Візит глави КНР Сі Цзіньпіна до президента РФ Володимира Путіна має символічний характер. Для Китаю це візит пана до молодшого партнера, щоб отримати певну вигоду. Таку думку сьогодні, 20 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.
Він зазначив, що Китай не може удати, що рішення Міжнародного кримінального суду про видачу ордера на арешт Путіна не має значення, хоч на зустріч лідерів це і не вплине.
“Саму зустріч це не змінює. Це змінює атмосферу. Тобто трошки такий душок з’являється для Сі Цзіньпіна перебувати поруч із Путіним, але стратегічно це не вплине на порядок денний їхньої зустрічі. Тут потрібно зазначити, що такі зустрічі готуються завчасно. І ясна річ, що цей візит має символічний характер. По-перше, Сі Цзіньпін, у принципі, приймаючи Путіна торік у Пекіні, очікувалося, що Сі Цзіньпін здійснить візит у відповідь. Те, що Сі Цзіньпін не приїхав протягом 2022 року, це теж про щось нам говорить. Зараз уже змінилися й обставини. Але це такий візит, з одного боку, у відповідь, а з іншого боку, який показує радикально інше символічне значення Китаю”, — сказав Полегкий.
Експерт нагадав про візит, який був в історії Радянського Союзу і Китаю.
“Це візит Мао Цзедуна до Москви. Він двічі приїжджав. Але візити Мао — це були візити, по суті справи приниження. У перший візит Мао довго чекав взагалі на зустріч зі Сталіним тощо. І для Китаю зараз візит Сі Цзіньпіна — це візит пана до свого такого молодшого партнера”, — каже він.
Полегкий констатував, що Китай використовуватиме цю ситуацію просто для отримання певних вигод. У Пекіна є й інші інтереси, окрім політичних.
“Тут Китай підтримує трактування Росією міжнародних відносин і як вони називають, кризи в Україні. Але також Китай цю ситуацію буде максимально використовувати для своїх економічних цілей. У Китаю зберігається великий інтерес до використання дешевої сировини в Росії. У Китаю є інтерес до ядерних технологій. Я нагадаю, що за минулий рік близько 400 млн дол. Китай перерахував за збагачений уран “Росатому”. Є ще низка сфер, у яких Китай ще може щось отримати з Росії”, — вважає експерт.
Але, зауважив він, те, що Сі доведеться мати справу з Путіним-воєнним злочинцем, вносить певну тональність їхньої зустрічі.
“Тому що навіть при тому, що ні Китай, ні Росія не визнають юрисдикцію зараз цього Міжнародного суду, але за всієї антизахідної риторики того ж Китаю, Китай не може вдавати, що ця подія не має жодного символічного значення. Ба більше, Міжнародний суд — це не Захід як такий, це все-таки міжнародна організація. Ба більше, серед людей, які винесли рішення, перш за все, голова — це представники Аргентини, там і тощо. Тобто тут це набагато складніша конфігурація. І символічно те, що Сі Цзіньпіну доводиться мати справу з людиною, якій виписано ордер, це, звичайно, несе певну таку, знаєте, тональність цієї зустрічі”, — резюмував Олексій Полегкий.
Читайте також: “Китай чутливий до санкцій”: яким чином Сі може допомогти Путіну обходити заборони Заходу, пояснив політолог