Європейський Союз розглядає можливість інвестувати заморожені російські активи. Європейська комісія вивчає правову можливість передавання конфіскованих коштів у майбутньому для відновлення України. І, як пише The New York Times, ця ідея в Європі знаходить все більше прихильників, повідомляє FREEДОМ.
Після повномасштабного вторгнення Росії до України країни G7, ЄС та Австралія заморозили активи російського Центрального банку на суму 300 млрд дол. З них близько 200 млрд євро зберігаються в Бельгії і 21 млрд євро — в іншій неназваній країні ЄС. Союзники домовилися про зобов’язання повідомляти один одному інформацію про місцеперебування всіх заморожених російських активів.
“Реконструкція [України] буде наступним величезним завданням для ЄС. Що довше триває війна, то більшою буде завдана нею шкода, то більше зусиль потребуватиме відновлення України. Росія повинна компенсувати величезні втрати і збитки, завдані Україні та її народу. ЄС активізує роботу над тим, як використовувати заморожені російські активи відповідно до міжнародного права”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
За підрахунками Світового банку, ціна відновлення і реконструкції України наразі становить понад 400 млрд дол. Як пише The New York Times, ідея про конфіскацію в Росії заморожених 300 млрд дол. знаходить дедалі більше прихильників.
“У принципі, все ясно: Росія має заплатити за відновлення України. Але втілення цього принципу в життя пов’язане з певними труднощами. Це має бути зроблено відповідно до законодавства ЄС і міжнародного права, а прямої моделі для цього наразі не існує”, — цитується прем’єр-міністр Швеції, яка головує в Раді ЄС, Ульф Крістерссон у статті The New York Times.
Поки ж країни-члени ЄС шукають правові можливості для інвестування російських активів. Згідно з документом, який опублікувало американське видання Рolitico, Єврокомісія вже вивчає можливість інвестувати заморожені російські мільярди з коротким терміном погашення і річним прибутком близько 3%. Після чого отриманий дохід буде спрямовано на відновлення України. Але є певні ризики.
“Інвестиції в акції принесуть вищий дохід, але більш ризикований клас активів може призвести до збитків у розмірі до 4 млрд євро на рік, що спричинить політичні та фінансові наслідки. У такому разі ЄС доведеться відшкодовувати Росії збитки, яких вона зазнала під час інвестування її активів”, — ідеться в публікації Politico.
Відповідно до санкцій ЄС, у разі зняття обмежень власник заморожених активів повинен мати можливість повернути свій капітал, а також будь-які доходи за контрактом до того, як вони були заморожені. Наразі у ЄС немає повної інформації про зберігання всіх резервів російського Центробанку. Тому в новий пакет санкцій проти Росії Євросоюз включив зобов’язання повідомляти про місцеперебування російських активів на території ЄС.
“Ми заморожуємо стільки активів російських олігархів, скільки можемо знайти. Питання в тому, як відбуватиметься вилучення цих коштів. Звісно, ми шукаємо законні способи і притягуватимемо до кримінальної відповідальності по всій Європі всіх, хто намагатиметься обійти наші санкції. І це дасть нам більше можливостей”, — розповіла єврокомісарка з фінансових послуг Мейрід Макгіннесс в інтерв’ю для “Суспільного”.
Водночас деякі уряди побоюються, що такий крок може призвести до того, що будь-які активи у всьому світі можуть бути піддані більшому ризику. Так, уряд Швейцарії заявив, що конфіскація приватних російських активів із банків порушить конституцію країни, а також міжнародні угоди.
Проте кілька союзників уже зробили кроки щодо звільнення російських активів за кордоном. Минулого місяця федеральний суддя в Мангеттені схвалила конфіскацію на суму понад 5 млн дол. у російського бізнесмена, який потрапив під санкції. Естонія також має намір ухвалити закон, який дасть уряду цієї країни аналогічні повноваження.
Читайте також: Україні в найближчі 2 роки не варто розраховувати на заморожені російські активи, — Амелін