.
“Російську Федерацію це веде в бідність. Це їм не дозволить підтримувати таку оборонність, як їм дозволяли підтримувати до лютого 2022 року. Захід від санкцій виграв, з моєї точки зору, насамперед — звільнився Європейський Союз від цієї залежності. Якраз ця зима показала, що від цієї енергетичної російської суперзброї можна і не залежати. Якогось довгострокового важеля впливу в Європі Росія вже не матиме”, — акцентує Наталія Шаповал.
Водночас у Києві вважають, що санкційний режим потребує постійного розширення та оновлення обмежень.
“Навіть натяку на затягування санкційних рішень бути не може. Тим паче не може бути й розмивання санкцій і особливо під маніпулятивним прикриттям продовольчої безпеки. Сильні санкції — це безпека, послаблення санкцій — це запрошення до нових криз”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.
Читайте також: Шантаж, політичний блеф чи військові погрози: що стоїть за розміщенням ядерної зброї РФ у Білорусі