Прикордонники знищують цілі противника на півдні Донецької області. Їхня зона відповідальності — від Красногорівки до Вугледара. Журналісти побували на одній із локацій, де бійці Краматорського прикордонного загону посилюють позиції Збройних сил України, повідомляє FREEДОМ.
Дим на горизонті — традиційний тут краєвид. Російські війська намагаються наступати, але їхні успіхи — мізерні. Українські аеророзвідники показують, чим воюють проти окупантів: на озброєнні — американські, шведські боєприпаси, а також українські.
“За це дякую нашим фінським друзям — фінська граната, як і все фінське з невимовною назвою, — гарна штука. Ось ці самі робимо. Це друкується на 3D-принтерах волонтерами”, — показує та розповідає військовослужбовець Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Денис.
Боєприпаси кріплять до дронів, які постачаються закордонними партнерами та волонтерами. Таких “пташок” необхідно дуже багато, адже в зоні бойових дій це витратний матеріал, який рятує десятки життів.
“Війна за визначенням західних та наших експертів — сетецентрична. Тобто в першу чергу виграє той, хто володіє інформацією, швидко та оперативно може керувати інформацією. Від швидкості ухвалення рішень залежить життя бійців. Дрони допомагають робити це швидко. Дрони допомагають робити це якісно та глибоко”, — пояснює військовослужбовець ДПСУ Денис.
Один із різновидів “пташок” — квадрокоптер “Мавік” (Mavic) — може підняти і доставити на позиції противника до 600 г смертельних сюрпризів. Більш потужні дрони можуть переносити на собі до 1 кг.
“Технологія скиду через хрестик: [ручна уламкова граната] Ф-1 закручується, вішається скид. Дякую Андрію з Вінниці: найкращі скиди в Україні. Ставиться граната, затискається, скиди різні: і під ПОГи (постріл осколковий гранатометний, — ред.), і під “сороковки” (40-мм гранатометна граната, — ред.). Ось — “сороківка” американська. Це ПОГ-17, стандартний, перероблений трохи. Сенс скиду через хрестик: він дуже тендітний, і в момент удару об землю він падає і вивільняє чеку”, — показує військовослужбовець ДПСУ Денис.
Радянська зброя у аеророзвідників настільки глибоко модернізована, що від оригіналу залишилося небагато.
“На автоматі висить 2,5 тис. дол. [Кошти вклали] для того, щоб із нього можна було трошки стріляти… “Калаш” (автомат Калашнікова — АК, — ред.) — це те, що є. Ми зараз, хлопці, йдемо до систем АР-15 (“американська гвинтівка” — самозарядна напівавтоматична гвинтівка, — ред.), які точніші, легші. І всі, повірте мені, всі бійці в Росії, ті, які не дебіли, знають, що АР-15 краще, і iPhone краще, і Mercedes краще. Привіт, хлопці, все пізнається у порівнянні”, — коментує військовослужбовець ДПСУ Денис.
Аеророзвідники збираються на планові навчання, поки ж на полігоні вдосконалюють тактику скидання боєприпасів.
“Це розробка волонтерів, а начинку зробив Денис. Начинку шукаємо самі. Там є пластид, елементи, що вражають, заряд, і він дійсно працює серйозніше, масштабніше і з великим вражаючим ефектом”, — розповідає військовослужбовець ДПСУ Ігор.
“Дроном користуватися легко. Необхідно трохи навчитися, як правильно скидати в ціль із висоти. Вираховувати траєкторію польоту. Для цього є спеціальні програми. Завдяки їм трохи легше скидати боєприпаси на позиції противника та його піхоту”, — ділиться військовослужбовець ДПСУ Юрій.
Прикордонники говорять, що завдяки підтримці всього світу українська армія вийшла на новий рівень ведення війни. Якщо минулого року в небі переважали дрони російських військ, то тепер ситуація докорінно змінилася.
Читайте також: Як ЗСУ тримають Бахмут — репортаж з лінії оборони (ВІДЕО)