У Росії суд призначив 41-річному жителю міста Анадир штраф майже у два мільйони рублів у справі про реабілітацію нацизму в інтернеті, повідомляє агентство “Чукотка”. Приводом, як уточнює пресслужба суду, став пост у соцмережі, опублікований чоловіком вісім років тому. Цей запис містив фотографію Адольфа Гітлера, передає FREEДОМ.
Стаття про реабілітацію нацизму з’явилася у російському Кримінальному кодексі у 2014 році. Декілька років тому покарання по ній посилили — тепер можуть засудити на строк до п’яти років позбавлення волі. А нещодавно Путін підписав закон про кримінальну відповідальність за “дискредитацію” всіх учасників так званої спецоперації, включаючи найманців ПВК “Вагнер”.
З початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну в РФ затримали 19 586 людей за антивоєнну позицію. Це дані ресурсу “ОВД-Инфо”. Також у Федерації відкрили 5 846 справ про “дискредитацію армії”. 481 росіянина переслідують за кримінальними статтями за антивоєнну позицію.
Так, суд Архангельської області заочно заарештував Олесю Кривцову. 19-річній студентці загрожує до семи років позбавлення волі за антивоєнні сториси в соцмережі. Її оголосили у федеральний розшук, але дівчині вдалося залишити Росію.
А голову якутського “Яблука” Анатолія Ноговіцина оштрафували на 200 тисяч рублів. Стаття та сама — про “дискредитацію російської армії”. Привід — відео проти мобілізації.
Але путінський режим у своїх репресіях часто не зупиняється на штрафах та кримінальних справах, кажуть експерти. Головна зброя Кремля — страх.
Переслідують за незгоду з офіційним поглядом і в країні-сателіті Росії — Білорусі. Нещодавно Олександр Лукашенко підписав закон “Про зміну кодексів з питань кримінальної відповідальності”. Тепер потрапити за ґрати за кримінальною статтею можна за пропаганду тероризму, дискредитацію збройних сил, інших силових структур та порушення вимог щодо захисту державних секретів. Також ввів страту для чиновників та військових за державну зраду.
У Мінську звинуватили в тероризмі колишнього заступника міністра зв’язку Дмитра Шедка. Раніше його затримали у Москві.
За словами заступника міністра внутрішніх справ Білорусі Геннадія Казакевича, близько тисячі білорусів перебувають у розшуку за скоєння “екстремістських” злочинів. Не знайшовши так званих винуватців, режим Лукашенка може карати їхніх родичів.
“Якщо активіст чи журналіст виїхав з Білорусі, вони приходять до його родини, дітей чи навіть сестри та брата. Можуть затримати, чи можуть конфіскувати квартиру. Вони шукають гачки, механізми старої КДБшної школи”, — каже Казакевич.
Проте експерти впевнені, незважаючи на масштаби придушення протестів та розвиток репресивних механізмів, знищити опір і громадянське суспільство в Росії та Білорусі не вдається. Методи Кремля призводять не до придушення інакомислення, а його трансформації в інші форми.