Україна та ЄС обговорюють створення компенсаційного фонду для передачі заморожених російських активів, — Фурман

Василь Фурман. Фото: uatv.ua

Україна обговорює з міжнародними партнерами можливі механізми передачі заморожених російських активів, оскільки поки що в міжнародній практиці відсутня відповідна законодавча база. Про це сьогодні, 27 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав доктор економічних наук Василь Фурман.

“У міжнародній практиці станом на сьогодні відсутнє законодавство, яке дає змогу заморожені активи, наприклад, Центрального банку Російської Федерації одразу віддати Україні. І тому наше вище політичне керівництво країни з перших днів війни веде активну роботу з урядами різних країн, з Європейським Союзом, з нашими партнерами, з приводу того, щоб усе-таки, якщо ми говоримо про активи Центрального банку Російської Федерації, про активи державних корпорацій Росії і про активи російських олігархів, які станом на сьогодні заморожені, знайти механізм, щоб можна було спрямовувати на відновлення України. Складна робота”, — сказав Фурман.

Він констатував, що на сьогодні немає прикладів і досвіду, щоб це реалізувати.

Найпростішим і водночас найскладнішим Фурман назвав варіант, коли в кожній із країн, де розташовані ці активи, уряди могли б ухвалити певне законодавство для передання їх для відновлення економіки України та майна громадян, які постраждали внаслідок розв’язаної Кремлем війни.

“Складне питання. І тому начебто там ще обговорюються і різні варіанти, пов’язані з Організацією Об’єднаних Націй, щоб там теж був створений міжнародний компенсаційний механізм, і був підписаний відповідний міжнародний договір про компенсацію збитків. Ну, і далі буде створюватися компенсаційний фонд, куди спрямовуватимуть заморожені активи Центрального банку Російської Федерації або інші заморожені активи російських, наприклад, олігархів”, — сказав Фурман.

За його інформацією, в Європейському Союзі як альтернативу обговорюють питання, щоб управляти замороженими активами Центрального банку РФ доти, доки вони перебувають під санкціями, а зароблений прибуток спрямовувати на відновлення економіки України. Фурман вважає, що ідея зі створенням компенсаційного фонду є для України найбільш прийнятною.

Експерт також зазначив, що серед партнерів України в авангарді процесів з передачі заморожених російських активів перебувають Канада і США.

Читайте також: Російські золотовалютні резерви, заморожені за кордоном, передадуть Україні — деталі від експерта

Прямий ефір